Provincie betaalt mee aan Haringvlietplein Raad houdt vast aan eigen Rekenkamer Vijftien expressies als stimulans aanpak kindermishandeling 66 Bijen zorgen natuurlijk voor veel meer dan alleen bevruchten van de bloemen 32 SCHOUWEN-DUIVELAND CAMPAGNE De actie 'Burgers voor Bijen' wil met bloeiende akkerranden de bijenpopulatie helpen te overleven. door Ton van den Nouweland Dat bevestigde wethouder Ad Ver- seput donderdagavond na vragen van Jan Bijdevaate (CDA) in de ge meenteraad. Gedeputeerde Carla Schönknecht heeft dit geld toege zegd tijdens een bezoek aan Zie rikzee. Verseput beloofde Bijde vaate in juni of juli, in elk geval voor het zomerreces van de raad, met een plan en bijbehorend fï- nancieringsvoorstel te komen. Gisteren wilde Verseput niet meer kwijt dan dat er met ver schillende partijen wordt onder handeld. De gemeente draagt zelf ook bij aan de opknapbeurt van Haringvlietplein en Boerenweg, maar het leeuwendeel zal toch van investeerders moeten komen. Bekend is al wel dat winlcelketen Action de voormalige bibliotheek ZIERIKZEE - Ook in de nieuwe ge meenteraad is geen meerderheid te vinden voor een externe Reken kamer. Een motie van Alert! om dit te bewerkstelligen, sneuvelde donderdag in de raad. „Toen we nog een externe Reken kamer hadden, kwamen drie he ren in pak ons vragen wat de te onderzoeken onderwerpen wa ren. Dat kostte 20.000 euro," zei WD-fractieleider Wout van den Kampeercentrumi Mechielsen betrekt. Verseput: „Voor maxi maal vijf jaar. Uiteindelijk willen we de Action in de binnenstad hebben." Het Haringvlietplein is toe aan een opfrisbeurt.' Het gebouw waar bouwmarkt Praxis was ge vestigd, staat al jarenlang leeg. Wat recenter sloot een interieur zaak daar de deuren. 'Herontwik keling is urgent', staat in het plan 'Programma Zierikzee'. Het gebied is volgens B en W ge schikt voor 'volumineuze en veel verkeer aantrekkende detailhan del'. Het winkelend publiek be zoekt het gebied in de gemeente lijke visie voor 'laagfrequente en doelgerichte aankopen.' Haringvlietplein en de nieuwe stadsentree aan het Groeneweeg- je, waar nu sportcentrum Onder dak nog staat, zijn ook aangewe zen voor de vestiging van super markten. In het Programma Zie rikzee staat verder dat verplaat sing van supermarkt Lidl wordt onderzocht. Berg. Sinds enkele jaren bepalen de fractievoorzitters zelf het on derwerp. Zij geven, net als de ex terne Rekenkamer deed, een bu reau opdracht het onderzoek uit te voeren. Alert!, SP, PvdA, CDA en D66 vinden dat principieel on juist. „We moeten iedere schijn van afhankelijkheid vermijden," stelde Tineke Kalwij van Alert! „We moeten vooral praktisch zijn," antwoordde Van den Berg. NIEUWERKERK - Akkerbouwer André Slootmaker in Nieuwer- kerk gaat vandaag een hectare van zijn grond inzaaien met bloemen- zaadmengsel. Hij doet dat in het kader van de actie 'Burgers voor Bijen'. Deze campagne houdt in dat bur gers en bedrijven kunnen mee be talen aan bloemenstroken langs de akkers. Die akkerranden leve ren niet alleen een fleurig aan zien op, maar bieden ook een be tere omgeving voor bestuivende insecten en die dragen weer bij aan een duurzamer voedselpro ductie in Nederland. Als boeren echter een deel van hun land gebruiken voor het in zaaien van bloemen, kunnen ze daar bijvoorbeeld geen aardappe len op telen of andere landbouw producten die geld op moeten le veren. Met een sponsorbedrag in het kader van 'Burgers voor Bijen' kan de teler die kosten dekken. Met dit project wordt een sponsor bedrag van 1 euro per vierkante meter gevraagd. „Ik heb 10.000 vierkante meter be schikbaar voor deze actie. De men sen hebben volop keus: vanaf xo euro voor 10 m2 tot - wat mij be treft - meer dan 100 im", zegt Slootmaker. Hij ziet het belang van het verbeteren van de bijenpo pulatie terdege in. „Het bekende verhaal van de bloemen en de bij tjes spreekt natuurlijk iedereen aan, maar de bijen zorgen niet al leen voor het bevruchten van de bloemen. Ze zijn voor veel meer producten van belang. In mijn ge val bijvoorbeeld bij het telen van de bloemkool." DE SPELREGELS Slootmaker kent de sombere ver halen van diverse imkers over het uitsterven van diverse bijensoor ten. Zelfheeft hij nog niet in de praktijk ervaren dat de bijenpopu latie terugloopt, maar hij wil so wieso een bijdrage leveren aan een grotere biodiversiteit. Binnen de organisatie Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD), waar hij voorzitter van is, geldt die biodiversiteit al jaren als be langrijk argument voor de bloeiende akkerranden die jaren geleden al werden gecreëerd. „Het is op dit eiland natuurlijk ook leuk om te zien, al die bloemen langs de akkers, maar het gaat om meer dan 'voor de leuk'." Slootmaker heeft al wat aanmeldi- ningen van sponsors binnen, maar hoopt dat nog meer burgers zich voor de bijen zullen aanmel den. De bloemen die hij vandaag inzaait, zullen naar verwachting eind juni/begin juli tot volle was dom komen. De sponsors zullen dan worden uitgenodigd in de Theetuin De Stokroos, - ook on derdeel van deze maatschap - om vervolgens het resultaat van hun investering te gaan bekijken. Beeldend kunstenares Henriëtte van Gent uit Serooskerke (S) zegt het maar even duidelijk tijdens de opening van de tentoonstel ling 'Voor de lach van een kind' gistermiddag in de hal van het Zierikzeese gemeentehuis. sloot van Gent tot oprichting van de stichting 'Voor de lach van een kind' met deze expositie als mar kering van de start. 'Emotiebubbels' noemt zij de vijf tien zelfportretjes in olieverf. In treffende expressies geeft zij ui ting aan emoties in relatie tot kin dermishandeling. Van Gent schil derde zichzelf als clown in tal van emotionele uitingen: boosheid over geweld, verdriet over sek sueel misbruik, pruilend over ver waarlozing, onmacht over armoe de, afkeer over pesten, tevreden heid over de inzet van kleding-, voedsel- en speelgoedbanken. De ning van deze expositie werd gis teren ook de gelijknamige stich ting gepresenteerd. „Veel organisaties zijn actief op het gebied van hulpverlening bij kindermishandeling. Daar wil ik met deze stichting graag wat ver binding tussen leggen", zegt Van Gent. Zij bood gisteren dan ook ruimhartig een podium aan drie woordvoerders om over hun werk te vertellen: Sjoek de Vries, cliënt-vertrouwenspersoon na mens Klaverblad op het gebied van Jeugdzorg, directeur Friso van deer Wal van NoKidding (Stop kindermishandeling) en Witte Eij üütt Uüi liLL lut uun mn mui sen die slecht functioneren door dat hun jeugd niet veilig en be schermd is geweest. Daarom be- slaagd de emoties subtiel uit te beelden en blijft verre van de val kuil van melodrama. Met de ope- j'11 idi iu ji ■wwwic^FCÜguiüUmik. De expositie is de komende we ken te zien tijdens de openingsu ren van het gemeentehuis. i ZIERIKZEE - De provincie betaalt 785.000 euro mee aan de herstruc turering van het Haringvlietplein in Zierikzee. Steun nodig voor bloemen en de bijtjes door Ali Pankow Aridré Slootmaker, akkerbouwer Niet alleen natuurliefhebbers, maar iedereen die een bijdrage wil leveren aan het verbeteren van de bijenpopulatie kan zich aanmelden als deelnemer aan 'Burgers voor Bijen'. Belangstellenden kunnen voor 1 euro per vierkante meter een deel van een bloemenstrook sponsoren bij Maatschap Slootmaker. Tijdens het bloeiseizoen krijgen de sponsoren een uitnodiging om te komen kijken hoe de bloemran- den er bij staan. Aanmelden kan via de website: http://burgersvoorbijen.nl/profiel/ 683. Rechtstreeks aanmelden kan ook bij Maatschap Slootmaker, tele foonnummer: 06-53442746. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Nee, ik heb als kind 'niks raars' meegemaakt. Ik heb een gelukkige en beschermde jeugd gehad. Wellicht ben ik daar door goed opgewassen tegen diver se problemen die zich nou een maal voordoen in het leven." kUllJLLIJUlLJ i.J U UilJlLkUIÜ ill gL Henriëtte van Gent bij haar serie 'Emotiebubbels' in strijd tegen kindermis handeling, te zien in het Zierikzeese gemeentehuis, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 94