-•4 f'. De ster van Ajax staat niet op het veld, maar stelt zich goed gesoigneerd naast de dug-out op: Frank de Boer. MAANDAG 28 april 2014 In Ans kunnen ook sprinters winnen AMSTERDAM - Als de eredivisie de fraaiste producten van dit seizoen zou moeten uitstallen, krijgt Dus- an Tadic, de begenadigde techni cus van FC Twente, een promi nente plek in de kraam. Ook Feye- noords wispelturige goalgetter Graziano Pellè en Memphis De- pay (PSV) mogen niet ontbreken op de eerste rij, evenals Hakim Ziyech van SC Heerenveen. Lands kampioen Ajax kan bij een gebrek aan sterren volstaan met een teamfoto. Met de Johan Cruijff Schaal en de landstitel steekt de Amsterdamse club ver boven de rest uit, al gaf het mislopen van de KNVB-beker te denken. Buiten de prijzen be klijft weinig. Lasse Schone is met negen goals en acht assists de meest waardevolle speler bij Ajax. Daley Blind, een fijne maar wei nig frivole voetballer, geldt als de beste van de klas. Ajax heerste in Nederland, maat veroverde geen zieltjes door de bevliegingen van een individu. De Boer wond geen doekjes om het voortkabbelende seizoen. Al leen tegen Barcelona mondde het smalle stroompje in zijn visie uit in een oorverdovende waterval. Buiten deze uitschieter zorgde Ajax niet voor zinderend ver maak. In de Arena leidde dit bij menig doorgewinterd supporter tot recalcitrant gedrag. Verstoken van trucs, felle sprints of geniali teit floten ze op hun vingers. De teleurstelling kwam voort uit het verleden. Een decennium gele den stond Ajax te boek als een grootse en meeslepende voorstel ling met telkens een nieuwe act. Wesley Sneijder, Rafael van der Vaart en Zlatan Ibrahimovic zorg den om beurten voor een onverge telijke dag. Hun brille, charisma en licht ontvlambare karakters ontstegen de Nederlandse eredivi sie. Zelfs op zeer jonge leeftijd haalden ze de sportjournaals in al le delen van de wereld. De minder romantisch aangeleg de fan kon eenvoudig wijzen op de cijfers. Na de landstitel in 2004 moest Ajax zeven jaar wachten op de 'derde ster'. Ondanks de sco ringsdrift van Luis Suarez, Klaas-Jan Huntelaar en Mounir El Hamdaoui bleef het kampioen schap buiten bereik. De Boer gaf Ajax zijn scepter terug. Niet door te gokken op de klasse van een in dividu, maar door te kiezen voor een taakbewust collectief. Realisme won het van opportunis me. De Boer begon met enkele briljantjes, maar zag die elke zo mer in aantal verminderen. Geen enkele maal tastte hij diep in de buidel om spelers als Jan Vertong- hen, Gregory van der Wiel en Christian Eriksen te vervangen. In lijn met de filosofie van Johan Cruijff moesten nieuwe vruchten van de akker op De Toekomst ko men. De oogst slaagde, maar kwam met horten en stoten tot bloei. Viktor Fischer schoot vorig sei zoen als een komeet omhoog, wat zich uitte tijdens de voorberei ding in De Lutte. Tientallen jonge tjes hadden zijn coupe gekopieerd en stonden in de rij om met hem op de foto te gaan. Helaas voor Ajax stokte de ontwikkeling van de negentienjarige Deen. Hij wor stelde met de bal en de hoge ver wachtingen. Ricardo van Rhijn kende soortgelijke problemen die passen bij een jeugdig team. Aan talent met toekomst ont breekt het Ajax niet, zoals Joel Veltman, Davy Klaassen en in iets mindere mate Stefano Denswil il lustreerden. Ook Ricardo Kishna liet zien over een enorm poten tieel te beschikken. Alleen doof den hun vlam vaak net zo vlug als dat die opflikkerde. Het maakt de prestatie van Ajax om in een rech te lijn op de titel af te lopen nog knapper. Het collectief camou fleerde vormverlies en het gemis van excellente spelers. De ster van de ploeg staat niet op het veld, maar stelt zich goed ge soigneerd naast de dug-out op in het coachvak. Meer nog dan in de drie voorgaande seizoenen draagt de titel het stempel van Frank de Boer. De trainer deelt dé kritiek van de tribunes, maar plaatst een kanttekening. In een sober maar uiterst succesvol tussenjaar heeft hij gebouwd aan een 'geraamte', dat met vlees op de botten moet gaan schitteren en zorgen voor vermaak. Als slechts één of twee van de jon ge talenten ontluiken, krijgt de achterban wat het wil: een kam pioensteam met spektakel als vast ingrediënt. Kampioen zonder sterren door Geert Langendorff Ajax heerste dit seizoen in Nederland, maar veroverde geen zieltjes door de bevliegingen van een individu, foto Tom Bode/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25