Retourtje Halt voor Katwijkse straatdrinker u De hele groep moest naar een afkickkliniek voor een cursus van twee uur Lintjes voor Paul Haenen, Martin Caus en Penney de Jager Schonere oceaan BINNENLAND 7 ii De politie stuurt Penney de Jager kreeg in de ge meente Stichtse Vecht een onder scheiding voor haar inzet voor ouderen en de dans in Nederland. Met dat laatste werd ze ook be kend. In de jaren '70 danste De Ja ger bij het programma TopPop als de artiesten zelf niet naar de stu dio konden komen om hun hit te zingen. In Lelystad kreeg dieren liefhebber Martin Gaus een lintje, omdat hij zich al tientallen jaren inzet tegen dierenleed. Het grote publiek kent hem als tv-persoon- lijkheid en schrijver. Gaus presen teerde de programma's Dierenma nieren en de Natte neuzen show. Liefst 3155 mensen kregen gisteren een lintje, 154 meer dan in 2013. De jaarlijkse lintjesregen daalde in Nederland neer op voornamelijk vrijwilligers. In totaal werden er 3533 voorstellen ingediend om ie mand te onderscheiden, in 3155 ge vallen met positief resultaat. Er werden meer mannen (2039) dan vrouwen (1116) onderschei den. DEN HAAG - Overheden, bedrijven en niet-gouvernementele organi saties uit 80 landen gaan werken aan schonere oceanen en minder overbevissing. Dat blijkt uit de slotverklaring van de 'oceanen- top' in Den Haag deze week. Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? "&êl: 011S - Sf 24 2f AANG^EISIBRUG „De kinderen hier zijn de braafste die ik ooit heb meegemaakt", zegt rector Alan Turner van het Katwijkse Andreas College. Hij is al tien jaar schoolbestuurder. Het verbaast hem dat Katwijk lande lijk gezien de gemeente is met de meeste verwijzingen naar Bureau Halt, dat criminele minderjarigen opvangt en zonodig bestraft. In 2013 moesten er per 1.000 jonge ren 40,5 naar Halt. Dat is het dub bele van buurgemeente Noord- wijk (20,2) en ook bijna twee keer zoveel als in Den Haag (21,8). Katwijk (62.000 inwoners) ligt in geklemd tussen Leiden en de Noordzee. De kalmte wordt al leen verstoord door vliegtuigen op weg naar Schiphol die laag overkomen. Scholieren op het Andreas Colle ge hebben allemaal wel een broer, vriend of oud-klasgenoot die re cent bij Halt moest komen. Stee vast voor dezelfde overtreding: drinken in het openbaar. „Mijn broer zat te drinken met vrienden in de duinen", vertelt Niels ('bijna 17'). „De hele groep moest naar een afkickkliniek voor een cursus van twee uur." Onder Niels' vrienden zijn er vijf door verwezen naar Halt en een enke ling twee keer. De ouders van Niels stellen zich makkelijk op en trekken zich niets aan van de verhoogde mini mumleeftijd voor alcohol. Met hulp van hun ouders beschikt de vriendengroep nu over een club huis met een biljarttafel en ook een tap, waar ze kunnen drinken zonder dat de politie het ziet. De Cas - officieel Casa Cara - is een van de weinige plekken waar 18-minners nog binnenkomen. Een groep van zes meiden tussen de 16 en 18 komt er dan ook regel- matig, al is het wel 'gigadruk'. Jo- lien (16): „De Cas is de enige plek, maar die ben je na een paar we ken ook zat." Dus gaat de jeugd buiten drinken. Op het strand, in de duinen, onder de brug. Zeventig alcoholovertredingen vormden in 2013 de meerderheid van de Katwijkse verwijzingen. Gemeente, politie en Halt werken in Katwijk met de afspraak dat el ke minderjarige met alcohol naar Halt gaat, een unieke aanpak in Nederland. De cijfers geven daar door wel een vertekend beeld. Als drinkende jongeren elders er met een boete vanaf komen, komen ze niet in de Halt-statistieken. De drinkende jongeren krijgen bij Halt een leerstraf. Ze leren om gaan met groepsdruk en over de risico's van alcohol. „Het alcohol gebruik was hier hoger dan ge middeld in de regio", zegt burge meester Jos Wienen (CDA). Katwijk heeft een traditie van hoog alcoholgebruik, niet alleen onder jongeren. Daarom is jeugdi gen behoeden voor de drank een speerpunt van de gemeente ge worden. „De politie is op straat extra alert." Om te voorkomen dat de jeugd zich verzamelt in drankketen, zo als op de Veluwe, mag wie op 1 ja nuari al 16 was - toen de mini mumleeftijd voor alcohol om hoogging naar 18 jaar - wel drin ken. Zolang het maar niet op straat gebeurt. „Als die keten hier massaal navolging zouden krij gen, zet je een enorme stap te rug", motiveert Wienen die keus. Dat er niet genoeg te doen zou zijn, betwijfelt de burgemeester. „De jongeren zeggen: er is zo wei nig en de clubs zeggen: er kómen er zo weinig. Ik denk dat het een te makkelijke observatie is." Katwijk kent jongerencentra. SCUM, achter de duinen, is er één van. Binnen is het donker, ook op een doordeweekse middag. Er staat een flipperkast, maar die legt het af tegen de PlayStation. In de grote zaal lopen voorbereidin gen voor de wekelijkse filmavond en Koningsdag door elkaar heen. minderjarigen met alcohol standaard door naar Halt SCUM was vroeger een metal- tent, maar is nu een echte jonge- renplek, zegt mede-oprichter en jongerenwerker Marcel van Tol. „We waren het zwarte schaap. Ie dereen dacht vroeger dat hier al les kon. Maar we hebben altijd heel duidelijke regels gehad." Die aanpak geldt nu voor heel Katwijk. „Als er één gemeente in Nederland serieus bezig is met het alcoholprobleem, dan zijn wij het wel. Katwijk loopt voorop." Dennis (24) is een van de vrijwil lige beheerders. Met een geschie denis van drugsverslaving vindt hij maar moeilijk werk. Hij is ook een keer bij Halt terecht gekomen en leerde er omgaan met groeps druk. Dankzij SCUM heeft hij wat te doen: „Zonder SCUM had ik nu in de goot gelegen." paps- Paul Haenen krijgt een lintje opgespeld door de Amsterdamse burgemees ter Van der Laan. foto Mare Driessen/HH DEN HAAG - Tussen alle Nederlan ders die gisteren een lintje kregen, zaten ook bekende Nederlanders. Zo ook cabaretier Paul Haenen. Hij is bekend als journalist, schrijver, stemacteur, programmamaker, pre sentator en cabaretier. Hij spreekt bijvoorbeeld de stem men van Bert en Grover uit Sesam straat in, en speelde onder andere Dominee Gremdaat. www.aangeenbrugelectro.nl www.datrepareerikzeifwel.nl ZATERDAG 26 APRIL 2014 REPORTAGE ALCOHOLGEBRUIK JONGEREN door Koen Verhelst KATWIJK - In Katwijk worden rela tief de meeste jongeren doorverwe zen naar bureau Halt Dat is het re sultaat van het alcoholbeleid van de gemeente. Niels ('bijna 17') Jos Wienen, burgemeester Dennis is een van beheerders van jongerencentrum SCUM in Katwijk. „Zonder SCUM had ik in de goot gelegen." foto Joost Hoving/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7