Teeven: Armeniër dreigde al met Lijmpoging voor zelfmoord, geen grond voor verblijf rivaliserende bikers 44 We hebben aan de Herengracht achttien deuren. Die kunnen allemaal open 44 De decoraties, materialen en producten verwijzen naar de geschiedenis 6 BINNENLAND Midden in de Amsterdamse grachtengordel opent op 1 mei luxe Waldorf Astoria Hotel. het AMSTERDAM - Het zou je in een ka mer in het Waldorf Astoria Hotel in Amsterdam zomaar kunnen overkomen: dat je wakker wordt en aankijkt tegen een houten bal- kenplafdnd en schilderingen van t7e-eeuwse engeltjes. Het nieuwste luxe hotel in Neder land zit vol met overblijfselen uit de Gouden Eeuw. En dat is niet zo gek: voor het hotel zijn zes 17e- en i8e-eeuwse grachtenpanden aan de Herengracht samenge voegd. Op 1 mei opent de nieuwste loot van de Amerikaanse Waldorf-ke- ten zijn deuren. Het is een afstam meling van het Waldorf Astoria Hotel dat rond 1900 in New York verrees. Dat hotel werd met zijn grandeur en luxe inrichting een van de be roemdste ter wereld. Ook de nieu we vestiging in Amsterdam wil het baden in luxe naar een hoger plan tillen. Met een binnenzwembad, een spa uitgevoerd in 'verstilde grijs- en aardetinten' en de grootste pri- vébinnentuin van Amsterdam moet het zich gaan meten met concurrenten als het Amstel en Okura, waar popsterren en politi ci kind aan huis zijn. Voor het res taurant werkt het hotel samen met Jonnie en Thérèsé Boer van De Librije, die drie Michelin-ster- ren op zak hebben. De grootste suite meet 123 vier kante meter en heeft ook een af zonderlijke eet-, woon- en stu deerkamer. Het hotel heeft 110 medewerkers aangetrokken om de gasten in de watten te leggen. Ze zijn gekleed in smetteloze uni formen, ontworpen door lan Ta- miniau. De beroemde couturier stak iedereen in het nieuw, van de receptionisten tot de afwas sers. Bij binnenkomst ontfermen hotel medewerkers zich over de gast, zijn bagage en zijn jas. „Wij ko men naar de gasten toe", zegt ho teldirecteur Roberto Payer. Het hotel gaat daarbij niet zover als de 'moeder' in New York, waar geü niformeerde medewerkers bij de herentoiletten de roos van de schouders borstelen. „Hier zullen mensen denken: wat is dat voor iets belachelijks? In een Neder lands hotel wordt dat als overdre ven ervaren." Wat het Waldorf Astoria écht on derscheidt, is het pand. Het hotel zit in zes herenhuizen die ooit het domein waren van rijke koop lieden en machtige bestuurders. Bij de verbouwing zijn veel de tails in het interieur gerestau reerd. Zoals het trappenhuis in Lo- dewijk XIV-stijl, ontworpen door graveur Daniël Marot. Het is 'het mooiste i8e-eeuwse trappenhuis dat voor het publiek toegankelijk is'. Gasten die zich begeven naar de 'Italiaanse eetkamer', bevinden zich in een rococo-interieur. De wanden van de zaal zijn in 1767 en 1768 beschilderd door Jacob Maurer, een van de bekende kun stenaars uit die tijd. De 17e- en i8e-eeuw is doorgetrokken in het ontwerp van de 93 kamers en sui tes, de vijf zalen, het restaurant, de lobby en de bar, die is gesi tueerd in een voormalige bank kluis. „We hebben de kleuren gebruikt van de Hollandse meesters", zegt Chris Webb, verantwoordelijk voor het interieur. „De decoraties, materialen en producten verwij- zen naar de geschiedenis van Am sterdam." In de hotellobby staat tussen handgeblazen glaswerk een he melbol die duidt op de band van Amsterdam met de scheepvaart en de handel. Het is 'ingetogen luxe', verklaart Webb. „We pron ken er niet te veel mee, net zoals de Nederlanders." Gouden kranen en fluwelen tapij ten zijn er dus niet, en ook is er zuinig omgegaan met marmer. Het Waldorf koos voor 'luxueuze stoffen en zachte materialen', die de gasten het gevoel moeten ge ven 'alsof ze thuiskomen'. Dat gevoel kunnen mensen erva ren vanaf 450 euro per nacht, maar als het aan Payer ligt, wordt het hotel de nieuwste ontmoe tingsplaats van Amsterdam. „We hebben aan de Herengracht acht tien deuren. Die kunnen allemaal open." Ook het dreigen met zelfmoord door de Armeniër was geen reden om hem gedwongen op te ne men. Dat schreef staatssecretaris Teeven gisteravond in een brief met uitleg over de kwestie aan de Tweede Kamer. De Armeniër met psychische pro blemen vroeg begin december in Nederland asiel aan. De Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) oordeelde echter dat de man te- rugmoest naar Duitsland. Daar had hij al een verblijfsvergunning en stond hij ook onder medische behandeling. Op 12 april pleegde de Armeniër zelfmoord in het bos bij Schalk haar. Twee dagen daarvoor had hij van de Nederlandse asielautoritei ten vernomen dat hij mogelijk naar Duitsland terug moest. De beroepsprocedure liep nog. De man had aangegeven zich in Duitsland slechter te voelen dan in Nederland. Hij had eerder al aangekondigd zelfmoord te ple gen indien hij zou moeten terug keren. De zaak leidde afgelopen week tot Kamervragen. Oppositiepartijen zetten vraagtekens bij de handel wijze van asielinstanties. Staatsse cretaris Teeven is er echter van overtuigd dat alle betrokkenen zich bewust waren van de per soonlijke en medische situatie van de man, dat er zorgvuldig is gehandeld en dat er niet 'star' is vastgehouden aan standaardproce dures. Volgens Teeven komt het geregeld voor dat asielzoekers drei gen met zelfmoord, maar dat 'kan nooit een zelfstandige grond zijn voor verblijf No Surrender-baas Klaas Otto heeft afgelopen week negen mo torclubs, waaronder Hells Angels, Satudarah, Animals en Demons, uitgenodigd om een 'Raad van Tien' op te richten. Dat moet de opvolger worden van de 'Raad van Acht', die eerder ten onder ging omdat enkele clubs zich er van afkeerden. Opvallend is dat Bandidos, de recent met aansla gen bedreigde nieuwkomer in Ne derland, geen uitnodiging heeft gekregen. Otto ontkent dat dat te maken heeft met rivaliteit tussen Bandidos en andere clubs, zoals Hells Angels. „De Bandidos heb ben de aspirant-status. Het stelt nog te weinig voor om ze ook aan te laten schuiven", aldus de voor man van de club uit Zundert. Otto claimt dat het in het belang van zowel de bikers, de maat schappij als justitie en politie is om zaken beter onderling te rege len. Slapen in sfeer Gouden Eeuw door Eric Wendel De Maurer Kamer in het hotel, met originele wandschilderingen uit de 18e eeuw. foto Mare Driessen/HH Roberto Payer, hoteldirecteur Chris Webb, interieurontwerper door Niels Klaassen DEN HAAG - Staatssecretaris Fred Teeven (Asiel, WD) vindt dat zijn diensten alles gedaan hebben om de Armeense asielzoeker, die on langs zelfmoord pleegde, goed te begeleiden. door Niki van der Naald ZUNDERT - Op initiatief van motor club No Surrender proberen de bik- ergroeperingen die momenteel on der vuur liggen een nieuw overleg orgaan op te richten. Satudarah laat weten positief te staan tegen over de lijmpoging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6