Schuilplek voor dier eindelijk geregeld Schuimbekkend achter de kassa leverde likes en boek op 16 BEVELANDEN en THOLEN KONINCSDAC Politie onderzoekt dood vrouw in flat Terneuzen Met het Wilhelmus en het Zeeuws Volkslied op een gedeelde eerste plaats, blijft de aubade springlevend Voor de regeling moeten beper kende passages uit het Bestem mingsplan Buitengebied worden geschrapt. Dat kan volgens het Reimerswaalse college omdat de voorwaarden in de nieuwe regels worden vastgelegd. Met de maatregel ivordt een SGP-motie uitgevoerd die verrom meling van het landschap en be vordering van het dierenwelzijn beoogde. De motie werd door de hele raad gesteund. Zonder het risico te lopen dat al les meteen moet worden afgebro ken, kunnen houders van hobby- dieren nu fatsoenlijke stalletjes bouwen zodat beesten droog en uit de zon kunnen staan. In het landschap van Reimerswaal staan nog teveel krakkemikkige bouw sels of voertuigen zonder wielen die als provisorische schuilvoor- ziening dienen. TERNEUZEN - De politie heeft afge lopen vrijdag een onderzoek inge steld naar het overlijden van een vrouw in een flatwoning in de wijk Triniteit in Terneuzen. Omstreeks twee uur 's middags kwam de melding binnen dat er mogelijk een dode in de flat lag. Dat bleek te kloppen. De technische recherche stelde di rect een onderzoek in, maar dat le verde niets op. Volgens de politie was er geen sprake van een mis drijf. GOES - Trek de doos met clichés maar open: Een dag met een gou den randje, het Oranjezonnetje, dat zich regelmatig liet zien en de weergoden die de grootste Oran jeklanten blijken. Maar, zonder overdrijven: het kón niet beter. Met nét geen strandweer konden de Zeeuwen lekker in hun dorp of stad blijven om de eerste Ko ningsdag traditioneel te vieren met koekhappen, spijkerpoepen, zaklopen en veel muziek. Want van tradities laten de Neder landers zich zo gemakkelijk niet afbrengen. De koning mag dan in de toekomst wel eens wat anders willen, op de Bevelanden en Tho- len blijven ze het doen zoals ze het altijd op Koninginnedag de den. Een traditie die tien jaar geleden wat in het slop dreigde te raken, leeft weer helemaal op: De Auba de. Hoewel schoolkinderen niet meer, zoals een halve eeuw gele den, verplicht worden om voor de regerende vorst bij een zojuist ge hesen vlag te komen zingen, zijn er genoeg mensen die dat trouw komen doen. De aubade is direct aan het adres van de koning ge richt, die natuurlijk niet overal kan komen luisteren. Dat doet de burgemeester voor hem. Op de Be velanden betekende dat een soort tournee van de Reimerswaalse burgemeester Jan Huisman en An ton Stapelkamp van Kapelle. In die gemeenten werd op meer plaatsen voor de Koning gezon gen. Dat betekende voor hen meerdere keren het Wilhelmus en het Zeeuws Volkslied, want die wor den overal gezongen. Op de twee de plaats komt De Zilvervloot, di rect gevolgd door De Blauw Gerui te Kiel. Een klassieker is ook Rood,wit en blauw en vaderland se liedjes die het ook goed doen zijn In naam van Oranje, Wij le ven vrij, wij leven blij en Liédje van de Zee. Dorpen die een eigen lied hebben, zoals Kapelle en We- meldinge, zingen dat natuurlijk ook. Wat vroeger altijd op de play-list stond, Oranje Boven, is nu een beetje een probleem. Het is ge schreven of ontstaan rond de stro fe Leve de Koningin of Leve de Willemien; de Koning komt een voudig een lettergreep tekort. In Goes werd het enjambement ge weld aan gedaan door er Leve de Koning-en-Maxima van te ma ken. In de meeste aubades was Oranje Boven echter maar wegge laten. Wat de traditie ook voorschrijft is het oplaten van ballonnen. Welis waar is dat niet strikt gebonden aan een aubade, maar zingen voor de Koning zonder ballonnen kan niet. Ballonnen zonder aubade dan weer wel. De ballonnen zijn ook een soort van klantenbinding want wie vo rig jaar een ballon losliet, komt dit jaar horen of hij prijs heeft. Van de ballonnen van vorig jaar, kwamen er veel ver in Duitsland en enkele zelfs in Oostenrijk te recht. Minder oud, maar hecht veran kerd, is de traditie van de vrij markt, soms voor kinderen, dik wijls ook voor volwassenen. Dus wisselen overal spullen van eige naar. Overal was er ook muziek. Niet zelden begon de geschiede nis van een fanfare of harmonie met een hoogtijdag in het Oranje huis en niet alleen adel, ook ge schiedenis verplicht nu eenmaal. „Hoe goed je je werk ook doet en hoe klantvriendelijk je ook pro beert te zijn, mensen zijn soms gewoon niet leuk", schrijft Mara in het voorwoord van haar boek. Zij putte uit haar ervaringen opge daan tijdens haar bijbaantje als caissière bij de toenmalige Ciooo supermarkt in Renesse Daar zat ze soms schuimbekkend achter de kassa. Wegens het afgezaagde grapje over 'een bonnetje' en 'de Belastingdienst'. Of toen een man een envelop op de toonbank smeet en verwachtte dat ze dan wel begreep dat hij daar een post zegel op wilde. En ook toen twee dronken jongens door de winkel schreeuwden dat ze 'geile tieten' had. Op een dag besloot Mara via een facebook-pagina uiting te ge ven aan haar frustraties. In zeer korte tijd kreeg zij 50.000 volgers en een veelheid aan reacties. Weldra kwam de uitnodiging van Uitgeverij BBNC op basis van die facebook-pagina een boek samen stellen. Dat boek ligt sinds vorige week in de winkel. Het is versche nen in een oplage van 2500 exem plaren, maar de verkoop gaat goed en een tweede druk is al aange kondigd. Mara was zaterdag met een stapel boeken weer eens te rug op de plek waar de inspiratie ontsproot: in de supermarkt in Renesse. „Leuk om mijn vroegere collega's weer eens te zien en ook de bekende klanten, want er wa ren natuurlijk ook veel aardige mensen bij." Zij woont nu in Utrecht, is inmiddels afgestu deerd in de literatuur wetenschap pen en zit boordevol plannen om meer te gaan doen met taal. „Dat kassameisje moet natuurlijk niet te lang aan me blijven kle ven. Ik wil nu weer wat anders gaan doen. Een scenario schrijven voor een film bijvoorbeeld", liet Mara met een brede glimlach we ten. Zij kreeg tijdens de signeer sessie muzikale begeleiding van Thomas Pieters, student aan de Rockacademie in Tilburg, die een lied voor kassameisjes schreef. Oud-Hollandse traditie leeft voort KRUININGEN - Het college van Rei- merswal gaat schuilvoorzieningen en veldschuren in het buitengebied in het bestemmingsplan regelen. In een notitie wordt voor B&W een wijzigingsbevoegdheid voorzien waarmee onder voorwaarden een stal of veldschuur kan worden op gericht. Een van de voorwaarden is dat het op ten minste zestig meter van woonhuizen gebeurt. door Mieke van der Jagt In Wolphaartsdijk mocht je spuiten met een echte brandweerslang: een topattractie, maar nat werd je wel. Op de kindervrijmarkt in Tholen gaan de laatste koopjes voor een prikje van de hand. Een spiegeltje: echt iets voor meisjes! door Ali Pankow RENESSE - Mara Kraaijenbrink sig neerde zaterdag bij de Jumbo in Renesse haar boek 'De eindeloze frustraties van kassamedewerkers'. Mara aart de signeertafel, niet achter de kassa, foto Dirk Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46