MEDIA 18 19 Van Mexico naar ROADTRiP Amerika per bus *Stegeman undercover REIZEN 17 Fictie en non-fictie lopen op het IJslandse schiereiland Snaefellsnes door elkaar heen. Sagen en prachtig natuurschoon zorgen voor een mysterieus geheel. Met ruim 300.000 inwo ners op een oppervlak te van tweemaal Neder land verwachten we in IJsland het grote niets. We zijn dan ook enigs zins verbaasd als we ons in Reykjavik tijdens spitsuur een weg moeten banen tussen het drukke vierbaans- verkeer. Zodra we de stad echter noord waarts verlaten, langs de verweerde weste lijke kustlijn richting het schiereiland Snaefellsnes, keert de rust terug. Het beeld verandert in wat we eigenlijk voor ogen hadden: enorme vergezichten, grillige ber gen en gezapige graslanden met grazende schapen. Borgarnes is de geboorteplaats van Egill Skallagrimson en met recht de perfecte uit valsbasis voor een bezoek aan Snaefellsnes. In Egils Saga wordt het bewogen verhaal verteld van Skallagrimson, een Viking én dichter, die in zijn jeugd tegen de Noren vocht en later tegen min of meer iedereen. Elke IJslander kent zijn verhaal, net als tal loze andere sagen, die tezamen een groot deel van de historie van het land vertellen. Zo doet de noordkust van Snaefellsnes, met zijn fraaie plaatsjes Stykkishólmur, Grundarfjöröur en Ólafsvik, denken aan de Eyrbyggja Saga, die zich hier onder meer op een boerderij afspeelde. Een van de cen trale figuren is Srrorri horgrimsson, in de IJslandse literatuur beter bekend als Snorri de Priester. Snorri was een zeer invloedrijk man, die met zijn nieuwgevonden christe lijke geloof, in combinatie met IJslandse ge bruiken zowel geesten als menselijk kwaad te lijf ging. De saga begint rond het einde van de negende eeuw met de kolonisatie van een gebied rond de Breiöafjöröurfjord en dan met name rond de huidige plaats Stykkishólmur. Veel in het verhaal is fictie, maar er zit volgens experts waarschijnlijk toch een solide kern van waarheid in. Ook al kom je regelmatig bovennatuurlijke za ken tegen, zoals een geestverschijning bij Fróöa, het huidige Ólafsvik. Snaefellsnes wordt ook wel mini-IJsland ge noemd, omdat hier tal van landschappen terug te vinden zijn die over het gehele ei land verspreid liggen. Denk aan vulkanen, lava-velden, kliffen, zwarte stranden, grot ten, basaltformaties, watervallen en warme en koude waterbronnen. Een ideaal decor voor een saga dus. Niet in de laatste plaats door de machtige vulkaan Snaefellsjökull, met bijna 1.500 meter de hoogste berg op het schiereiland. Met ook nog eens een zo genaamde jökull (gletsjer) op de top. Jules Verne was zo onder de indruk van de ze mystieke vulkaan, dat hij hem opvoerde in zijn wereldberoemde avonturenklassie- ker Naar het middelpunt van de aarde. Op heldere dagen is de vulkaan tot in Reykja vik te zien, een afstand van liefst 120 kilo meter. Naar verluidt! Want in de ontnuch terende IJslandse nazomer die wij beleven, gaat de witte top dagen achtereen verscho len achter een dikke laag wolken. Het is IJsland ten voeten uit: het weer wikt en beschikt. Zo staat Snaefellsnes ook goed bekend als vruchtbare bodem voor walvis- spotten. Met een knipoog naar de Afrikaan se big five promoot men hier zelfs de ocean big five: orka, buitrug, gewone vin vis, dwergvinvis en blauwe vinvis. Golven en regen trotserend, stappen we daarom in Ólafsvik met goede moed op de boot van Laki Tours, voor een zoektocht naar walvissen. Maar alsof Snorri ermee speelt, hebben we ook na ruim drie uur va ren nog geen vin gezien. De kapitein verze kert ons dat ze er zijn, maar we beginnen te twijfelen of hij het misschien toch over maritieme geestverschijningen heeft. Wat begon als ons eigen persoonlijke heldenepos, eindigt druipnat en onverrich ter zake op de kade. Tegen dezelfde achter grond waar ook Egill en Snorri de wolken geregeld moeten hebben vervloekt. Toch keren we meer dan voldaan terug, met de gloed van overwonnen regen en wind in de botten en een glimlach op ons gezicht. Tijd voor een goed glas troostende brenni- vin. In dit land van krijgers, dichters en elf jes pak je wat je pakken kan. WAAR EN WAT Olafsvik ZATERDAG 26 APRIL 2014 Atlantische Oceaan snaefellsnes Borgarnes Reykjavik WéWA door Jaap van Splunter Snaefellsnes wordt ook wel mini-IJsland genoemd. De kliffen, grotten en basaltformaties die het grote eiland zo kenmerken, geven ook het schiereiland smoel, foto Jaap van Splunter Snaefellsnes ligt op twee uur rijden ten noorden van Reykjavik en is best met een huurauto (www.hol- dur.is/en) te verkennen. Icelandair (www.icelandair.nl) vliegt dagelijks vanaf Amsterdam naar Keflavik, op zo'n 40 kilometer van Reykjavik. De beste reistijd is van juni tot sep tember: 10 a 13 graden Celsius. De overnachtingsmogelijkheden zijn niet talrijk. Zeker in het hoog seizoen is reserveren gewenst. Voor algemene informatie over IJsland: www.visiticeland.com Informeer voor reizen naar IJsland bij specialist Beluga Expeditions Adventures: www.belugareizen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77