Nachtwerkers houden onze maatschappij en economie draaiende, maar ze stuiten nogal eens op onbegrip. Bovendien is in het donker werken al snel ongezond. Tijd voor De Nacht van de Arbeid. 10 VERDIEPING NACHTWERKERS Terwijl de rest van het land lekker ligt te slapen, zijn el ke nacht tienduizenden Ne derlanders aan het werk. Ze zijn onmisbaar in de huidige maatschappij. Ze zorgen voor onze veiligheid en ge zondheid, maar ook voor het vervoer, de in frastructuur, de energievoorziening en het ovenverse brood dat 's ochtend op de ont bijttafel staat. Van de Nederlandse beroeps bevolking werkt naar schatting zo'n 20 pro cent in ploegendienst. Meer dan de helft daarvan is regelmatig tussen middernacht en 6 uur in de ochtend aan het werk. Arbeids- en organisatiepsycholoog Ben Jan sen promoveerde aan de Universiteit van Amsterdam op de effecten van onregelmati ge werktijden en trekt zich het lot van de nachtarbeiders aan. Die krijgen meestal ter compensatie een toeslag op hun loon, maar TIPS VOOR NACHTWERKER ze kampen overdag vaak met het gevoel van een jetlag. „Van nachtwerk raakt de biologische klok van slag, wat leidt tot on der meer vermoeidheid, slaapproblemen, gevoeligheid voor stress en stemmingswis selingen. Maar steeds meer studies tonen aan dat 's nachts werken ook ernstigere risi co's met zich meebrengt, bijvoorbeeld een verhoogde kans op diabetes, hart- en vaat ziekten en zelfs borstkanker", zegt Jansen. De verstoring van het natuurlijke slaap- en waakritme heeft grote invloed op essentië le processen in het lichaam, zoals bloedcir culatie, zuurstofopname, hartfrequentie, li chaamstemperatuur, hormoonhuishou ding, hersenactiviteit en spijsvertering. On derzoekers van het Sleep Research Centre in het Britse Surrey ontdekten eerder dit jaar tot hun eigen schrik dat maar liefst 97 procent van de genen die samenhangen met onze biologische klok, op tilt slaan als we niet op 'normale' tijden slapen. Naast kans op depressies, obesitas en maag- en darmklachten zorgt die verstoring ook voor verminderde alertheid, wat leidt tot het maken van fouten op het werk en er voor zorgt dat werknemers na een nacht dienst vaker betrokken zijn bij verkeerson gelukken. Ook het sociale ritme raakt door nacht werk verstoord, waarschuwt Jansen. „Het is bijzonder ingrijpend voor nachtwerkers en hun omgeving. Mensen die 's nachts werken, hebben minder tijd voor hobby's en sociale activiteiten en moeten veel din gen ondernemen zonder vrienden of fami lie. Het is een hardnekkig misverstand dat nachtdiensten draaien meer vrije tijd ople vert. In die tijd moet het lichaam juist her stellen of opladen voor de volgende dienst." Veel nachtwerkers voelen zich bui tengesloten en onbegrepen. „Ze hebben binnen de eigen organisatie soms een lage re status en worden in de maatschappij nogal eens voor lui aangezien, omdat ze overdag in bed liggen." Om al die mensen die niet op traditionele tijden werken in het zonnetje te zetten en om aandacht te vragen voor de problemen waar zij tegenaan lopen, initieerde Jansen vorig jaar voor het eerst de Nacht van de Ar beid, in de nacht van 30 april op 1 mei, voorafgaand aan de Dag van de Arbeid. Zijn bedrijf Déhora, adviseur op het gebied van werktijden en personeelsplanning, houdt dit jaar vanwege 'de Nacht' nacht workshops voor werkgevers en werkne mers. Ook krijgen nachtwerkers op de site van het evenement een gezicht en wordt de Nachtwerkgever van het Jaar gekozen. Overdag door Joeke Berg illustratie Mark Reijntjens Eet voor middernacht een lichte, warme maaltijd. Neem 's nachts geen zware, vette maaltijden en eet geen sterk gekruid of suiker rijk voedsel. Eiwitrijke maaltijden helpen om wakker te blijven. Wees matig met koffie, thee en nicotine. Ver mijd alcohol. Nuttig na een nachtdienst geen uitgebreid ontbijt. Ga tijdens nachtdienstdagen op vaste tijden naar bed en sta op vas te tijden weer op. Probeer over dag minimaal zes uur te slapen. Slaap de dag na de laatste nacht dienst kort en de nacht daarop lek ker lang. Volgens de arbeidstijdenwet gel den strikte regels voor nachtwerk. Zo mag een nachtdienst maximaal 10 uur duren en mag daarna 14 uur niet worden gewerkt. Na een reeks van drie nachtdiensten mag 46 uur niet worden gewerkt. Een medewerker mag maximaal zeven opeenvolgende nachten werken en in 16 weken tijd maximaal 36 nachtdiensten draaien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10