'Ik voel me opgesloten bij werken op kantoortijden' 'Het heeft wel iets knuszo in de nacht' 'Het geeft een gevoel van vrijheid' VERDIEPING 11 nze tankerter- minal in de ha ven is 24 uur per dag, zeven dagen per week en 365 da gen per jaar in bedrijf en de operationele dienst is dus ook altijd bemand. Ik werk zes dagen in de week en doe dan eerst twee keer een och tenddienst, dan twee keer middag/avond en dan twee keer nacht. Daarna ben ik vier dagen vrij. Ik ben heel blij met die diensten, in ie der geval voor de komende jaren. Ik moet er niet aan denken om vijf dagen per week van 9 tot 5 op kantoor te zitten. Ik heb ook wel eens een baan gehad waarbij ik op kantoortijden werkte, maar dan voel ik me heel erg opgesloten. En dan moet je alles wat je wilt doen in twee dagen weekend prop pen. Dit geeft vrijheid. Ie kiest er ook voor in dit vak. Als mijn vrienden op zater dag naar de kroeg gaan en ik kan niet mee omdat ik moet werken, dan kan ik hoog of laag springen, er verandert toch niets aan. Dus het heeft geen zin me daartegen te ver zetten. En soms komt het juist goed uit. Als ik een ver jaardag heb waar ik niet heen wil, zeg ik gewoon: sor ry, ik heb nachtdienst. Ik heb vrienden die ook in ploe- roeger draaide ik zonder pro bleem zeven nachten achter elkaar nachtdienst. Nu mag dat niet meer en eigenlijk vind ik dat wel fijn. Ik merk dat ik het de laatste jaren minder goed aankan. Drie nachten is lekker, vier net te veel. Vroeger had ik minder moeite met schakelen, maar het wordt lastiger naarmate ik ouder word. Nu kan ik na een reeks nachten overdag amper mijn ogen openhou den en tegen de tijd dat ik naar bed ga, word ik juist wakkerder. Als ik in de nacht zit, ben ik overdag niet te genieten. Ik wil geen afspraken, ben niet gezellig, doe niet gezellig en ben ook helemaal niet alert. Alsof er een soort waas om je heen hangt. Ook in de nacht ben ik minder scherp. Dat gaat niet ten koste van de zorg hoor, maar soms wel van de administratie. Je ver geet gewoon soms dingen. We hebben 's nachts echt geen tijd om in te kakken, als ik in een dienst een half uurtje zit is het veel. Ik doe al jaren alleen avond en nachtdiensten. Dat is zo gegroeid, omdat dat het bes te uitkwam met mijn gezin en privéleven. Ik zorg veel voor mijn moeder en zo kan ij ons kun je kie zen voor de nachtdiensten. Ik heb me er ze ventien jaar geleden een keer voor opgegeven en sindsdien doe ik het met veel plezier. Ik vind het lek ker om overdag vrij te zijn en 's nachts werken geeft ook een gevoel van vrijheid. Het is minder druk op de weg en je staat minder in de file. Het fijne aan werken in de nacht vind ik ook dat gendienst werken, daarmee spreek ik overdag af. Het is heel fijn om vier dagen vrij te zijn. Ik heb er wel veel pro fijt van dat ik heel makkelijk kan schakelen. Na één dag is mijn ritme weer normaal. Er zijn ook oudere collega's die daar meer moeite mee heb ben. Die hebben twee dagen nodig om bij te trekken en dan heb je eigenlijk nog maar twee vrije dagen. Ik ben nu nog jong, maar als ik dat ooit krijg, zou ik een an dere functie willen. Ze zeg gen wel eens dat mensen die in ploegendienst werken continu een jetlag hebben. Ik geloof best dat het niet ge zond is, maar er zijn banen die veel schadelijker zijn. Een vrachtwagenchauffeur werkt 60 uur per week en ie mand in de bouw is op zijn veertigste versleten." ik overdag bijvoorbeeld met haar naar de huisarts. Ik vind het prima om 's nachts te werken, het hoort er nu eenmaal bij. Om dat ik geen dagdiensten doe, is de nacht ook wel een fijne afwisseling. En het heeft wel iets knus, zo in de nacht. Maar in de winter kan ik het echt vreselijk vinden om he lemaal geen zonlicht te zien. Dan leef je als een mol. Over mijn gezondheid maak ik me geen zorgen, zo vaak doe ik het nou ook weer niet. En de eventuele risico's kunnen ook geen reden zijn om te gen mijn baas te zeggen: ik doe het niet meer. Mensen die nog nooit nachtdiensten hebben gedraaid, hebben soms geen flauw idee wat het inhoudt. Laatst zei ie mand tegen mij: dan ga je toch lekker een filmpje kij ken." mensen extra dankbaar zijn dat je ze komt helpen. In het donker met een kapotte auto op de vluchtstrook staan is geen pretje. Het is mooi om dan iets voor iemand te kun nen betekenen. In een blok van zes weken werk ik vier nachten achter elkaar doordeweeks en een keer drie nachten in een weekend. Als je kleine kinde ren hebt, lijkt het me lasti ger. Je kunt niet overdag te gen je kids zeggen: nu stil zijn, want papa moet slapen. Ik heb geen kinderen en woon niet samen, dus ik ben heel flexibel. Als ik in een nachtdienstweek 's avonds heel moe ben, ga ik gewoon nog een uurtje liggen voor dat ik naar mijn werk ga. Met een gezin is dat moeilij ker. Je moet vooral goed naar je eigen lichaam luisteren. Als ik wakker word, ga ik mijn bed uit - ook al is dat soms al na een paar uur - en als ik moe ben, ga ik erin. Ik heb collega's die 's nachts altijd patat halen, maar dat doe ik niet. De verleiding is groot, maar dan groei je vroeg of laat dicht. Ik neem altijd vers eten mee. Ook al kom ik er soms pas tegen 7 uur in de ochtend aan toe. Ik doe die diensten vrijwil lig, omdat ik het leuk vind, dus ik heb er ook geen weer stand tegen. Als je met tegen zin nachtwerk doet, dan ga je vanzelf negatieve dingen zien. Maar het heeft voor mij geen enkel nadeel. Het heeft juist veel voordelen om overdag vrij te zijn. Als ik een keer naar de tandarts moet, hoef ik daar geen vrije dag voor te nemen." DINSDAG 29 APRIL 2014 Arnold van Neste, 29 jaar, Santpoort. Werkt als procesoperator bij Oil- tanking in het westelijk havenge bied in Amsterdam. Draait 3,5 jaar nachtdiensten. Twee nachten per zes dagen. Nienke Makelaar, 58 jaar, Haarlem. Verpleegkundige op de chirurgi sche afdeling van het Kennemer Gasthuis. Draait al bijna veertig jaar nachtdiensten. Nu gemid deld vijf nachten per maand. 'V! Herman Koppers, 59 jaar, Den Haag. Werkt bij de Wegenwacht van de ANWB in de regio Den Haag. Draait al zeventien jaar nacht diensten. Zeven nachten per zes weken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11