Altijd op zoek naar een glimp van Dreischor A SPECTRUM 7 „Ze hebben vergeefs geprobeerd de gemeentelijke herindeling van 1961 te overleven, toen we op Schou- wen-Duiveland van achttien naar zes gemeenten gingen", weet. Uil. Drei schor riep de hulp in van Benno Stok vis, indertijd een befaamd strafplei ter. „Hij was een soort Moszkowicz. Er was de gemeente duidelijk veel aan gelegen om zelfstandig te blij ven." In een hoorzitting wierp Stokvis het eigen karakter van Dreischor in de strijd en noemde de inwoners 'lastige lieden, die men beter met rust kan laten'. Tussen hen en de bevolking van Brou wershaven bestond volgens hem een grote sociaal-psychologische barrière. „Men ligt elkander niet, men lust elkan der niet." Het was vergeefs: Dreischor werd toch onder Brouwershaven ge schaard. Uil: „Burgemeester Vermeu len van Dreischor werd als troostprijs burgemeester van de nieuwe gemeen te, hoewel er een veel betere kandi daat was: burgemeester Van Leeuwen van Brouwershaven. Die heeft ge zegd: maak Vermeulen maar burge meester, ik red me wel. Zo is het ook gegaan. Van Leeuwen werd later bur gemeester van Oostburg. En de ge meentesecretarie was nog heel lang gevestigd in Dreischor. Dat verzacht te de pijn ook." De kerktoren zag het onbewogen aan en had zo zijn eigen gedachten. De vierkante kilometer van Dreischor wordt in kaart ge bracht met twaalf thema's ('ankerpunten') als leidraad. Akkerbouwer Gilles Klompe is een van de betrokkenen bij het ankerpunt 'akkers'. Binnen Dreischor en binnen het project Venster op de Wereld worden Gilles Klompe en zijn compagnon Frans van der Linde de 'spruitenboeren' ge noemd. „Maar we doen veel meer dan spruiten alleen", zegt Klompe. „We hebben bijvoor beeld ook uien, aardappelen, suikerbieten, kapucij ners, zomergerst en wintertarwe." Toch vallen de spruiten op, omdat er nog maar weinig boeren over zijn die ze telen. „Bovendien zitten we er wat an ders in, omdat we ze rechtstreeks leveren aan de su permarkt." Klompe staat in een lange traditie, want zijn fami lie boert sinds 1797. Hij is de tiende generatie. Het bedrijf heeft een enorme schaalvergroting doorge maakt. In de vierkante kilometer bij Dreischor die centraal staat in Venster op de Wereld bewerkt het zo'n 25 hectare land, maar dat is nog maar pakweg tien procent van het totale areaal. Zo'n tachtig procent van de oogst is bestemd voor de export en gaat dus de grens over. Tegelijkertijd weet de wereld Dreischor te vinden, want in het oogstseizoen wordt een beroep gedaan op arbeids krachten uit Polen en Portugal. Het is een imposante onderneming geworden, met een bijna industriële uitstraling. Dat is noodzake lijk om overeind te blijven in deze tijd, waarin de marges klein zijn en de consument zich er steeds minder van bewust is wat er allemaal komt kijken bij de landbouw. „Er gebeurt heel veel waar men sen geen weet meer van hebben. Tegelijkertijd heeft de burger overal een mening over, als het bij voorbeeld gaat om milieu. Maar als ze in de winkel staan, kijken ze toch vooral naar de prijs." Ondanks de schaalvergroting, blijft het vak in es sentie hetzelfde, vindt Klompe. „Het is het mooiste vak dat er is." Hij doet lang niet meer alles zelf. „Dat kan ook niet met deze oppervlakte. Maar ik ben er wel vaak bij om de boel aan te sturen. Daar in kun je je vakmanschap ook kwijt. En als het no dig is, kan ik zo inspringen." Zijn bedrijf staat dichter bij Zonnemaire dan bij Dreischor. Toch voelt hij zich vooral met Dreischor verbonden. „Maar het hele gebied is mooi. Als ik er gens aan het werk ben, kijk ik vaak rond. Ik betrap mezelf erop dat ik dan altijd kijk of ik iets van Dreischor kan zien." ZATERDAG 26 APRIL 2014 Zicht op Dreischor vanaf de Bel- laertweg, met onder meer mo len Aelous en de kerktoren. Deze serie komt tot stand in samenwer king met onderzoeksinstituut Alterra van Wageningen UR. De volgende afleve ring verschijnt zaterdag 10 mei. Volg ook het weblog van de onderzoe kers op www.pzc.nl/dreischor. Voor meer informatie over het pro ject zie www.vensteropdreischor.nl. ALTERRA WAtCRINSEN Akkerbouwer Gilles Klompe. „Het is het mooiste vak dat er is." foto's Dirk jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67