Schuimbekkend achter de kassa leverde likes en boek op 16 WALCHEREN Tilly Heuvelink viert honderdste verjaardag Scouting geeft glossy uit in Koudekerke Het aantreden van het nieuwe koningspaar markeert één nieuwe trend: Walcheren's got talent. k OOST-SOUBURG - In wijkcentrum Mae Uku te Oost-Souburg vierde mevrouw Tilly Knuppel-Heu- velink uit Vlissingen zaterdag haar honderdste verjaardag. Burge meester Letty Demmers kwam haar daar feliciteren. Hoewel de eeuwelinge slechtho rend is, en het niet altijd gemakke lijk had, gaat ze nog opgewekt en wilskrachtig door het leven. Ze woont zelfstandig, gaat iedere week naar de gym en breit nog graag. Ze is uit Indonesië ge vlucht en heeft een zoon verlo ren. Ze kon goed naaien, haalde haar coupeusediploma, en maakte avondjurken voor de vrouwen van de militairen. Uiteindelijk be gon ze een winkeltje. KOUDEKERKE - Scouting De Valke niers heeft een glossy magazine uitgegeven. Het wordt huis aan huis verspreid in Koudekerke en Dishoek. Op Koningsdag is een eerste exemplaar overhandigd aan burge meester Rob van der Zwaag. De glossy verhaalt over activiteiten en avonturen van de scouts. Samen met de Oranjevereniging zetten De Valkeniers op Konings dag weer tal van activiteiten op touw. Daaronder ook een loterij voor hulp aan Ghana. WALCHEREN - Ook een eerste Ko ningsdag leeft: bij traditie: de auba de, de zeskamp, de vrijmarkt, het Oud-Hollands spel... Naar men zegt zou de Koning nu eindelijk wel eens wat anders willen. Maar nieuwigheden zaten er zaterdag op Walcheren nauwelijks in. Hoeft ook niet, vindt het volk, te oordelen naar de massaliteit en het enthousiasme, waarmee dat zich weer in het feestgedruis stort te. Toch is er de laatste jaren een nieuwe trend: de talentenjacht. Van de jeugd wordt nog steeds vrijwel overal verwacht dat die zich op een plein verzamelt om daar, ten overstaan van de burge meester, een ouderwets repertoi re van nationalistische, godvruch tige en lokale volksliederen ten ge hore te brengen. Maar daarnaast kunnen kinderen nu steeds vaker een podium op om te demonstre ren wat ze nog meer in hun mars hebben, zo niet aan zang, dan aan toneel, dans of gespring. Tot de hoogtepunten van de Ko ningsdag behoorde in Domburg een talentenshow naar het voor beeld van een populair tv-pro- gramma: Domburg's got talent. Veel gezongen werd er niet. Maar de kinderen die zich op het po dium waagden, verstonden vaak al wel de kunst van het bewegen. Sam van Bakergem (net 6 jaar) nam de openingsact voor zijn re kening, en hij slaagde er meteen in de volle, nog maar net van een zeskamp bekomen feesttent, naar zijn hand te zetten, louter door zelfverzekerde een 'vliegerlied' uit te beelden dat de geluidsman voor hem had opgezet. De hele tent gebaarde mee. „Och", wuifde het joch achteloos de comlimen- ten weg: „Zoiets doe ik op school wel vaker." Er volgden nog zeven andere acts. Zoals het dansje van Sienna Sins en Nina Bimmel op de hit Super- kate. „Wel een beetje eng", be commentarieerde de dame in de jury: „Jullie gingen zo hard dat ik even bang was dat jullie de bocht uit zouden vliegen". Plaatsen als Koudekerke, Oostka- pelle, Serooskerke en Sint Lau rens brachten een soortgelijke 'got talent'-show op de planken, tijdens Koningsdag zelf, dan wel op de avond ervoor. Her en der op Walcheren vonden als gebruikelijk - behalve aubades, zeskampen, en talentenjachten - nog tal van andere festiviteiten plaats. Vooral in Arnemuiden dat zich Oranjemuiden had gedoopt. Daar vlogen je na diverse optoch ten en een fietspuzzelrit vervaar lijk uitziende roofvogels om de oren, werden auto's beschilderd, en was - om nog maar eens iets te noemen - een compleet spellen- parcours uitgezet rond een plastic paard, waarop de jeugd - langs een stellage naar beneden roet sjend - de ring kon steken. In Vlissingen bezorgde Zeelands grootste vrijmarkt de binnenstad traditioneel de drukste dag van het jaar. Met tussen de honder den kleedjes met 'rommel' toch ook nog iets dat duidde op de wis seling van de wacht: een afge dankt staatsieportret van Beatrix. In Middelburg liet Voice Kid Isa bel Provoost al vroeg in de mid dag de Markt vol lopen. Tot mid-, dernacht waren daar popconcer ten. Niet iedereen kwam gelukkig thuis. In beide steden waarschuw de de politie indringend dat zak kenrollers het op kostbaarheden hadden gemunt. „Hoe goed je je werk ook doet en hoe klantvriendelijk je ook pro beert te zijn, mensen zijn soms gewoon niet leuk", schrijft Mara in het voorwoord van haar boek. Zij putte uit haar ervaringen opge daan tijdens haar bijbaantje als caissière bij de toenmalige Ciooo supermarkt in Renesse Daar zat ze soms schuimbekkend achter de kassa. Wegens het afgezaagde grapje over 'een bonnetje' en 'de Belastingdienst'. Of toen een man een envelop op de toonbank smeet en verwachtte dat ze dan wel begreep dat hij daar een post zegel op wilde. En ook toen twee dronken jongens door de winkel schreeuwden dat ze 'geile tieten' had. Op een dag besloot Mara via een facebook-pagina uiting te ge ven aan haar frustraties. In zeer korte tijd kreeg zij 50.000 volgers en een veelheid aan reacties. Weldra kwam de uitnodiging van Uitgeverij BBNC op basis van die facebook-pagina een boek samen te stellen. Dat boek ligt sinds vori ge week in de winkel. Het is ver schenen in een oplage van 2500 exemplaren. De verkoop loopt goed en een tweede druk is al aan gekondigd. Mara was zaterdag met een stapel boeken weer eens terug op de plek waar de inspira tie ontsproot: in de supermarkt in Renesse. „Leuk om mijn vroegere collega's weer eens te zien en ook de bekende klanten, want er wa ren natuurlijk ook veel aardige mensen bij." Zij woont nu in Utrecht, is inmiddels afgestu deerd in de literatuurwetenschap pen en zit boordevol plannen om meer te gaan doen met taal. „Dat kassameisje moet natuurlijk niet te lang aan me blijven kle ven. Ik wil nu weer wat anders gaan doen. Een scenario schrijven voor een film bijvoorbeeld", liet Mara met een brede glimlach we ten. Zij kreeg tijdens de signeer sessie muzikale begeleiding van Thomas Pieters, student aan de Rockacademie in Tilburg die een lied voor kassameisjes schreef. 8 Mara Kraaijenbrink tijdens de signeersessie, foto Dirk-Jan Gjeltema M t g De honderjarige Tilly Knuppel-Heu- velink. foto Izaak Verkeste In Vlissingen bezorgde de vrijmarkt de binnenstad traditioneel de drukste dag van het jaar. Lex de Meester Op de Markt in Middelburg traden tot middernacht popgroepen op. 's Mid dags liep het meteen vol voor Voice Kid Isabel Provoost, foto Izaak Verkeste Eerste Koningsdag bol van traditie door Henk Postma door Ali Pankow RENESSE Mara Kraaijenbrink sig neerde zaterdag bij de Jumbo in Renesse haar boek 'De eindeloze frustraties van kassamedewerkers'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16