ZEELAND Nummer Als vanouds In elke Zeeuwse gemeente komt een woonvoorziening voor mensen met een ernstige psychiatrische stoornis. Drie gewonden bij ongeluk met drank Poortvliet almanak Goede sportschoen is breinkraker MAANDAG 28 april 2014 13 MIDDELBURG - In Zeeuws-Vlaande ren zijn ze er al; de komende ja ren zullen ook in de gemeenten boven de Westerschelde woon voorzieningen gebouwd worden voor mensen met een ernstige psychiatrische stoornis. Dat is althans het voornemen van Zeeuwse Gronden (een instelling voor wonen en psychiatrie) en Yp silon (vereniging voor naasten van mensen met een ernstige psy chiatrische stoornis). Zeeuwse Gronden en Ypsilon realiseerden in 2006 de eerste van dergelijke voorzieningen in Terneuzen. Het idee is dat twaalf tot zestien mensen met een ernstige psychia trische stoornis daarbinnen hun eigen appartement hebben. Er is een gezamenlijke huiskamer en een kantoor voor een hulpverle ner die ondersteuning biedt. Van uit zo'n appartementencluster kan ook aan cliënten die in de om geving wonen hulp worden gebo den. Denk aan medicijnverstrek king of een maaltijdvoorziening. Volgens Jan van Blarikom, voorzit ter van de Raad van Bestuur van Zeeuwse Gronden, gaat het in de woonvormen om mensen die een chronische, maar stabiele vorm hebben van schizofrenie (zo'n 50 procent), stemmingswisselingen (een kwart) en persoonlijkheids stoornissen zoals borderline (een kwart). Aan de woonvormen die Zeeuwse Gronden heeft opgezet, samen met ouders van deze cliën ten, is in Zeeland grote behoefte. Oorzaak is dat in ggz-instellingen zoals Emergis veel 'bedden' ofwel opnameplaatsen voor langdurige zorg verdwijnen. Het is de bedoe ling dat deze dure bedden vervan gen worden door ondersteuning bij het wonen in een gewone wijk. Van Blarikom: „Maar een deel van de cliënten die bij de ggz-instellingen weg moeten, is daar niet toe in staat. Bijvoorbeeld omdat ze vereenzamen als je ze op zichzelf laat wonen, of omdat ze net wat intensievere ondersteu ning nodig hebben. Het alterna tief is dat ouders hun kinderen weer in huis nemen, waarbij het risico van overbelasting dreigt. Bo vendien, bedenk wel dat het hier om volwassen mensen gaat, vanaf een jaar of twintig. Die gedijen ook beter als ze met begeleiding maar toch zelfstandig kunnen wo nen, zodat ze privacy en rust heb ben." Vanaf 2015 worden gemeenten verantwoordelijk voor de huisves ting en ondersteuning van men sen met een ernstige psychiatri sche stoornis. Van Blarikum: „Wij benaderen gemeenten samen met Ypsilon om uit te leggen wat wij daarin kunnen betekenen. Want gemeenten weten zelf niet goed hoe ze het aan moeten pakken." Zeeuwse Gronden heeft nu zo'n tachtig cliënten in deze woonvor men wonen en evenzoveel men sen in dienst. Die aantallen zul len de komende jaren naar ver wachting verdubbelen. KON5NGSDAG 2914 POORTVLIET - Drie mannen zijn za terdagmiddag gewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk op de de Groeneweg in Poortvliet. Ze za ten in een auto die bestuurd werd door een 19-jarige man uit Scher- penisse die - vermoedelijk omdat iemand aan de handrem trok - met de auto tegen een boom reed. De bestuurder, die gedronken had, stapte meteen in een andere auto, de drie slachtoffers achterla tend. Zij werden naar het zieken huis gebracht. De bestuurder meldde zich later bij de politie. Het is ochtend, ontbijt, koffie en de krant op tafel. Tim, een leergierig mannetje van net 5 jaar oud heeft net als pappa interesse in het wereld nieuws en kijkt over de schouder van zijn vader in de krant. Samen bekijken ze zo het sport nieuws. Zijn aandacht wordt plotse ling getrokken door een foto van een afgetrainde donkere atlete. Om precies te zijn gaat Tims blik naar het deelnemersnummer dat op haar borst gespeld is. Tim kijkt trots zijn vader aan. „Ik weet hoe zo'n nummer heet", roept Tim. „En hoe noem je dat dan?" vraagt zijn vader. „Dat heet een rugnummer." Woonvorm voor (ex)ggz-cliènt door Ondine van der Vleuten ZONNEMAIRE - Koningsdag 2014 was zoals we Koningin nedag in de afgelopen decennia hebben leren kennen: ge vuld met aubades, zeskampen en vrijmarkten onder een welwillend zonnetje. In heel Zeeland genoten duizenden van het feest rond de eerste verjaardag van Koning Wil- lem-Alexander, een dag die vol tradities, foto Dirk-jan Gjeltema pagina 14 en 15: Eerste Koningsdag staat bol van traditie Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13