419 Samen naar massagraf zoeken helpt 44 Ondanks dat alles hun is afgenomen, maak ik hen financieel onafhankelijk 8 BUITENLAND VROUWENVERMINKING genieten in Kroatië Het aantal vrouwen dat in Pakistan met zoutzuur aangevallen wordt door man of schoonfamilie, stijgt. mg 'Russische maffia achter moord Visser' De Russische maffia zat achter de moord op de Nederlandse volleybalster Ingrid Visser en haar partner Lodewijk Seve- rein in Spanje in mei vorig jaar. Dit verklaarde althans het ver meende brein achter de moor den, Juan Cuenca, gisteren voor de rechtbank in Murcia. Cuenca zegt zelf onschuldig te zijn. Vrouw achter stuur: 150 zweepslagen Een vrouw in Saudi-Arabië krijgt 150 zweepslagen en ne gen maanden cel voor het be sturen van een auto en verzet tegen de autoriteiten. Agenten verklaarden dat ze de vrouw hadden'laten stoppen, waarna zij hen had beledigd en gesla gen. In het islamitische land mogen vrouwen niet rijden. Kenia zet drones in tegen stropers Kenia gaat in zijn 52 nationale natuurparken onbemande vliegtuigen (drones) inzetten tegen stropers van olifanten en neushoorns. Dat meldde de Britse krant The Guardian gis teren. Bij een proefin één van de natuurgebieden werd de ille gale jacht met 96 procent terug gebracht. Honderden mensen van zee gehaald De Italiaanse marine en kust wacht hebben gisteren in een paar uur tijd bij Sicilië onge veer 1.500 migranten uit boot jes op de Middellandse Zee ge haald. In Italië zijn in de eerste maanden van dit jaar rond de 25.000 mensen over zee gearri veerd, tegen 2.500 in dezelfde periode vorig jaar. Jacht op verdachte van vier moorden De politie in de Verenigde Sta ten jaagt op een 47-jarige man die in een huis in Petersburg in de staat Virginia vier familiele den van zijn ex-vriendin zou hebben vermoord, onder wie een kind van 2 jaar. Dat meld de CNN vrijdag. De politie noemt de man gevaarlijk. Hij heeft een pistool op zak. pharosreizen of 3 dagpt] PalMatfccbe fcucj ✓awaf zoek boekcode 77412 Inbegrepen aankomst Prijzen 6 dgn 8-dgn 18/04-30/05 419 589 31/05-06/06 509 709 07/06-04/07 649 899 05/07-22/08 899 1259 23/08-05/09 649 899 06/09-05/10 419 585 LAHORE - Op de eerste dag van Kanwal Qayums <36) nieuwe baan als stewardess voor een inter nationale luchtvaartmaatschappij gooide haar jaloerse man voor ze het huis verliet, zoutzuur in haar gezicht. Masarrat Misbah (53), oprichtster van de Stichting Smile Again die slachtoffers van zoutzuuraanval- len helpt hun verwoeste levens weer op te bouwen, trof Kanwal als een 'homp vlees' in een zieken huis aan. „Van één van de mooi ste vrouwen die ik ooit op de foto zag, was niets meer over", vertelt Masarrat zichtbaar geëmotio neerd. Ze ziet het aantal slachtoffers van zoutzuuraanvallen stijgen. Tot haar grote spijt heeft de aangrij pende film Saving Face van journa liste Sharmeen Obaid-Chinoy, die twee jaar geleden een Oscar won voor de beste documentaire en ook door IKON-tv werd uitge zonden, de Pakistaanse samenle ving niet bewuster gemaakt van de gevolgen van deze levenslange verminkingen. Honderden vrou wen worden jaarlijks getroffen, zo blijkt uit een recent rapport van de Stichting Smile Again. Masarrat, die naast de stichting meer dan dertig schoonheidssa lons door heel Pakistan runt, komt via haar medewerkers en de media in contact met slachtoffers. Eén van hen is Bushra Safi (40). Zij heeft inmiddels veertig cosme tische operaties achter de rug. En ze is nóg niet klaar. Haar neus en lippen moeten nog een keer on der het mes, net als de brandwon den en striemen in haar nek 'weg gewerkt' dienen te worden. Haar echtgenoot, geholpen door zijn moeder, gooide bijtend zuur in haar gezicht. Ze wilden van haar af, omdat haar familie weiger- de nog langer geld aan Bushra's schoonfamilie te geven. Alsof de aanval nog niet genoeg was, hingen ze haar daarna met een koord om haar nek aan het plafond op en staken het huis in brand. Het moest op zelfmoord lij ken. Een buurman redde Bushra en bracht haar naar het zieken huis. Haar familie heeft haar ver stoten, en haar twee kinderen mag ze nooit meer zien. Jarenlang procedeerde ze tevergeefs samen met mensenrechtenadvocaat As- ma Jahangir tegen haar schoonou ders en echtgenoot. De rechter laat zich in de meeste gevallen echter omkopen. Van de politie valt ook geen hulp te verwachten. Die stuurt slachtof fers vaak weg met de boodschap dat ze de 'aframmeling' over zich zelf hebben afgeroepen, omdat ze vast een relatie met een andere man hadden. De Stichting Smile Again werkt met westerse plastisch chirurgen, die de vrouwen gratis opereren. Daarna begint de moeizame wederopbouw van hun levens. „Ondanks al hun verdriet, alles is hun afgenomen, maak ik hen fi nancieel onafhankelijk", vertelt Masarrat. Bushra werkt als pedicu re in een salon van Masarrat. Ze heeft haar zelfvertrouwen terug. Kanwals kinderen durfden het af schrikwekkende gezicht van hun moeder, zonder neus of lippen, de eerste maanden niet te zien. Masarrat bracht hen in contact met een psycholoog. Kanwals kin deren vertellen nu op school in haar aanwezigheid dat ze de mooi ste moeder van de wereld is. De vrouwen die slachtoffer zijn, beschouwen Masarrat als een moeder. In eigen land levert haar levenswerk haar weinig populari teit op. „Ik ben de meest gehate vrouw onder mannen. Ik achter volg iedere dader tot hij in de ge vangenis zit. Deze verminkingen moeten stoppen." Getuigen wezen deze oude groe ve bij Rudnica, een dorpje net aan de Servische kant van de grens met Kosovo, al jaren geleden aan als locatie van een massagraf. Ser vische troepen zouden bij de te rugtrekking uit Kosovo de lijken hebben meegenomen en aan de Servische kant hebben begraven om ontdekking te voorkomen. Hoewel de aanwijzingen zich op stapelden, van getuigenverklarin gen tot de vondst van stukken kle ding, duurde het jaren voor de eer ste schep de grond in ging. Enkele jaren geleden werd voor het eerst gezocht, zonder resultaat. Slacht offerorganisaties stelden dat de Servische autoriteiten bewust op de verkeerde plek zochten. Inmiddels is veel veranderd. Ser vië en Kosovo zoeken toenade ring, met bemiddeling van de EU. De landen willen graag EU-lid worden, maar moeten daarvoor eerst een betere onderlinge ver standhouding opbouwen. De gezamenlijke zoektocht in Rudnica is daarvoor een belangrij ke impuls. Volgens het Rode Kruis worden nog minstens 1.700 mensen vermist. De meeste zijn Kosovo-Albanese slachtoffers, maar ook veel Servische families zoeken nog. Zij vinden dat juist Kosovo veel te weinig doet. De afgelopen jaren is hard ge werkt aan het uitwisselen van in formatie. Dat gaat door het onder linge wantrouwen moeizaam, maar het project in Rudnica laat zien dat het kan. Dit keer zijn Ser vische en Kosovaarse experts het eens over de locatie. Een huis dat De landen willen EU-lid worden, maar moeten daarvoor eerst een betere verstandhouding opbouwen HT y '3 MURCIA RIYAD NAIROBI Ingrid Visser ROME PETERSBURG AUTOVAKANTIES VAN ANW Kom genieten van zon, zee en strand, maar ook van een schit terend landschap en talloze kunstschatten. U verblijft bij de mooiste kustlijn van Europa, met talloze eilandjes voor de kust. Ook qua cultuursteden zit u prima, op 12 km ligt de Unesco-wereld erfgoedstad Zadar. Maakt u ook een boottochtje naar Nationaal Park Komati eilanden? Of bezoekt u de schitterende watervallen en meren van Nationaal Park Krka? U verblijft in Falkensteiner-ap partementen bij Petrane (ca. 12 km van Zadar), U loopt vanaf uw appartement zo naar het strand. Er is ook een buitenzwembad met ligbedden en parasols. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (20 cpm) met zoek boekcode 77412 of ga naar een van de reisbureaus van VakantieXperts. euro per appartement 5 of 7x overnachting toeristenbelasting fles wijn in appartement bij Een vreselijk gezichtsverlies door onze correspondent Wilma van der Maten Bushra Safi na veertig operaties. foto Wilma van der Maten Masarrat Misbah, oprichtster Stichting Smile Again door onze correspondent Joost van Egmond Prijzen in per appartement. Niet inbegrepen: reserveringskosten (€20.-) en kosten Calamiteitenfonds (€2,50). RUDNICA - Achter het politielint ligt een gat van zo'n tien bij vijf me ter. Dat bevat waarschijnlijk het antwoord op de vraag wat er is ge beurd met honderden vermisten uit de Kosovo-oorlog van 1998-1999.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8