L WERKEN 19 lijk van het aantal uren verlof dat je opneemt. De korting wordt als volgt berekend: het aantal uur ouderschapsverlof in 2014 verme nigvuldigd met 4,29 euro. De ouderschapsverlofkorting wordt dan met je inkomen verrekend, dit kan door middel van een voor lopige teruggave per maand of achteraf. Wie van plan is ouderschapsver lof op te nemen, kan dat maar be ter zo snel mogelijk doen. Tenzij het plan niet door de Eerste Ka mer komt, wordt de korting per 1 januari 2015 afgeschaft. „De ouder schapsverlofkorting wordt onder meer geschrapt omdat de regeling nodeloos ingewikkeld is. De kor ting subsidieert het niet-werken, terwijl andere regelingen juist het wél werken subsidiëren", ver klaart woordvoerder Suzanne van Gils van het Ministerie van Sociale Zaken. Het recht op ouderschapsverlof blijft wel gewoon bestaan. Behalve met de ouderschapsver lofkorting kunnen ouders de te ruggang in inkomsten nog op een andere manier gecompenseerd krijgen. Een lager inkomen kan gunstig zijn voor de zorg-, huur- en kinderopvangtoeslag en voor het kindgebonden budget. En als je onder het sociaal minimum te rechtkomt, heb je recht op aanvul lende bijstand. Elk beroep heeft zo zijn sores, maar het ene kent meer stress dan het andere. Amerikaans onderzoek levert een lijst banen met de minste stress op. Klopt die? „Een audioloog kent juist behoorlijk wat stress." Ben je audioloog, kapper of goudsmid? Prijs je dan geluk kig, want jouw beroep brengt weinig stress met zich mee. Dat beweert althans de Ameri kaanse carrièresite Career- Cast, die in januari met deze top drie op de proppen kwam. Leuk onder zoek, leuke gegevens, denk je dan. Maar het voorbehoud steekt snel de kop op. Amerikanen staan er immers om be kend dat ze behoorlijk fanatiek zijn met lijstjes van de grootste, de sterkste, de snel ste. Statistieken bijhouden is niet weg te denken uit hun nationale cultuur. Vooral in de sport is het een fenomeen op zich. Maar ook overheid en wetenschappelijke wereld zijn besmet met cijfermanie. Ze pu bliceren, net als CareerCast, overzichten van beroepen met veel of weinig stress. CareerCast, dat naam maakte met de jaar lijkse publicatie van de stresslijst, vindt on der meer de volgende factoren van belang: veel reistijd, weinig toekomstperspectief, deadlines, werken in het openbaar, fysieke eisen, onderlinge competitie gevaar voor ei gen leven of dat van anderen. Dat ziet er best solide uit. Maar wie goed kijkt, her kent de subjectiviteit van de keuze. Noem het daarom gerust nattevingerwerk en bepaald niet wetenschappelijk verant woord. Er spreekt een algemeen beeld uit, waarmee je kunt kijken of het een beetje klopt met de situatie in Nederland. Een steekproefje, uitgaande van dezelfde stress factoren, kan wellicht enige helderheid ver schaffen. Arjan Bosman (56), werkzaam bij het Audiologisch Centrum Radboudumc, moet hartelijk lachen om de eerste plaats op de lijst. „Een audioloog kent behoorlijk wat stress. Elke dag staat hij midden in de hectiek van de medische zorg. De behande ling van patiënten met hoorproblemen is al een dagtaak op zich en vereist een be hoorlijke inspanning. Daar komt bij dat de politiek sterk aan het bezuinigen is op de zorg en meer eist voor minder geld. Wil je daarnaast voldoen aan de academische mo res om te publiceren, dan moet je daar je vrije tijd aan opofferen. Gelukkig is de waardering die je van je patiënten krijgt dik in orde." Ondanks de bezwaren die Bosman op somt, vindt hij dat hij een mooi vak uitoe fent: „Het herstellen van de mogelijkheid van directe interactie is wat ons beroep zo mooi maakt. Communicatie is toch een we zenlijk menselijk aspect." Goudsmid Johan de Swart lijkt de resulta ten van het onderzoek te onderstrepen. „Als ik aan het werk ben, verdwijn ik volko men in mijn eigen wereld; zo geconcen treerd ben ik dan bezig met mijn creatie. Pas als er een klant binnenloopt voor een horlogebandje of zo, kom ik weer terug in dè realiteit", stelt de eigenaar van sieraden- atelier en -winkel Gold line. „En opeens is het dan zes uur. Dan kan ik al naar huis. Maar altijd zonder het gevoel dat ik heb ge werkt. Deadlines hadden we vroeger, maar die haalden we nooit. Als je gaat zitten stressen, wordt je product minder mooi. Daarom bellen we tegenwoordig als het klaar is. Trouwringen? Die zijn soms wel een jaar voor de huwelijksdatum klaar. Bruid en bruidegom nemen altijd ruim de tijd." Kapper Niels Bleeker (33) van Kinki Kap pers op zijn beurt vindt echter dat er niet veel klopt van het Amerikaanse onderzoek: „We staan een groot deel van de dag, dan krijg je soms behoorlijk last van je rug. Ook werken we in een tijdschema: elke drie kwartier ben je weer .met een andere klant bezig. De mensen kijken ons ook al tijd op de vingers. En uiteraard moet je er voor zorgen dat je iemand niet verknipt, want dat vertelt de klant aan anderen door. Dus wij kennen wel degelijk de druk om goed te presteren." Toegegeven, het is maar een steekproefje. Ook bepaald niet wetenschappelijk verant woord. De vraag resteert dan wat het nut is van zo'n lijst. Wellicht ziet een verzeke ringsmaatschappij er iets in. Die zou zo maar de premie voor een arbeidsonge schiktheidsverzekering erop kunnen aan passen. Maar voor een generaal, piloot en journalist die last hebben van stress? Zou iemand die elke dag weer met hart en ziel zijn werk doet zich na het lezen van deze lijst meteen laten omscholen? Vast niet. Ie mand die lijdt onder werkstress doet er be ter aan te proberen die druk te verminde ren. Daarvoor zijn tal van tips (zie kader). MEESTE STRESS Piloot Politieagent MINSTE STRESS Diëtist ZATERDAG 26 APRIL 2014 INa tien jaar samenwonen zijn mijn ex en ik nu een jaar uit elkaar. Wij hebben samen twee kinderen die bij mij wonen. Mijn ex is sinds vorige maand gestopt met het betalen van kinderalimentatie omdat hij sindsdien in de bijstand zit Kan dit zomaar? Nee, hij mag niet zomaar op eigen houtje beslissen om te stoppen met betalen. Maar ais zijn draagkracht bui ten zijn schuld structureel lager is ge worden, kan hij de rechter vragen om herziening van het bedrag dat hij moet betalen. Dat wil echter niet zeg gen dat uw ex helemaal niets meer hoeft te betalen. Kinderalimentatie wordt berekend aan de hand van be hoefte- en draagkrachttabellen, waar bij ook mensen met lage inkomens moeten bijdragen aan de zorg voor hun kinderen. 2 Ik wil samen met mijn vriend een samenlevingscontract laten opstellen. Moeten we daarvoor naar de notaris? Dat hangt er vanaf waar jullie het sa menlevingscontract voor willen gebrui ken. Er is sprake van een rechtsgeldige overeenkomst als jullie zelf, zonder tussenkomst van de notaris, afspraken op papier zetten en ondertekenen. Soms wordt echter een notariële sa menlevingsovereenkomst geëist om in aanmerking te komen voor bepaal de regelingen. Denk aan het partner pensioen of andere secundaire arbeids voorwaarden. Willen jullie eikaars erf genaam worden, dan zullen jullie ook nog een testament moeten (laten) op stellen. Daarvoor is een bezoek aan de notaris verplicht. 3 Mijn ex heeft mij uitgekocht uit onze oude woning. Hij wil ook graag het meubilair houden. Dat vind ik prima, maar hoe bere kenen we de prijs daarvan? Bij boedelverdeling wordt meestal uitgegaan van de dagwaarde, de marktwaarde op dit moment. Die kan tegenvallen. Een bank die jullie enkele jaren geleden kochten voor duizenden euro's, is tweedehands misschien nog maar een paar hon derd euro waard. Soms is de markt waarde geen eerlijke maatstaf en is het slim andere afspraken te ma ken. Neem de wasmachine. Hoe wel de wasmachine die jullie samen bezaten misschien nog geen 100 euro waard is, ben je meer geld kwijt voor een nieuwe. In zo'n ge val kun je het verschil tussen markt- en nieuwwaarde delen. heeft ook last van stress door Peter de Groot www.careercast.com www.cdc.gov/niosh/docs/99-101 reageren? geld@depersdienst.nl Militairen 9 Brandweerman Evenementenorganisator PR-manager Senior-manager in bedrijfsleven Dagbladjournalist Taxichauffeur Audioloog 9 Kapper Goudsmid Hoogleraar 9 Naaister Medisch laborant Bibliothecaris Multimedia-designer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19