Minder voedsel, minder stuifmeel, minder nectar Zeehondenopvang komt in Stellendam SCHOUWEN-DUIVELAND 33 'Jife -l^V *vT. Dikke Koning Event verplaatst ^CV^-.^'X 'i'" NIEUWERKERK - De vraag waarom mensen mee zouden moeten doen met de campagne 'Burgers voor Bijen' wordt door de initia- tiefnemende organisatie Syn- genta als volgt beantwoord: 'Het gaat niet goed met de bij. De te ruglopende biodiversiteit biedt steeds minder voedsel, stuifmeel en nectar voor dit zwart-gele in sect. Dat is wrang, omdat veel ge wassen slechts vrucht dragen als de bij zorgt voor bestuiving'. Over de oorzaken van de bijen- sterfte bestond lange tijd onzeker heid. Onderzoeken wijzen er in middels op dat het gebruik van pesticiden de hoofdoorzaak zou zijn. Van de 300 wilde bijensoor ten in Nederland staat de helft op de rode lijst. „Als de bijen eenmaal uitgestor ven zijn, heeft de mensheid nog maar vier jaar leven", luidde des tijds de alarmerende waarschu wing van wetenschapper Albert Einstein. „Ik ken die uitspraak niet, maar het zegt inderdaad veel over de afhankelijkheid van bijen en andere insecten voor de bestui ving van veel planten", zegt akker bouwer André Slootmaker. Zonder nou expliciet bepaalde landbouwbestrijdingsmiddelen als oorzaak aan te wijzen, is het volgens hem wel zo dat tegen woordig veel bijen in de winter het loodje leggen. En zou het best kunnen dat hun weerstandsver mogen is aangetast door schadelij ke pesticiden. Bij zijn deelname als teler aan de actie 'Burgers voor Bijen' heeft hij de keus tussen het inzaaien van eenjarige of meerjarige bloemen- zaadmengsels. „Ik heb gekozen voor eenjarige, dan kan ik bijvoor beeld volgend jaar weer eens schuiven met een areaal aan aard appels en de bloemenstroken weer op een andere plek in zaaien." De mix van bloemen is zeer divers: venkel, gele kamille, duizendblad, margriet, smalle weegbree, rode klaver, dagkoe koeksbloem, muskuskaasjeskruid en beemdkroon, om er maar een paar te noemen. Lenie 't Hart is adviseur van de in Kollum gevestigde stichting. In december, bij het uitzetten van zeehonden in Renesse, meldde zij in de PZC op zoek te zijn naar een locatie in de delta, mogelijk aan de Brouwersdam. De keuze is nu op Stellendam gevallen. Voor zitter Diederik van Liere van A Seal: „De wens om in de delta een opvang te openen hangt samen met het groeiend aantal zeehon den dat hier hulp nodig heeft. Het is voor het welzijn van de zwakke dieren veel beter ze in de buurt op te vangen dan ze op een vier uur durende reis naar het noor den van het land te zetten." 't Hart: „Lokaal draagvlak en ken nisontwikkeling is heel belang rijk." Het opvangcentrum doet ook onderzoek naar zeehonden in de delta. Daarnaast gaat het cen trum voorlichting geven. Wethou der Arend-Jan van der Vlugt van de gemeente Goeree- Overflak- kee is blij met de komst van het centrum. Ook de visafslag Stellen dam verwelkomt de opvang. ZIERIKZEE - De dance-party 'Dikke Koning Event', die vandaag wordt gehouden, is verplaatst naar het nieuwe Maarstraatpleintje in het centrum van Zierikzee. Het feest zou op het plein voor de Nieuwe Kerk worden gehouden, maar kan daar niet doorgaan van wege activiteiten 's middags en 's avonds in de kerk. Het Dikke Ko ning Event, met drie dj's, begint om 17.00 en duurt tot 24.00 uur. Bezoekers moeten hun consump ties zelf meebrengen. makelaar Succes in huis Receptie Stouten en Houtekamer Met een receptie neemt de gemeente dinsdag afscheid van de wethouders Gilles Houtekamer en Wim Stou ten. Houtekamer was tien jaar wethouder namens de SGP. Stouten zat voor LSD vier jaar op het pluche. De receptie is van 19.00 tot 21.00 uur in de Burgerzaal van het gemeentehuis. Kuiper Rotterdam schrijft masterplan Het bureau Kuiper Compag nons in Rotterdam mag het masterplan voor Renesse schrijven. Het bureau scoor de als beste op kwaliteit en prijs, volgens het beoorde- lingsteam waar ook de on dernemersvereniging en de dorpsraad onderdeel van uit maakten. Er hadden zich drie bureau's ingeschreven. Geen beperking kwekerij De Tol Kwekerij De Tol in Schudde- beurs mag bloempotten en andere accessoires verko pen. De regeling Nieuwe Economische Dragers maakt dat mogelijk. Verder is een bouwplan aan de Zuiddijk ingetrokken. Met deze aan passingen stelde de gemeen teraad donderdag het be stemmingsplan vast. Fototentoonstelling Stadhuismuseum Stadhuismuseum Zierikzee en EK Gallery organiseren een fototentoonstelling met het onderwerp 'de stadhuis toren van Zierikzee'. Iedereen kan vanaf 1 mei tot eind juni foto's insturen. De ze komen in de Grote Zaal van het museum hangen. Deelnemers krijgen een gra tis toegangskaartje. Volkszangdienst Serooskerke Zondagavond wordt in de Hervormde kerk van Seroos- kerke-Schouwen een volks zangdienst gehouden. Het Interkerkelijk kerkkoor uit Haamstede zal meewer ken aan deze dienst en ds. A de Reuver zal voorgaan. De dienst begint om 19.00 uur in de Hervormde Kerk, Dorpsplein 22. Optreden Cultikoor tijdens Kunstroute Het Cultikoor Tholen zal za terdag op verschillende loca ties optreden tijdens de Kunstroute. Om 16.00 uur treedt het koor op in de Rooms Katholieke kerk. Naast pop zingt het koor ook culturele liederen. Be langstellenden kunnen ach teraf informeren over deel name aan het koor. ZATERDAG 26 APRIL 2014 -,<v. X", -t 'y>r «r '/fy.;'V •- - X?-: bloemen gaat inzaaien voor André Slootmaker op akkerrrand van zijn Byaf£a*^(«wff.T?agi irk-Jan Gjeltema de campagne 'Burgers voor hij vandaag waar door Ali Pankow STELLENDAM - De nieuwe stichting 'A Seal' wil in Stellendam een op vangcentrum beginnen voor zieke zeehonden die aan de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust worden gevon den. MZmakeiaars Kijkdag woensdag 30 april tussen 16:30 uur en 17:30 uur! U kunt zich meiden aan de Stateniaan 92 en van daaruit de andere appartementen bekijken. Kijk voor meer info op Www.JeStek.nl. Koopsom vanaf 78.750,- k.k. ZIERIKZEE RENESSE SCHUDDEBEURS ZIERIKZEE SEROOSKERKE THOLEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 95