Derde kerkgebouw Uitvoering waarin niet alles klopte Karin Bloemen zoekt talentjes bij toneel- en dansopleidingen in Goes 18 ZEELAND zeeland in de vorige eeuw Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lin- denbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@plzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De raadkaart is voor mij een inkopper- tje, schrijft Hans Wisse uit Middel burg. „Het is de kerk van de Gereformeerde Ge meente van Aagtekerke aan de Prelaatweg. Mijn oma woonde hiernaast aan de linkerzijde. Dat huis is inmiddels afgebroken. Als kind kan ik mij nog herinneren dat deze kerk werd gebouwd ter vervanging van de vorige kerk op deze locatie. De bouw moet be gin jaren zeventig hebben plaats gevonden. Ik schat in ergens tus sen 1971 en 1973." Kees Stevense uit Middelburg weet te vertellen dat het kerkge bouw in 1970 is gebouwd. Het is de derde kerk op deze locatie. In 1836 was er in Aagtekerke vol gens Stevense voor het eerst spra ke van een gereformeerde ge meente. „Op 28 augustus 1836 stichtte Huibert Jacobus Budding als gevolg van de zogenoemde Af scheiding een gemeente in de buurtschap Sint-Jan ten Heere, gelegen tussen Aagtekerke en Westkapelle en wel op de buiten plaats van jonkheer Willem Ver- sluijs. Jonkheer Versluijs was zelf ook een vurig aanhanger van de Afscheiding. Zijn tuinman, Johan Willem Vijgeboom 'preekte' zelfs regelmatig op de buiten plaats." In 1876 bouwde men volgens Ste vense een kerkje aan de Prelaat- weg. „In 1909 werd dat vervan gen door een nieuwe kerk. Die werd in 1970 afgestoten wegens bouwvalligheid." Op 30 septem ber 1970 werd de nieuwe kerk in gebruik genomen. Vanwege het groeiend toerisme, besloot de gemeente het gebouw in 1991 uit te breiden, vertelt Lies Janse uit Arnemuiden. „Een groot deel van de bevolking is lid van de plaatselijke Gereformeer de Gemeente. Het kerkgebouw telt 1045 zitplaatsen op een bevol king van nog geen 1500 mensen." De winnaars van de Raadkaart zijn deze week: A.J. de Putter uit Terneuzen; L. Janse uit Arnemui den en H. Wisse uit Middelburg. De titel Kloppende Noten is mij niet helemaal duidelijk. Tijdens het concert klopte regelma tig iets niet. Vooral de ongelijkhe den waren hinderlijk. Verrassend waren de drie toege voegde composities. Het concert begon met een wereldpremière: de Ouverture real van Sylvia Maes- sen. Het was een feestelijke en tree. Een ritmisch aardige compositie waarin de Argentijnse muziek op vele wijzen verwerkt is. De uit voering van de Serenata Notturna van Mozart had moeten klinken als lichte verstrooiingsmuziek. Jammer, maar door de ongelijkhe den en te volumineuze effecten, was het een on-Mozartiaanse in terpretatie. Het Dubbelconcert voor marimba en fluit van de Zuid-Afrikaan Peter Klatzow klonk impressionis tisch. Conrad van Alphen stelt wel vaker ongewone program ma's samen, waardoor de uitvoe ringen iets aparts krijgen, soms in teressant, maar ook wel eens vreemd. Voor uitvoerders en publiek mo gen programma's een uitdaging zijn, maar deze keer kwam de vonk niet over. De muziek van Klatzow klonk vrolijk en was toe gankelijk. De sfeer werd door de fluitiste (die jammer genoeg nogal eens overstemd werd) en de marimba speelster goed tot klinken ge bracht, maar het werk was nogal lang en daardoor ebde de span ning weg. Het toegevoegde werk Night mu sic with illuminations van Klatzow voor marimba en fluit had een heldere structuur en klonk kleur rijk, mede door de mooie volle sa menklanken. De Roemeense dansen waarin Bar- tok volksmuziek verwerkte had den spitser en vooral spannender uitgevoerd mogen worden, nu klonk de muziek te gepolijst. Mendelssohn schreef zijn 12 strij kers symfonieën als een experi ment. Nr. 11 in fis geen echt ster ke compositie, maar bevat vol doende elementen om er een mooi geheel van te maken. Sinfo- nia Rotterdam slaagde daar niet in. Alles klonk fragmentarisch en zelfs de fuga kreeg een loodzware invulling. Het beste van de avond was de toegift: Polka van Sjostakovitsj, ge dirigeerd door de veertienjarige Jo hannes Asfaw, die piano en direc tie volgt in Den Haag. De audities zijn bedoeld voor jon geren tussen dertien en achttien jaar op het gebied van dans, zang, muziek en toneel. Wie door de au ditieronde komt, gaat met profes sionele docenten van de JTSZ een programma maken, waarin ieders specifieke talent een plekje krijgt. De gezamenlijke repetities staan gepland in een aantal weekenden in augustus en begin september. Artistiek leider Josien de Graaf van de JTSZ is enthousiast over dit initiatief. „Regelmatig krijg ik uitnodigin gen of er leerlingen zijn die bij voorbeeld auditie willen doen voor een tv-serie of een film. Ook krijg ik wel eens de vraag of er kinderen willen 'meespelen' in een voorstelling. Ik vind het dan wel belangrijk in de gaten te hou den dat de kinderen niet alleen maar commercieel worden inge zet. Ik hou er niet van als ze als 'vulmiddel' een paar keer over het toneel moeten lopen en dan weer naar huis kunnen. Het moet wel echt een theatrale ervaring zijn", zegt De Graaf. Volgens haar is dat nu zeker het geval. „Karin Bloemen is een veelzijdig artieste: zeer muzikaal en een groot komisch talent. Uit een oriënterend gesprek met het im- pressariaat bleek dat zij het leuk vindt jongeren kansen te bieden hun talenten te laten zien. We ma ken een programma van een kwar tier voorafgaand aan het optre den. De opening van de show van Karin Bloemen wordt een geza menlijk moment: het nummer Simply the Best van Tina Turner." Inschrijven voor de auditie kan tot 10 mei; naar josien@tbeest.nl of tel. 06-48370337. Aagtekerke Geref. Gemeente - iff AT'-'A.CU m i» RECENSIE door jeanette Vergouwen Muziekpodium Zeeland Kloppende Noten: werken van Maes- sen, Mozart, Mendelssohn, Bartok en Klatzow. Door Sinfonia Rotterdam o.l.v. Conrad van Alphen. M.m.v. Tatia- na Koleva (marimba) en Eleonore Pa- meijer (fluit). Gehoord vrijdag 25 april in St. Jacobskerk in Vlissingen. door Ali Pankow GOES - Jonge talenten van de Jeugd- theaterschool Zeeland (JTSZ) en van Goese dansscholen en de Mu ziekschool krijgen een unieke kans op een optreden met Karin Bloe men op 19 september in Theater De Mythe in Goes. Daar gaat een auditie op zondag 18 mei aan voor af. Kunstenaar Michael Beutler (I) en voormalig directeur Jan Paul van Hoven van de Koninklijke Wilhelminapolder bij de sculptuur aan het Ooster Schenge. foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54