Grote jaarmarkt in Sas 1 Fons en Monique vertrekken na 25 jaar uit 't Bierwinkeltje 16 ZEEUWS-VLAANDEREN KHED Versierde fietsen, ballonnen en Zeskampen domineerden de eerste Koningsdag in Zeeuws-Vlaanderen. Woonstichting Clavis in Terneuzen wil meer inzicht in woonwensen huurders met laag inkomen. Op die manier wil de woonstich ting meer inzicht krijgen in met name de omvang van de groep huurders met lagere inkomens, hun woonsituatie én hun woon wensen. Het onderzoek wordt uit gevoerd door het bureau RIGO Research en Advies, gespeciali seerd in onder meer woning marktonderzoek. Directeur Robert de Ridder van Clavis: „Als we een duidelijk in zicht hebben in de situatie en de wensen zullen we die resultaten betrekken bij ons huurbeleid voor de komende jaren." Clavis be heert als woningcorporatie onge veer 2.500 woningen in Terneu zen en Sluiskil. In Terneuzen is de corporatie de grootste verhuur der en een belangrijke samenwer kingspartner van de gemeente en zorg- en welzijnsorganisaties. De belangrijkste doelgroep wordt gevormd door mensen met een kwetsbare positie op de woning markt vormen. Net als het gros van de overige woningcorporaties in Zeeland be sloot Clavis recent per 1 juli de in komensafhankelijke huurverho ging in te voeren, variërend van 4 tot 6,5 procent. De Ridder: „Maar dat doen we niet zonder meer. We streven naar behoud van be taalbare huren en de beschikbaar heid van betaalbare woningen. Dat is een belangrijke voorwaar de. Wij stellen grenzen aan de maximale huurprijzen." Volgens De Ridder zit Clavis, net als colle ga-corporaties, in een spagaat door enerzijds de compensatie die moet worden gevonden voor de door 'Den Haag' opgelegde ver- huurdershefïïng (die kost Clavis ruim 1 miljoen euro) en ander zijds de wens om de huren betaal baar te houden en het peil van de woningvoorraad te handhaven. De onderzoekers kijken ook naar de koopkrachtontwikkeling en de mogelijke stijging van de woonlas ten (energie en dergelijke). SAS VAN CENT - In Sas van Gent wordt donderdag 1 mei traditiege trouw een grote internationale jaarmarkt gehouden. Vanaf 12.00 uur bieden tientallen marktkra mers uit Nederland en België in het centrum hun spulletjes te TERNEUZEN - Natuurlijk waren er uitschieters, In Terneuzen trok de Koninginnenacht op en om het Arsenaalplein in het stadscen trum vrijdagavond- en nacht een kleine duizend bezoekers. En de rommelmarkt, die eigenlijk zater dagochtend pas zou beginnen, trok al de hele nacht volk. Honder den deelnemers deden, tot twaalf uur zaterdagmiddag goede zaken. De rommelmarkt trok duizenden kooplustigen en nieuwgierigen. In speeltuin het Oranjekwartier trok het spelletjescircuit een groot aantal kinderen én ouders. In heel Zeeuws-Vlaanderen wa ren er optochten met versierde fietsen en karretjes en werden bal lonnen opgelaten. In nagenoeg de hele streek werden Zeskampen ge houden. De rommelmarkt aan de Steensedijk, de verbindingsstraat tussen Hulst en Stjansteen, ken de de hele dag een grote toeloop. In de versierde straat namen meer dan honderd deelnemers een plaatsje in. In Hengstdijk schoven 's morgens in basisschool 't Vogelnest zo'n honderd inwo ners aan voor een koningsontbijt. „Koek- happen en sjoelen doen Met een buffet voor jong en oud halen we de sociale contacten aan we eind augustus tijdens de ker mis. Met een springkussen voor de kinderen en een buffet voor jong en oud keus halen we de so ciale contacten aan", aldus Ko 1.eenknecht van de dorpsraad. Het feestcomité Vogelwaarde pak te ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan extra uit met een circus show van de Pret Pet en een zes kamp met diverse ludieke op drachten. Kinderen en water, dat is altijd een topper, bleek zaterdag bij de diverse spelen in West- Zeeuws-Vlaanderen. In vrijwel alle kernen van de ge meente Sluis waren er spelletjes voor de kleintjes, werden wafels en oliebollen gebakken, maar waar water aan te pas kwam was het pas echt leuk. Dat was te zien bij de Zeskamp in IJzendijke waar behalve met en over bierkratten gelopen werd ook een waterglijbaan stond. Dol le pret! Dat was het ook in Bres- kens waar de kleintjes met hun versierde fietsen een parcours tus sen de fonteinen op het Spuiplein moesten afleggen. koop aan. Deze 1 mei markt trekt jaarlijks duizenden bezoekers, vooral ook uit België. Bij onze zui derburen is x meide dag van de arbeid, een vrije dag. De feestelij ke markt wordt 's avonds rond 21.00 uur afgesloten. 98 de." Fons (59) werkte eerder in de staalbouw, Monique (54) in de thuiszorg. Fons: „Toen we het ca fé overnamen, dachten we dat we na tien jaar wel binnen zouden zijn en konden stoppen. Mooi niet natuurlijk. Een café houden, is keihard werken, dag en nacht. Tropenjaren waren het." Monique knikt: „En dan al die regels waar aan je je hebt te houden. En het lijkt wel of het er steeds meer worden. We zijn al zeven keer ge controleerd op het rookverbod. Wij hielden ons daar strikt aan, maar werden wel iedere keer op nieuw gecontroleerd. Terwijl we andere cafés kennen, waar volop wordt gerookt. Maar daar controle ren ze niet." De twee gaan nu andere dingen doen. Monique wil graag terug in de thuiszorg, Fons weet het nog niet. Ze kijken overigens terug op een 'prachttijd'. 't Bierwinkeltje maakte faam met de projectie van voetbalwedstrijden op een groot scherm. Fons: „We waren de eer ste in Zeeland, Er kwamen men sen uit de hele regio op af, zelfs uit België." Vermaard waren de Sinterklaasvieringen. „Aan het eind liep Sinterklaas met de zwar te pruik van Piet op en Piet met de mijter." Vooral de laatste jaren werkten ze nauw samen met de overige horeca-ondernemers op de Markt. Fons: „We vonden dat altijd erg belangrijk. De Markt ver vult een belangrijke functie." Woensdagmiddag en -avond ne men ze afscheid van de klanten. Na 25 jaar en twee maanden dra gen ze het bruine café, dat al ruim honderd jaar bestaat en on der Terneuzenaren (vooral voet ballers, wielerfanaten, toerfietsers biljarters en kaarters) een begrip is. Het café wordt overgenomen door de familie Stolk uit Sluiskil. Fons: „Er verandert helemaal niets. De sfeer en het karakter van het café blijven gewoon hetzelf- Onderzoek naar hoogte Hele regio doet van huur i door Wout Bareman terneuzen - Woningstichting Cla vis in Terneuzen heeft pen gespe cialiseerd bureau opdracht gege ven uitgebreid onderzoek uit te voeren naar de betaalbaarheid van de woningen van de stichting in Terneuzen en Sluiskil. door onze regioredactie Ko Leenknecht, Hengstdijk t,\/' AflA ii Waterpret in IJzendijke. In Axel concentreerden de festiviteiten zich op en om de Markt. door Wout Bareman terneuzen - Het is een geruststel lende gedachte voor Fons en Moni que Baart: als ze woensdag, de vroegere Koninginnedag, de deur van 't Bierwinkeltje achter zich dichtttrekken, weten ze dat alles bij het oude blijft. Monique en Fons Baart nog even achter de bar. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52