Kerk in Havana 18 REIZEN <i V COLOFON ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt gp Amerikanen en godsdienst, dat gaat goed samen. Maar in Havana, Florida maken ze het wel heel erg bont. Nog nooit zag ik zo veel ker ken als daar. Om de tien huizen staat een bord in de tuin, waarop een kerkgenoot schap wordt vermeld. Daarachter het kerk gebouw. Meestal is dat een uit zijn krach ten gegroeide houten keet. Soms met een torentje. Het zijn voornamelijk streng klinkende re ligies die hier hun tenten op hebben gesla gen. Overal pakkende uitspraken op een bord in de tuin. Scherpzinnigheden uit creatieve geesten. Ik herinner me een mooie: Seven days without prayer makes one weak. Heel vrij vertaald: Zeven dagen zonder gebed maken je zwak. Een samenloop van omstandigheden noopt mij tot het bijwonen van een heuse kerkdienst der baptisten. In een wit, licht afgebladderd houten huis. Aan de zijkant loeien airconditioners om de temperatuur binnen draaglijk.te houden. Als eerste betreedt een manke man de on handige treetjes naar de ingang. Hij zal straks wel genezen naar buiten huppelen, stel ik mij zo voor. Daarna volgt druppels gewijs de rest van de gemeente. Allen Af ro-Amerikaans, zoals dat hier heet. Piek fijn gekleed, op z'n zondags. Rond de twin tig gelovigen in totaal, veelal vrouwen. In eerste instantie lijkt het een dooie boel. Maar dat verandert zodra de dominee zijn entree maakt. De imposante verschijning brabbelt een paar onverstaanbare zinnen en dat zweept de gemeente op. Vanuit het niets start een gezang waarvan de trom melvliezen tuiten. Een ongelofelijk kabaal, dat een vraag- en antwoordspel lijkt tus sen de diverse gemeenteleden. Ik kan er niets van verstaan, maar het is van een diepgelovige oorsprong, denk ik. Wanneer het gezang verstomt, hobbelt de manke naar een tafeltje onder het altaar. Een roadtrip langs de kust van het Mexicaan se Puerto Vallarta naar het Amerikaanse San Francisco. In een week. Kan goed, ook met het openbaar vervoer. Bijkomend voordeel van reizen per bus is dat je je ogen eens van weg af kunt laten dwalen. WAAR EN WAT Na een blik op de kaart was het plan snel gesmeed. Als ik dan toch al aan Mexico's Stille Oceaankust sta, waar om dan niet even doorge reisd naar San Francisco? Want wat is leuker dan een roadtrip langs de kust? „Hoeveel tijd heeft u", vraagt Gustavo, de reisadviseur van het hotel. „Precies een week", zeg ik. Gustavo kijkt verbaasd, slikt een keer, maar pakt de kaart erbij. „En u wilt een auto huren, neem ik aan?" „Nee. Ik wil het graag per openbaar vervoer doen." Er volgt een stilte. Gustavo wrijft over zijn kin. „Interessant...", mompelt hij. De volgende dag verlaat ik Puerto Vallarta, door Engelsen kortweg PV genoemd. De Mexicaanse badplaats moet na de gouden jaren van Loveboat erg zijn best doen om toeristen terug te halen. Vooral Amerika nen en Canadezen mijden heel Mexico als gevolg van de drugsoorlogen, die echter slechts in kleine delen van het land wor den uitgevochten. Via San Bias - een oude koloniale stad aan de kust, met een hooggelegen fort en een mangrovepark waar je met een bootje langs bewegingsloze krokodillen vaart - kom ik na een stop op het mistroostige bus station van Tepic 's avonds aan in Mazat lan. De Malecón is de boulevard van de stad, die in een wijde boog om de Stille Oceaan loopt. Op het strand proberen peli kanen de vissen te stelen die vissers net hebben gevangen. Hebben ze beet, dan vlie gen de vogels langzaam en laag weg, om el ders op hun gemak te kunnen eten. Het centrum van Mazatlan heeft, net als de meeste Mexicaanse steden, een vierkant plein met een kerk, vanwaar het standaard patroon van horizontale en verticale stra ten uitwaaiert. Het zijn het soort straten dat na een hoosbui enkelhoog blank staat. Een redelijk comfortabele nachtbus brengt me in één ruk van Mazatlan naar Guaymas, mijn laatste plaats in Mexico. Het stadje heeft een jachthaven, met boten van Ameri- San !"n;msca "^Phoenix mi Puerto kanen die na hun pensioen meer zon in hun leven willen. Op het strand ben ik de enige. Mijn zwembroek blijft in de tas, de oceaan is nog fris. In de jachthaven wordt ondertussen op terrassen geborreld onder felroze bougainvillea. Een Campari kost zo weinig, dat ik al snel begrijp waarom zo veel Amerikanen met hun dollars zuid waarts zijn getrokken. Guaymas is uitgestrekt. Op de markt wor den behalve groente, fruit en varkenskop pen ook kuikentjes verkocht. De beestjes piepen in een krat. Ze hebben allemaal een bijna lichtgevende kleur: geel, groen, metal lic-blauw of hardroze. Waarom ze zijn ge verfd, kan niemand vertellen. Ook niet of ze ooit alsnog verdwijnen in een braadpan. Gustavo's beste tip was om Tijuana links te laten liggen. De grensplaats heeft een slech te reputatie en het kan uren duren voor je de grens bent gepasseerd. Veel sneller kun je bij Nogales de grens over, om via Tuscon en Phoenix in Arizona rechtstreeks naar Los Angeles te gaan. Om vijf uur 's middags stap ik met mijn kaartje van 1.156 Mexicaanse pesos (64 eu ro) in Guaymas in de bus. Ik ben niet de enige. Het is een gezellige boel in de Tufesa- bus. Het gros van de passagiers bestaat uit vrouwen, die na familiebezoek in hun va derland terugkeren naar hun Californische werkgevers. Eten wordt gedeeld, roddels worden uitgewisseld en voor ik er erg in heb, staan we 's nachts in de rij om in het kantoor van de Amerikaanse douane pas poort en ESTA te tonen, het verplichte vi sum voor de VS. Hoewel de grens er bedrei gend uitziet met felle lampen en vele rol len prikkeldraad, zijn de ambtenaren aar dig en voorkomend. Wellicht omdat hun achternaam Spaans is, verraden de badges. Maar weinig steden laten hun centrum zo verwaarlozen als Los Angeles. Het is elf uur 's ochtends en verwarde mensen met boodschappenwagentjes vol plastic tassen lopen doelloos door straten met uitpuilen de vuilnisbakken. Voor een vervallen pand wachten vrouwen in shorts op een klant die niet komt. Een man loopt voorbij met een billboard dat zegt dat hij goud koopt. eindredactie Jan van Mullem vormgeving Mariëtta de Boer advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl reageren? reizen@depe>-sdienst.nl Per bus naar de VS door Joost Brantjes Om deze reis te maken, heb je een open-jaw ticket nodig, heen op Puerto Vallarta en terug vanaf San Francisco. Dat kan met United Airlines of Lufthan sa, respectievelijk www.united.com en www.lufthansa.com Overige websites: www.tufesa.com.mx; www.hotelarmida.com.mx; www.petiter- mitage.com; www.greyhound.com rnrnimmimmmm V Los Angeles VERENIGDE STATEN Nogales 4 Guaymas Stille Oceaan Mazatlan San Bias Tepic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 78