1 lp: m 1 x In het project Venster op de Wereld belichten on derzoekers een vierkante kilometer bij Dreischor van alle kanten. De PZC tekent in een serie, rei zend door de tijd, verha len uit het gebied op. Vandaag aflevering 1: een verkenning. 6 SPECTRUM I reportage DE VIERKANTE KILOMETER VAN DREISCHOR DREISCHOR Kerk J° Akkers I M <&e a Beldert e kerktoren, die "^Él loom leunt tegen vele eeuwen ge il schiedenis, heeft vrijwel alles ge zien. Hij zou on- Jk kaze ideale kroonge tuige kunnen zijn van de voorbije tijd, maar zwijgt wijselijk eerbied waardig, zoals hij immer bedaard heeft toegezien hoe de wereld om hem heen geleidelijk veranderde, zon der dat de ziel van Dreischor wezen lijk werd aangetast. Het dorp ligt aan zijn voeten, in alle rust. De postbesteller maakt ongezien zijn ronde. De mooiste monumenten pandjes, met allemaal hun eigen histo rie, omringen de toren. Geen gevel is gelijk, maar ze vormen een luisterrijk geheel en bezorgen Dreischor haar faam als voorbeeldig geconserveerd ringdorp. Het is haast onbetamelijk om niet te houden van Dreischor. Het dorp is charmant zonder al te pitto resk te zijn. Dreischor... Alleen al de naam intri geert. De oudste vermelding, toen nog als Dreeskiere, dateert van 1206. De drie schorren met schapen in het heerlijkheidswapen lijken een logi sche verklaring voor de naam, al is er in de loop der tijd nog heel wat over gesteggeld. Gemeentearchivaris Huib Uil heeft zich er intensief in verdiept. „De huidige verklaring-is dat we in drei inderdaad het woord drie moeten vermoeden. Schor mag je niet al te let terlijk nemen, want dat betekent voor al: gebieden. Het gaat dan om de drie gebieden Beldert, Mareland of Maye en Sirjansland." De toren tuurt. In het noorden glin stert het water van de Grevelingen, in het westen lonken de ambtsbroeders van Noordgouwe en Kerkwerve en in het zuidoosten strekt het gebied zich uit dat sinds begin vorig jaar de bij zondere aandacht heeft van een groot aantal wetenschappers. Eén vierkante kilometer, ruwweg begrensd door de Bogerdweg, de Zuiddijk, de Bel- laertweg en de Molenweg. „Het had overal gekund", zegt loop Schaminée, die samen met Anton Stortelder het plan opvatte om onder de noemer Venster op de Wereld één vierkante kilometer vanuit allerlei in valshoeken te belichten en de verha len van de mensen ter plekke op te te kenen. Toch is dit gebied zeker niet helemaal willekeurig te noemen. Daar voor ligt het te mooi, bevat het te veel, loopt het over van geschiedenis, met onder meer museum Goemans- zorg (in een gerestaureerde i8e-eeuw- se boerderij), molen Aeolus, relicten van de vlasteelt, een voormalige trans formatortoren en de locatie van een voormalig kasteel. Om maar enkele in het oog springende voorbeelden te noemen. De bedrijvigheid heerst vooral aan de zuidkant van de vierkante kilometer, waar buurtschap Beldert ligt. De hout zagerij laat zich er horen en even ver derop bevindt zich de wijngaard van De Kleine Schorre, een van de groot ste van Nederland. De kerktoren is er stellig getuige van geweest dat ter plaatse ooit een veelge bruikte landbouwhaven was, een van de oudste op Schouwen-Duiveland, met een beurtdienst op Rotterdam: zondag heen, dinsdag of woensdag te rug. In het seizoen werden bieten in groten getale op die manier vervoerd. Het afsluiten van het Dijkwater maak te daar in de jaren vijftig definitief een einde aan. De haven werd nadien gedempt, maar de contouren zijn nog zichtbaar, de levendigheid van weleer voelbaar. Vele eeuwen geschiedenis rusten in middels in de vierkante kilometer. In den beginne was Dreischor een apart eiland, gelegen tussen Schouwen en Duiveland. Een verbindende schakel uiteindelijk, een bruggenhoofd tegen wil en dank, want tegelijkertijd ook een (ei)landje apart. Dat is tot recent, al dan niet onder huids, merkbaar geweest. „Het was vroeger meer een eigen gemeenschap je dan nu", zegt gemeentearchivaris Huib Uil. Niet voor niets heeft Dreischor fel strijd gevoerd tegen de opheffing als zelfstandige gemeente. 00 p 00 6/i «ft oo °Ï0H. V//L Toch liever zelfstandig door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66