Ministers schrikken van cijfers eerwraak Biowietteler moet tonnen terugbetalen 66 Vooral handelaren in oud-ijzer tonen interesse. Maar je kunt hier ook films opnemen Altijd al eigen rails willen hebben? Prorail verkoopt 7 kilometer spoor. Tip: koop direct een motorzaag. BINNENLAND 5 F I I VEENOORD - Het sein staat op rood langs het spoor bij het Drentse Veenoord. En dat is al jaren zo. Zelfs een leek ziet het aan het on kruid en de roestvorming op het stuk rails. Je kunt hier zonder risi co spoorlopen, verzekert Jouke Schaafsma van Prorail terwijl hij met zijn laarzen over de bielzen stapt. Hier kan geen trein meer ko men. De wissel is weggehaald. „Dat is veiliger en we voorkomen dat de wissel storingen veroor zaakt terwijl die toch overbodig is." Het stuk spoor is vlak na de Twee de Wereldoorlog aangelegd om aardolie vanuit Schoonebeek af te voeren. Anno 2014 is het vooral een kostenpost voor Prorail. De overgangen blijven bijvoorbeeld onderhoud vragen om te voorko men dat platen verzakken. Lopend over de eerste kilometers richting Schoonebeek worden plotseling nieuwe kabels en blin kende schroeven zichtbaar. Het bewijs dat een zogeheten 'tel- punt' nog recent is vervangen. Zinloos, want sinds 1996 heeft er geen trein meer over het spoor ge reden. Schaafsma: „We moeten het spoor op een bepaald basisni veau houden." Prorail is de aanhoudende kosten beu en gooit daarom de in totaal 7 kilometer spoor nu in de verkoop. En dat is inclusief de bijzondere nog goed in de verf zittende op haalbrug over het Stieltjeskanaal. Het kost zelfs een wandelaar wat moeite om die brug vanuit de splitsing bij Veenoord te berei ken. Jonge berkenbomen groeien tussen de dwarsliggers. „Er liggen blaadjes op het spoor", grapt Schaafsma. Een eventuele koper zal met de motorzaag aan de slag moeten. Wie heeft er in hemelsnaam inte resse in 7 kilometer spoor, waar van een deel van het ijzerwerk al in stukjes is geslepen? Prorail weet het zelf ook niet. Ja, er is in teresse van oud-ijzerhandelaren die de rails en de spoorbrug graag inladen. En boeren in de omge ving zullen de 20 meter brede Pro- railgrond misschien graag bij hun weiland trekken. Verder hoopt Prorail op interesse van een onder nemer die er met spoorfietsen leu ke uitjes voor toeristen op wil ont wikkelen. Of van gemeenten of natuurbeheerders die er een wan del- of fietspad van willen maken. „Je kunt het ook gebruiken voor filmopnames." Omwonenden zien het liefst dat het spoor toegankelijk blijft, ver telt een voorbijganger die de hond uitlaat. „Het bericht dat Pro rail het spoor verkoopt, is in het dorp rondgemaild. We kijken of we zelf iets kunnen doen", meldt hij strijdvaardig. „Deze route is het perfecte rondje om de hond uit te laten. Kan hij lekker los lo pen." Het gegeven dat omwonen den zich verenigen, valt in goede aarde bij Schaafsma. „Meldt u zich vooral, dan kijken we wat we kunnen doen." Iedere potentiële koper mag zich melden. Wel is er een fors inte- kengeld om te voorkomen dat par tijen meedoen die het zaakje la ten verkommeren. Of omwonen den dat bedrag kunnen ophoes ten? Schaafsma: „Als er een lokaal initiatief is, moeten we kijken hoe we daar mee om gaan." Over het prijskaartje blijft Prorail vaag. Het is een optelsom van oud-ijzerprijs, sloopkosten en de grondprijs, stelt hij. „Met een sym bolische euro kom je er niet." Veel hoop op verkoop van het he le stuk heeft Prorail overigens niet. De sloop is al in voorberei ding. Is er deze zomer nog geen serieuze koper, dan start de aanbe steding en is er geen weg meer te rug. Positief puntje vo'or de omwo nenden: het spoor wordt dan waarschijnlijk een wandelpad. WD: asiel piraten onaanvaardbaar De WD zou het onaanvaard baar vinden als drie veroor deelde piraten uit Somalië asiel krijgen in Nederland. „Dit tuig moet het land uit", zei Kamerlid Malik Azmani gisteren. Hij reageerde op de asielaanvraag van piraten. Die worden voorwaardelijk vrijgelaten omdat een groot deel van hun straf erop zit, maar ze worden niet uitge zet omdat hun asielaanvraag nog loopt. De drie maakten zich in 2011 schuldig aan pi raterij. Nederlandse mari niers pakten hen toen op. 'Blinde kan snel op rekening reizen' Blinden en slechtzienden moeten over niet al te lange tijd op rekening kunnen rei zen in het openbaar vervoer. Hoe dat precies wordt gere geld, is nog onbekend. Dat heeft staatssecretaris Mans veld (Infrastructuur) giste ren bekendgemaakt. Clown met bijl in boeien geslagen Een clown met een hakbijl heeft in Katwijk voorbijgan gers de stuipen op het lijf ge jaagd. De verklede man uit Valkenburg (Z-H) rende voor de grap met de bijl ach ter een jongën en meisje aan, die geschrokken de poli tie belden. Hij werd gearres teerd. Volgens de man ging het om een grap die werd ge filmd voor YouTube. 'Geen proefboring naar schaliegas' Zeker tot begin volgend jaar komen er geen proefborin gen naar schaliegas. Dat heeft minister Henk Kamp van Economische Zaken gis teren gemeld. Volgens Kamp wordt nu eerst milieu onderzoek gedaan en wordt ook onderzocht wat de voor- en nadelen van gas winning zijn. Op grond van de uitkomsten komt hij met een 'structuurvisie'. In 2012 waren dat er vijftien, een jaar daarvoor negen. In totaal kreeg het Landelijk Expertise Cen trum Eer Gerelateerd Geweld (Le- cegg) in 2013 meer dan vijfhon derd meldingen van allerlei vor men van geweld binnen, zoals mishandeling, verkrachting, ont voering en (zelf)moord die te ma ken hadden met eerwraak. Minis ter Lodewijk Asscher is niet ver rast door de cijfers, maar wel op nieuw geschrokken. Hij noemt eerwraak een 'afgrijselijke vorm van criminaliteit' die 'niet past in Nederland'. Het is volgens Asscher zaak de sig nalen op te pakken van mensen die in de knel dreigen te komen en hulp nodig hebben. Daarvoor is een speciaal telefoonnummer ingesteld. „En we moeten duide lijk maken dat dit onder geen be ding geaccepteerd kan worden. Dat je hier in Nederland bent en van elkaar af blijft en het recht hebt om verliefd te worden op wie je wil." Ook minister Ivo Opstelten schrikt van de nieuwe cijfers. „Dit is ernstig en moeten we op alle fronten ongelooflijk de kop in drukken." Het landelijk eerwraak- centrum krijgt verzoeken om hulp van regionale politie-eenhe- den, de Immigratie- en Naturalisa tiedienst en van instellingen waar slachtoffers worden opgevangen. De slachtoffers zijn meestal Ne derlanders met een Turkse, Marok kaanse, Iraakse of Afghaanse ach tergrond. Minister Asscher noemt eerwraak 'afschuwelijke vorm van criminaliteit' die niet past in Nederland Dat besloot de rechtbank van Leeuwarden gisteren. De Jong maakt er geen geheim van dat hij wiet kweekt. Hij voert een juridi sche strijd tegen het verbod op het telen van wiet in Nederland. Volgens De Jong klopt de winstbe rekening van justitie niet. De terug te storten winst is door de rechters naar beneden bijgesteld: het Open baar Ministerie had een half mil joen geëist. De rechtbank legde hem ook een werkstraf op van hon derd uur. De Fries kondigde direct aan dat hij in hoger beroep gaat. „Ik kan van dit vonnis wel vuur spuwen", zei hij. De Jong kan naar eigen zeggen het gevorderde bedrag niet terugbeta len. „Ik ga aan crowdfunding doen. Als iedere cannabisgebruiker in Ne derland een euro stort, dan ben ik uit de brand", aldus de teler. De rechtbank zei dat het 'niet op de weg van een strafrechter ligt' om het beleid rond softdrugs in Nederland te veranderen. Daar is de politiek voor, stelde de recht bank. ZATERDAG 26 APRIL 2014 S;ï; Prorail zet kilometers spoor in etalage door Paul Bots Jouke Schaafma, Prorail DEN HAAG 'DEN HAAG KATWIJK DEN HAAG DEN HAAG - Het kabinet schrikt van het aantal eerwraakdoden in Neder land. De ministers Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) en Lodewijk Asscher, verantwoordelijk voor In tegratie, lieten dat weten naar aan leiding van berichtgeving in deze krant dat er vorig jaar in totaal twintig eerwraak-gerelateerde do den zijn geteld. LEEUWARDEN - Doede de Jong (64), de biologische wietkweker uit Ap pelscha, moet de winst terugbeta len die hij behaalde uit de verkoop van zijn wiet. Het gaat om een be drag van 230.000 euro. Bus reizen Auto reizen Vlieg reizen Verre reizen Steden reizen www.dejongintra.nl/maleisië Reissom exclusief 2,50 calamiteitenfonds, Bel 01 80 - 457 803 of ga naar UW ANVR reisbureau 17)50reserveringskosten en eventuele vluchttoeslagen sgr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5