Linden Moerdijk treedt uit de anonimiteit Organisatie zoekt foto's zwemtochten op Westerschelde Postma behaalt met wereldbeker eerste grote succes uit carrière 50 SPORT ZIEKTE VAN LYME Lange adem I Met een totaal van 270 deelne mers boekte de derde editie van de Oranjemuidenloop weer een record aan deelnemers. De twee langste afstanden werden wegge schoten door Wim Schuit, die op Koningsdag afscheid neemt van het Oranjemuidencomité. Op de 9,2 kilometer werd de meu te de eerste twee ronden aange voerd door Adrie Faes (Oost-Sou burg) op enkele meters gevolgd door Arjo Verhage (Aagtekerke), Danny de Leeuw (Wolphaarts- dijk) en Lindert Moerdijk. In het verloop van de derde ronde moest Faes afgeven aan de plaatselijke fa voriet Moerdijk, tot groot plezier van het talrijke uitgelopen pu bliek. Meer dan tien seconden voorsprong kreeg Moerdijk niet, maar hij finishte als eerste in 32 minuten en 10 seconden. Faes be hield de tweede plaats voor Verha ge- Monique Verschuuren had wei nig tegenstand van de overige vrouwen. Zij finishte in 34 minu ten en 34 seconden. Carolien van de Kreeke (Serooskerke) gaf meer dan twee minuten prijs, maar bleef wel oud-inwoonster van Ar- nemuiden, Margriet Beekman, nu woonachtig in Zwolle, voor. Rens de Ridder (Arnemuiden) en Hes ter van Oorschot (Nijmegen) wa ren de snelsten op de 4,6 kilome ter. Robert de Graaf en Ami de Graaf waren de snelste junioren op de 2,3 kilometer. MIDDELBURG - De organisatie van de Scheldebeker 2014, een zwem tocht van Vlissingen naar Breskens, houdt van 26 mei tot en met 28 juli een fototentoonstelling. De ex positie zal zowel in Breskens als Vlissingen te zien zijn. In Vlissingen is de Galerie aan de Boulevard de locatie, terwijl in Breskens nog naar een galerie wordt gezocht. De Scheldebeker werd in 1964 voor het laatst gehouden en wordt nieuw leven ingeblazen in verband met het tweehonderdja rig bestaan van Zeeuws-Vlaande ren. De wedstrijd kent een lengte van 5,1 kilometer en wordt op 20 juli van Vlissingen naar Breskens gezwommen. De organisatie is voor de tentoonstelling nog op zoek naar foto's, herinneringen en krantenknipsels van de zwem tocht uit 1964, maar ook daarvoor. Mensen die materiaal hebben, kunnen dat versturen naar Luke Kuyper. Dat kan digitaal (Lu- ke.kuyper@zeelandsportenleisure .nl) of per post: stichting Zeeland Sport Leisure, t.a.v. Luke Kuy per, Badhuisstraat 82,4381LV Vlis singen. Wanneer de foto's per post worden verstuurd, dienen de contactgegevens erbij vermeld te worden, zodat de organisatie het materiaal kan terugsturen. Nick Nieuwdorp wist zeker twee jaar lang niet waar zijn klachten vandaan kwamen. Hij werd er gek van. Spier pijn, een slecht concentratie vermogen, duizeligheid. Pas sinds tweeën halve week weet de 23-jarige Yersekenaar waar hij aan toe is. Hij heeft de ziekte van Lyme. Nieuwdorp zag zijn droom om prof te worden in rook opgaan. „Toen ik de fiets ontdekte, was ik eigenlijk meteen verkocht", begint hij zijn verhaal. „Sinds mijn twaalfde had ik de droom om profwielrenner te worden. Als ik de stijgen de lijn van voor mijn ziekte door had kun nen trekken, was dat zeker mogelijk ge weest." De zoon van oud-renner Heddy Nieuwdorp was een talent en reed makke lijk zijn uitslagen. „Ik was een slimme ren ner die zich goed wist te positioneren", stelt hij. „Ik wist wanneer ik aan moest gaan en op wie ik moest letten." Daarbij was er volgens de Bevelander nog voldoende ruimte over voor verbetering. „Ik trainde zelden met schema's, wattage- of hartslagmeters. Bijna alle andere jongens de den dat al wel. Ook at ik na de koers soms een bord friet met kipnuggets en frikadel len, terwijl ik de dag daarna weer een wed strijd had. Ik ken jongens die dan droge spa ghetti gingen eten. Voor mijn leeftijd reed ik'goed genoeg, dus vond ik dat niet nodig. 'Ik had altijd nog iets achter de hand', dacht ik, voor als ik prof werd." Maar een bestaan als profis, mede door zijn ziekte, nooit aan de orde geweest. „Er zijn geen gesprekken geweest" weet hij. „Je hoopt natuurlijk dat ze bellen, vooral na de Delta Tour (2009) had ik die hoop. Ik was toen nog maar achttien jaar en reed behoor lijk sterk." „Dat jaar was sowieso mijn beste seizoen", blikt Nieuwdorp terug terwijl hij eens door zijn uitslagen scrolt en kijkt tegen welke ren ners hij het destijds allemaal opnam. „Als je ziet waar sommige van die mannen nu staan, is dat niet mis hè", grijnst hij. Onder anderen de namen van Theo Bos, Alexan der Kristoff, Tejay van Garderen en Lars Pet ter Nordhaug komen voorbij. In februari 2010 kreeg Nieuwdorp te kam pen met de ziekte van Pfeiffer en daarmee begonnen de problemen. Na een traag her stel leefde Nieuwdorp een lange periode in onzekerheid. „Ik denk dat ik al zeker twee jaar Lyme heb, maar ze konden het al die tijd niet vinden. Op een gegeven moment ga je dan toch met het ergste rekening hou den." Vorig jaar september leek de oorzaak van zijn klachten eindelijk bekend te zijn, op ba sis van overeenkomstige kenmerken werd inderdaad Lyme geconstateerd. Eind okto ber ging het echter weer beter en bleek Nieuwdorp toch geen Lyme te hebben, zei den ze. „In de wintermaanden had ik wei nig klachten" merkt hij op. „Ik trainde vijf tien tot twintig uur per week. Het ging goed en ik dacht dat het over was. Maar in februa ri keerden alle klachten weer terug." Nieuwdorp was er klaar mee en dat deed hem er toe besluiten te stoppen met wiel rennen, althans zo gaf hij aan. Maar die boodschap had ook een andere oorzaak. „Ik was de mensen die telkens aan me vroegen of ik nog zou gaan koersen echt beu, ook al was het soms goed bedoeld. Ik dacht dan maar even zo. Ik ben daarin ook wel eens uitgeschoten. Een keer reden we met een groep van zestig man, onder wie wat oude re mannen. Tot zo'n veertig kilometer kon ik dat met gemak bijbenen. Een van die mannen zei toen op een vervelend cynisch toontje: 'Zie je wel dat je het kan. Wat doe je hier eigenlijk, waarom gaan je niet ge woon koersen?'. 'Hou je smoel nou toch eens een keer', zei ik toen. Uiterlijk zie je misschien niets aan me, maar ze hebben geen idee hoe ik me van binnen voel." Uiteindelijk spoorde een natuurgeneeskun dige in Middelburg de ziekte op bij Nieuw dorp. „De opluchting was groot toen", zegt hij. „Het blijkt dus dat je het ook van een mug kunt krijgen. En dat is hoe het bij mij gegaan is, denk ik." Ondertussen wijst Nieuwdorp naar een plekje op zijn linkerbovenarm. „Daar had ik toen een bult zitten", vertelt hij. „Ik denk dat het daar gebeurd is. Er zat wel een krin getje omheen, maar ik heb er verder niet bij nagedacht. Ik had er eigenlijk ook geen last van." „Op het begin heb ik vaak gedacht 'waarom ik nou', maar op den duur leg je jezelf er bij neer. Je kan ook niet anders. Je beseft dan Er was twijfel of een avontuur in de Volvo Ocean Race, een jaar lang onderweg en dus een jaar lang geen training in zijn eigen so loboot (de Finn) hem nog wel ge loofwaardig maakte als lid van de olympische selectie, de Delta Llo yd Kernploeg. In Hyères heeft Postma alle scepsis weggenomen door ondanks maandenlang varen in een achtpersoonsboot te win nen in zijn éénpersoons-Finn. Het is zijn eerste grote zege in de Finn-klasse. „Dit is een heel bij zonder gevoel. Een hele ontla ding. Op grote evenementen ging het op het laatste moment of mid den in de serie vaak niet, doordat ik mezelf dwars zat. Dit voelt nu als een doorbraak, dat ik kan win nen. Ik heb hier de afgelopen tien jaar zo veel energie in gestoken. Al die trainingen..." Hij zat de afgelopen tijd veel in het krachthonk en heeft ook veel gevaren op de Volvo Ocean Race boot van Team Brunei, waarvoor hij zich als bemanningslid wil kwalificeren. „Het is de optelsom van de ervaring van al het trai nen, de ervaring van ietsje ouder zijn, jezelf beter kennen en beter om kunnen gaan met de races. Dat leidt tot deze overwinning." Postma zegt vooral van zichzelf te hebben gewonnen. „Ondanks de stress was ik echt sterk. Ik was de ze week sterk. Dat groeiproces is van de laatste jaren. Als je kijkt naar de Olympische Spelen, wat natuurlijk een megading was, had ik daar op zeilkwaliteit zeker een medaille verdiend. Maar het lukte me niet om boven mezelf uit te stijgen. Nu heb ik dat overwon nen." H door Sjaak Sinke ARNEMUIDEN - Het leuke van plaat selijke loopjes zoals de Oranjemui- denloop is dat je een onbekende winnaar kunt krijgen. Dat was giste ren het geval bij de mannen, waar Arnemuidenaar Lindert Moerdijk won. Bij de vrouwen was er wel een bekend gezicht als winnares, want met een zevende plaats over all was Monique Verschuuren uit Yerseke de snelste vrouw. 9.2 kilometer. Mannen: 1. Lindert Moerdijk (Arnemuiden) 32.10, 2. Adrie Faes (Souburg) 32.20, 3. Arjo Verhage (Aagtekerke) 32.37,4. Danny de Leeuw (Wolphaartsdijk) 32.51, 5. Kees Louws (Middelburg) 33.17. Vrouwen: 1. Monique Verschuuren (Yerseke) 34.34, 2. Carolien vd Kreeke (Serooskerke) 36.53, 3. Mar griet Beekman (Zwolle) 37.04, 4. Lizo Koppejan (Arnemuiden) 40.53, 5. Ma rian van Dijk (Middelburg) 41.34. 4 kilometer. Mannen: 1Rens de Rid der (Arnemuiden) 16.13, 2. Jorick de Vries (Kloetinge) 17.21, 3. Manfred v d Broeke (Middelburg) 17.35. Vrou wen: 1Hester van Oorschot (Nijme gen) 18.42, 2. Brigitte de Graaf (We- meldinge) 19.06, 3. Nathalie Slabbe- koorn (Kapelle) 20.05. 2.3 kilometer. Jongens: 1Robert de Graaf (Wemeldinge) 8.09, 2. Joeri Din- gemanse (Arnemuiden) 8.54, 3. Mar vin Harinck (Arnemuiden) 9.37. Meis jes: 1. Ami de Graaf (Wemeldinge) 9.53, 2. Wiena van de Gruiter (kv TOP) 10.13, 3. Jacey Steketee (Arne muiden) 10.55. door Jan Dagevos Nieuwdorp kan door Hans Leber De deelnemers maken zich op voor de zwemtocht, foto archief Stichting Zeeland Sport Leisure HYÈRES - Zeiler Pieter-Jan Postma heeft bij de wereldbekerwedstrijd in het Franse Hyères bewezen dat zijn ambities voor de Volvo Ocean Race uitstekend samengaan met zijn olympische Finn-ambities voor Rio in 2016. Met grote overmacht zeilde Postma het hele veld de afge lopen week voorbij en pakte giste ren, één dag voor de Medalrace, al de titel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50