Ajax is de minst wisselvallige ploeg fèiD E STELLING Laten we elkaar nu geen crisis aanpraten Almelo verboden voor Vak 410 SPORT 53 Ajax wordt morgen of volgend weekeinde vrijwel zeker landskampioen. De ploeg pakt de titel met pover voetbal. Als klein ventje ging ik met mijn opa en broer vaak naar Ajax. M'n opa en oma woonden in Amsterdam-Oost, het Ajax-stadion was vlakbij. Met bus D was je er zo. Aan de kassa be taalden volwassenen twee gulden, kinderen mochten voor een gulden naar binnen. Je kon staan waar je wilde. Supportersvakken bestonden nog niet. Ik viel met mijn neus in de boter: maakte het debuut van Johan Cruijff mee, de man die gisteren 67 jaar werd. Van voetbal had ik (nog) geen verstand, maar zag wel dat Cruijff heel bijzonder was. Dankzij hem werd Ajax een topclub, ook in ternationaal. Tal van talenten bra ken door, Ajax speelde herkenbaar voetbal, veel spelers werden voor veel geld aan buitenlandse clubs ver kocht. Hoe anders is dat in 2014. De inflatie heeft keihard toegeslagen bij Ajax. De club wordt morgen of volgend weekeinde voor de vierde opeenvol gende keer landskampioen. Een mooie reeks, maar trots mag Ajax er niet op zijn. De vierde titel wordt be reikt met pover voetbal. Van de Ajax-stijl is niets meer over, vedetten zijn er sinds het vertrek van Suarez in 2011 naar Liverpool niet meer. Ta lenten moet je met een zaklantaarn zoeken. De entreeprijzen zijn verveer- tigvoudigd en als je pech hebt hang je in een vak met een stel hooligans. Ajax heeft de titel vooral te danken aan de zwakte van de concurrentie. Feyenoord, FC Twente, PSV en Vites se wisselde hoogtepunten met diepte- punten af. Ajax was niet de meest constante ploeg, maar het minst wis selvallig. De gevolgen van de terugval zijn goed bij het Nederlands elftal te zien. Frankrijk speelde Nederland van de mat, het nietige Japan doet hetzelfde. Eén speler valt weg (Strootman) en het hele syteem van Oranje moet op de schop. Schraalhans is keukenmees ter en het eind is nog niet in zicht. In het buitenland worden de vroeger zo geroemde Nederlandse trainers bij bosjes ontslagen en 'supporters' maken de afgang van het Nederland se voetbal compleet. Riemen vast. Koen de Vries DE STELLING Dat het Nederlandse voetbal momen teel niet op de hoogste golven mee- deint, is evident. Maar om dan maar meteen van een crisis te spreken... Daarvoor is het veel te vroeg. Het gaat nu minder goed dan 'we' ge wend zijn, maar het is een natuur wet dat de magere jaren volgen op de vette jaren. En andersom. De azijnpissers zullen verwijzen naar het matige spel waarmee Ajax voor de vierde keer op rij kampioen lijkt te worden. De andere teams zijn dus nóg minder. De Europese presta ties van de Nederlandse clubs zijn ook niet om over naar huis te schrij ven met als schrijnend dieptepunt de uitschakeling van FC Utrecht tegen een Luxemburgse clubje. Tja. Zijn we vergeten dat het Nederlands elftal nog maar vier jaar geleden in de finale van het WK stondEn die slechts ternauwernood verloor van Spanje? Zijn we vergeten dat de aan staande kampioen Ajax eerder dit sei zoen in de Champions League 'ge woon' won van Barcelona? En telt de plaats van AZ in de kwartfinale van de Europa League niet mee? Kijk je naar de plussen of kijk je naar de minnen? Toen Oranje in 2010 de WK-finale haalde (plus), wa ren eind februari alle Nederlandse clubs al uitgespeeld in Europa (min). Nederland haalde in 2002 het WK in Zuid-Korea en Japan niet (min), maar Feyenoord won dat jaar wel de Uefa Cup (plus). Ajax heerste in 1995 en 1996 in Europa (plus), maar Oranje prutste er in die periode op los met bijvoorbeeld een zeperd in Wit-Rusland en een mislukt EK in Engeland (min). En zo zijn er elke pe riode plussen en minnen te vinden in het Nederlandse voetbal. De zwart kijker ziet de minnen, de optimist de plussen, de realist ziet ze allebei. Ik ben een realist. Vanwege de absurde geldstromen in de absolute top is een structurele plaats in de subtop een realistisch doel. Het ene jaar wordt dat doel makkelijker gerealiseerd dan andere jaren. Dan moet je niet gaan piepen als het eens iets minder gaat. En dan moeten we elkaar zeker geen crisis aanpraten. Rudy Boogert ZATERDAG 26 APRIL 2014 AMSTERDAM - De meestbesproken suppor- tersschare van deze week was Ajax' Vak 410. Alle leden van deze groep zijn morgen niet welkom bij de mogelijke kampioenswedstrijd van Ajax bij Heracles Almelo. Aanvankelijk besloot Ajax dat er ongeveer vierhonderd le den van de luidruchtige fangroep niet wel kom waren in Almelo. Zij zaten afgelopen zondag in de buurt van de plaatsen waar tij dens de bekerfinale tegen PEC Zwolle in De Kuip veel vuurwerk op het veld werd ge gooid. foto Laurens Lindhout/VI Images v Het Nederlandse voetbal verkeert in crisis Reageer op pzc.nl/sport Het lopen van een marathon is ongezond ONEENS 1 33%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53