Herlings: Ideale baan voor WK De saamhorigheid J.D 10 SPORT Brabantse wereldkampioen is superieur bij ONK-wedstrijden in Axel. Herlings voegde eraan toe dat de Nederlanders dan in het voordeel zijn, omdat ze op het mulle zand goed kunnen rijden. Zo had hij het zelf ook bij de twee ONK-wedstrijden in Axel erva ren. De RES-organisatie voelde zich gestreeld door de woorden van Herlings, maar verloor de rea liteit niet uit het oog. „We moe ten eerst evalueren en financieel bekijken hoe we eruit zijn ge sprongen", zei secretaris Elly Pij- pelink van het RES-bestuur, dat terug kan kijken op een goed ver lopen Open Nederlands Kam pioenschap, waar slechts één val- partijtje was. 'mmim AXEL - De koning van de motor- crossport Jeffrey Herlings regeer de op Koningsdag in Axel in de MX 2-klasse van de Open Neder landse Kampioenschap (ONK). De tweevoudig wereldkampioen uit Elsendorp won beide man ches met groot machtsvertoon, maar hoe zat het nu met de vorm? „Het gaat steeds beter. Het was heerlijk pittig", was zijn eer ste reactie na het winnen van de tweede manche. Herlings kampte dit jaar met een virus en een schouderblessure, waardoor hij onder meer de WK-wedstrijd in Brazilië moest missen. „Mijn schouder is nu pijn vrij. Deze baan maakt het met al dat zand bijzonder zwaar en vergt fysiek veel van het lichaam." De derde ONK-wedstrijd in Axel vond hij dan ook een goede test voor de komende WK-wedstrijd in Valkenswaard. De negentienjarige Herlings is een uitzonderlijk motorcrossta lent, die elke wedstrijd tot het ui terste gaat. Dat bleek meteen in de eerste manche toen 'The Bul- lit', zoals de Brabander door de speaker Leon van Gestel veelvul dig werd genoemd, vanaf de start de koppositie nam en die niet meer afstond. De stijlvolle motor crosser deed er daarna alles aan Jeffrey Herlings had op zijn KTM zoals verwacht weinig concurrentie te duchten bij het ONK in Axel. om de kloof te vergroten. Zijn naaste concurrent was Jordi Tixier. De Fransman moest 52 se conden toegeven. Daarachter wa ren de onderlinge verschillen klein. Acht van de 34 deelnemers eindigden in dezelfde ronde (de lengte van het parkoers was 1750 meter). In de tweede manche kende Her lings een mindere start en ging als vijfde rijder de eerste bocht in. „Ik was een fractie te laat weg, maar na anderhalve ronde had ik de koppositie al te pakken", zei hij na afloop. De suprematie in de tweede manche was uiteindelijk nóg groter. Een gepassioneerde en strijdlustige Herlings reed Ro main Febrve op een achterstand van een minuut en 22 seconden. De Fransman werd in de eind stand tweede. Slechts vijf rijders eindigden in dezelfde ronde als Herlings. Zijn optreden deed den ken aan twee jaar geleden toen hij ook overtuigend het ONK in Axel won. De KTM-fabrieksrijder aast dit jaar op zijn derde wereldtitel. In de stand om het WK staat Her lings tweede achter de Zwitser Ar- naud Tonus. Het verschil van vier punten hoopt hij in Valkens waard voor eigen publiek te over bruggen. Er resteren daarna nog genoeg wedstrijden om de Zwit ser van de eerste plaats te stoten. Glenn Coldenhoff ontbrak in Axel. De leider in de stand van het ONK lijkt door een ernstige knieblessure na een zware val in Olmen voor de rest van het sei zoen uitgeschakeld. Herlings: „Ik vond het jammer dat Glenn er niet bij was, want hij had zich in de strijd kunnen mengen. Het is hard, maar het hoort bij de sport." Zelf zei de winnaar misschien nog mee te doen aan een paar ONK-wedstrijden. Het ONK is niet zijn primaire doel. „Het moet in het programma voor het WK passen." De suprematie van Herlings was enigszins vergelijkbaar met de overwinning van lyla Rattray in de zware MX t-klasse, al waren de verschillen tussen de Amerikaan en zijn naaste concurrenten gerin ger. Rattray won ook beide man ches. In de eerste manche was er een spannend gevecht tussen de 28-jarige motorcrosser en de Belg Joel Roelants, wat hij met nog géén drie seconden in zijn voor deel besliste. In de tweede man che kwam Jeffrey de Wulf acht tien seconden tekort. „Ik ben hier voor het laatst in 2001 geweest. Deze baan ligt me goed", glunder- Maar dat was het dus niet. Na 2012 vond er opnieuw een race van het ONK plaats in Axel. De wereldtop was daarbij aanwezig, net als zo'n achthonderd toe schouwers. Zeker 150 vrijwilligers zorgden ervoor dat alles voor hen tot in de puntjes geregeld was. „De saamhorigheid tussen die vrijwilligers is echt om kippenvel van te krijgen", vertelde Ad Cc lijn, bestuurslid van de organise rende stichting RES (Recreatie Ex ploitatie Smitsschorre). „Dat is ook onze kracht. We hebben het erg naar ons zin met zijn allen en hebben enorm veel voor elkaar over. We beseffen ook waar we het allemaal voor doen. Als je met zo'n hecht team kunt werken, mo tiveert dat natuurlijk enorm. Naast de liefde voor de sport is dat onze grootste drijfveer." „De vrijwilligerstaken begonnen maanden geleden al", vervolgde Colijn. „Dat is een enorm traject. Het zwaartepunt daarvan lag in de afgelopen periode. Ik sliep er de laatste weken ook minder van. De raarste dingen spoken dan door je hoofd, want er komt zo veel bij kijken. Er hoeft maar één schakel te ontbreken en je hebt een probleem." „Maar we hebben geleerd van de door Aector Dooms AXEL - Jeffrey Herlings ziet het RES-motorcrosscircuit in Axel als de ideale locatie voor een WK-wed- strijd. „Deze baan met zand als on dergrond is veel zwaarder dan het Eurocircuit in Valkenswaard, waar zondag een WK-wedstrijd is. Axel zou eigenlijk een WK-wedstrijd moeten hebben", stelde zaterdag de motorcrosser in de MX 2-klasse na het ONK. UITSLAGEN ONK 85cc: 1Jago Ceerts, België, 50 punten (klasse ringen in de manches 1+1); 2. Jorge Prado Gar cia, Spanje, 42 (3+2); 3. Sergi Notario Lopez, Spanje, 42 (2+3); 4. Sander Agard Michelsen, Denemarken, 36 (4+4); 5. Taylor Hammal, En geland, 31 (6+5); 36. Rutger de Rijcke, Terneu- zen, 2 (32+36). 125cc 2-takt: 1. Max Engelen, Maarsbergen, 47 (2+1); 2. Davy podtjes, Ammerzoden, 47 (1+2); 3. Corad Mewse, Engeland, 34 (5+4); 4. Cyril Genot, België, 34 (4+5); 5. Dani de Vries, Roden, 34 (3+7); 18. Jordan Lee van Maaren, Vlissingen, 10 (16+16); 27. Stan Brons, 's-Heer Abtskerke, 2 (25+26). MX 2: 1. Jeffrey Herlings, Elsendorp, 50 (1+1); 2. Romain Febvre, Frankrijk, 42 (3+2); 3. Jordi Tixier, Frankrijk, 40 (2+4); 4. Aleksandr Ton- kov, Rusland, 38 (4+3); 5. Petar Petrov, Bulga^ rije, 32 (5+5); 16. Mark Boot, Burgh-Haamste- de, 7 (22+15). MX 1:1. Tyla Rattray, Zuid-Afrika, 50 (1+1); 2. Jeffrey Dewulf, België, 42 (3+2); 3. Herjan Brak ke, Staphorst, 35 (6+3); 4. Ceriel Klein Krom- hof, Daarlerveen, 34 (5+4); 5. Mare de Reuver, Amstelveen, 33 (4+6); 14. Stefan Hage, Goes, 14 (15+13); 20. Jeffrey van Kempen, Oost-Sou burg, 6 (18+18); 24. Steven Ovaa, Oost-Sou burg, 2 (24+20). Goede generale voor door Aector Doorns «.i, door Arwin Willemsen AXEL - Dat de derde race van het Open Nederlands Kampioenschap (ONK) motorcross in Axel een dag na de lintjesregen viel, kan geen toeval zijn. Het klinkt als een cli ché, maar zonder al die vrijwilligers had het evenement niet plaatsge vonden. Dan zou het een doodnor male zaterdag zijn geweest in het Zeeuws-Vlaamse dorpje. Hoewel de nachtrust van Ad Colijn de laatste tijd flink leed onder de voorbereidingen op het ONK, verliep de dag zaterdag naar wens voor de organisatie, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34