De Boer: Schaamte mee naar Heracles Tito Vilanova verliest de strijd tegen kanker Schaal is voor Siem de Jong 48 SPORT EK JUDO L Tweede dag in Montpellier zorgt voor twee gouden medailles en één bronzen plak. Trainer Frank de Boer wil dat de selectie schaamte over het resul taat in De Kuip omzet in een ge voel van! onoverwinnelijkheid. „Dat moet je de energie geven om een goed resultaat neer te zetten", vertelde hij. De Boer vreesde niet voor nawee ën van de nare ervaring in Rotter dam. Zwolle speelde sterk,' maar kon volgens de coach vooral schit teren dankzij de lamlendige hou ding van Ajax. „We waren niet alert genoeg", analyseerde hij. „Zwolle vond ik veel feller. Menta liteit wint van kwaliteit als kwali teit geen mentaliteit heeft." Over het duel met Heracles maakte hij zich wat dat betreft weinig zor gen. „We willen iets rechtzetten." Aan een gebrek aan concentratie zal het niet liggen. Ajax belegt een trainingskamp om zich voor te bereiden op de ontmoeting met Heracles. De keuze hiervoor kwam niet voort uit onvrede over de prestaties tegen Zwolle. De Boer, geen voorstander van afzon dering, wil mogelijke afleiding door Koningsdag vermijden. „Dat hebben we drie weken geleden al besloten." Mocht de missie om de landstitel te pakken lukken, dan werpt de bekerfinale geen scha duw over het feest. „Natuurlijk wil je zo veel mogelijk prijzen winnen. Als je er één op zo'n ma nier misloopt, geeft dat een nare bijsmaak. Maar de titel is verre weg het belangrijkste. Je kan best een keer verliezen. Al was 5-1 een beetje overdreven. Laat het nare gevoel maar leiden tot een vorm van onoverwinnelijkheid." Niklas Moisander ontbreekt door een knieblessure in de wedstrijd selectie, evenals Viktor Fischer (hamstring) en captain Siem de Jong (hamstring) die al langer uit de roulatie zijn. Heracles mist maar liefst zes basisspelers: Bart Schenkeveld, Ben Rienstra, Tho mas Bruns en Bryan Linssen zijn geschorst. Jeroen Veldmate en Oussama Tannane geblesseerd. AMSTERDAM - Daley Blind voet balt morgen de mogelijke kam pioenswedstrijd van Ajax tegen Heracles Almelo met de aanvoer dersband om zijn bovenarm. „Maar die schaal neemt Siem in ontvangst", zo benadrukt Blind vrijdag. „Hij is onze echte aanvoer der." Blind draagt het zweethandje met de Amsterdamse kleuren en drie Andreaskruisen omdat Siem de Jong nog niet is hersteld van een hamstringblessure en Niklas Moi sander weer last van zijn knie heeft gekregen. „Het is niet de eer ste keer", zegt de 24-jarige Am sterdammer. „Maar het blijft bij zonder. Aanvoerder zijn van Ajax geeft wel een heel speciaal ge voel." De linksbenige voetballer houdt van de club waarvoor hij al tien jaar voetbalt. Een nederlaag als zondag in de bekerfinale tegen PEC Zwolle (5-1) doet dan extra pijn. „Echt alles ging zo'n beetje fout", erkent Blind. „Zoiets wil je nooit meer meemaken." „Een smetje op een succesvol seizoen", zo noemt Blind de afstraffing. MONTPELLIER - Het gebeurt zelden dat Nederland op één dag twee Europese judokampioènen mag begroeten. De laatste keer was in april 2008 toen de nog onervaren Henk Grol en de routinier Mark Huizinga de besten waren in Lis sabon. Dex Elmont en Kim Pol ling zijn de namen die gisteren in Montpellier geschiedenis schre ven. Voor Kim Polling kwam de conti nentale titel niet als een verras sing. De 23-jarige judoka uit Ze venhuizen liet vorig jaar in Boeda pest al zien de beste van Europa te zijn. Toen versloeg ze in de fina le landgenote Linda Bolder, die dit jaar wegens een zware knie blessure afwezig is. Voor Dex El mont was het zijn eerste kam pioenschap. De dertigjarige Haar lemmer heeft een prijzenkast vol met medailles van titeltoer- nooien, maar de gouden ontbrak. De vreugde was dan ook immens toen in de eindstrijd de Fransman Legrand op indrukwekkende wij ze werd verslagen. Ook bij coach Maarten Arens. „Dex is twee keer tweede van de wereld geworden en heeft vier EK-medailles, maar Europees kampioen ben je je hele leven lang. Dat telt. Om zijn car rière af te maken, hoeft er eigen lijk nog maar één medaille bij. In derdaad, een olympische." Elmont neemt zijn topsportloop baan bijzonder serieus. Hij wil nooit het gevoel hebben ergens te kort te zijn geschoten. Maar de aanloop naar dit EK was noodge dwongen verre van ideaal. Zijn studie geneeskunde eiste volop zijn aandacht. In zijn voorberei ding was voor geen enkel toer nooi ruimte. Sinds het WK van augustus vorig jaar, waar hij brons won, deed hij geen wedstrij den meer. Uitgezonderd het vreemde evenement dat in janua ri van dit jaar in het Siberische Tjoemen plaatsvond; een confron tatie tussen Europa en Azië waar hij alleen hoefde te winnen van de Mongoliër Tsagaanbaataar. Hij voldeed aan de opdracht. „Dit was de minste voorbereiding van alle EK's die ik heb gedaan", blikte Elmont terug op zijn toer- nooiloze periode. „Dat vergt men taal heel veel van je, want je hebt geen idee waar je staat. Het be langrijkste is dat je vertrouwen in jezelf houdt. En verder wilde ik partij voor partij zien hoe het zou Mijn moeder zal wel hebben zitten schreeuwen op de bank gaan. Dan is het ongelooflijk dat ik alles win met een vol punt." Broer en oud-wereldkampioen Guillaume was de eerste die hem telefonisch feliciteerde toen hij in de finale met een prachtworp won. Veel woorden hoefde het duo niet uit te wisselen, elkaar even horen was genoeg. De Elm- onts zijn door een zware periode gegaan toen hun vader acht maan den geleden direct na het WK in Rio de Janeiro plotseling over leed. Hij was hun fanatiekste sup porter en een groot inspirator voor de broers. Ricardo Elmont deed in 1976 namens Suriname mee aan de Olympische Spelen van Montreal. Zoon Dex dacht na zijn imponerende overwinning di rect aan thuis, „Mijn moeder zal wel hebben zitten schreeuwen op de bank." Met net zo veel overtuiging als El mont greep Kim Polling het goud. Zo had ze in de finale slechts zeven seconden nodig om de Duitse Vargas-Koch terecht te wijzen. Geen enkele opponent maakte bij de Budokan-judoka de volle vier minuten vol. Polling heeft domweg veel te veel lol in het kansloos laten van tegenstan ders. En instinctief weet ze tel kens precies wat ze moet doen. Coach Marjolein van Unen heeft wat dat betreft geen kind aan Pol ling, die redt zich wel op de tata- mi. „Ze is zo vreselijk veelzijdig, ik heb niet eerder met zo'n groot talent gewerkt. Ik hoef eigenlijk al leen maar te zorgen dat ze goed in haar vel zit. Dat doe ik door haar stress te ontnemen en struc tuur aan te brengen. Dus zorgen dat er alternatief vervoer is als de bussen naar de hal niet op tijd klaar staan. Daar kan Kim heel slecht tegen. Als Kim met een goed gevoel de mat opgaat, is ze tot alles in staat. En het mooie is: ze is echt letterlijk voor niemand bang. Heerlijk om mee te wer ken." Het Oranje-succes werd ge completeerd door Anicka van Em- den, die brons pakte in de klasse tot 63 kilo. Vilanova werkte sinds 2007 bij Barcelona. Eerst als assistent-trai ner van succesco'ach Pèp Guardio- la en vanaf 2012 als hoofdcoach. De directie van Bar^a koos voor hem vanwege zijn persoonlijk heid en zijn opgebouwde erva ring bij de selectie en binnen de club. Bij Vilanova werd eind 2011 de ernstige ziekte voor de eerste keer geconstateerd. Sindsdien on derging hij diverse operaties. In december 2012 werd bij de Span jaard voor de tweede keer kanker vastgesteld. Hij verbleef gedurende het sei zoen twee keer voor geruime tijd in New York voor een speciale be handeling in een kliniek. Daarna pakte hij zijn werkzaamheden bij Barcelona weer op, met de landsti tel als beloning. Barqa veroverde onder Vilanova het kampioen schap met precies honderd pun ten, een evenaring van het record van Real Madrid uit 2012. Vilanova begon vorig jaar zomer vol goede moed aan het nieuwe seizoen. Hij moest zijn functie half juli toch neerleggen, nadat voor de derde keer de ziekte was geconstateerd. De Argentijn Gerar- do Martino volgde hem op. Vila nova concentreerde zich buiten de publiciteit op zijn herstel, dat hem echter niet was gegund. door Geert Langendorff AMSTERDAM - Ajax heeft morgen tegen Heracles Almelo aan een punt genoeg om voor de vierde keer op rij kampioen van Neder land te worden. De bekernederlaag tegen PEC Zwolle (5-1moet daar bij fungeren als rode lap. Ajax is in zijn bestaan 32 keer de bes te van Nederland geweest. Het lukte nog nooit om het vier keer op rij te worden. Morgen tegen Heracles kan dat gebeuren. Polling en Elmont door Arnold Aarts Dex Elmont Dex Elmont Ellen van Dijk won voor het derde jaar op rij de tijdrit in de Omloop van Borsele. Haar overmacht was echter niet zo groot als verwacht, foto Johan van der Heijden door Norbert Kleinherenbrink BARCELONA - Tito Vilanova, oud-coach van Barcelona, is op 45-jarige leeftijd overleden. Dat meldde de Spaanse voetbalclub gis- tereng. Vilanova leed aan speeksel klierkanker. Eerder op vrijdag werd bekend dat Vilanova in kritieke toe stand in het ziekenhuis was opge nomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48