Vang het verlies aan inkomsten door ouderschapsverlof op Angst voor onzichtbaarheid op de arbeidsmarkt 18 WERKEN Steeds meer ouders nemen vrij om tijdelijk meer tijd met hun kinderen door te kunnen brengen. Het is slim dat ouderschapsverlof nog dit jaar op te nemen. Want vol gend jaar betaalt de fiscus niet meer mee. Wouter Bos en Camiel Eurlings verlieten beiden de politiek voor hun gezin. Eurlings wilde een ge zin stichten (inmiddels heeft hij al weer een nieuwe vriendin), Bos meer tijd doorbrengen met zijn kinderen. Beide heren volg den een trend: steeds meer papa's en mama's nemen verlof op om meer tijd met hun gezin door te brengen. Ruim 182.000 Nederlanders na men vorig jaar ouderschapsverlof op, blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In 2011 waren dat er 160.000. Werknemers mogen ouderschaps verlof opnemen voor kinderen tot 8 jaar. Standaard geldt dat je een jaar lang vrij neemt voor de helft van het aantal uren dat je per week werkt. In overleg met de werkgever kun je hiervan afwij ken. Je kunt je ouderschapsverlof bijvoorbeeld spreiden over meer dere jaren of juist voltijdsverlof voor een kortere periode opne men. „Ouderschapsverlof is een belang rijk recht van de werknemer. De werkgever kan dit dus ook niet weigeren. Wel heeft hij invloed op de inrichting van het verlof, als er sprake is van zwaarwichtige bedrijfsbelangen. Bijvoorbeeld als het cruciaal is dat een manager in een bedrijf altijd op maandag aan wezig is voor een vergadering. De werkgever mag dan eisen dat de werknemer zijn verlof op andere dagen opneemt. Of echt sprake is van zwaarwichtige bedrijfsbelan gen, is uiteindelijk aan de rechter om te beslissen", legt arbeids rechtadvocaat Maarten van Gelde ren uit. Ouderschapsverlof is in principe onbetaald. Maar een goede werk gever kan ervoor kiezen (een deel van) het loon door te betalen. Van de 182.000 werknemers die met verlof gingen, kregen bijna 70.000 werknemers een gedeeltelijke ver goeding. Het aantal werkgevers dat een vergoeding betaalt, daalt wel. De groep werknemers die vo rig jaar helemaal geen vergoeding kreeg, was twee derde groter dan in 2009. Van Gelderen: „Of werk gevers een vergoeding betalen, kun je meestal teruglezen in de cao of het personeelshandboek." Via de aangifte inkomstenbelas ting kunnen ouders een deel van het geld dat zij inleveren door het verlof, terugkrijgen. Dit heet de ouderschapsverlofkorting. Hoe veel korting je krijgt, is afhanke- NOOIT GEDACHT TOCH GEKREGEN naam Jonneke Staals (51) woonplaats Eindhoven opleiding universitaire- en hbo-studie communicatie laatstvêinraMe beroep marketing communicatiemanager zonder werk van januari 2010 tot februari 2012 nieuwe bmn mdw. communicatie by voetbalclub FC Den Bosch Je kunt heel veel kwaliteiten hebben, je drie slagen in de rondte solliciteren en als een bezetene netwerken; soms is de factor geluk allesbepalend. Daar weet Jonneke Staals sinds de zomer van 2011 alles van. „Ik deed een cursus Social Media en zat op een dag met twee studievriendin nen te brainstormen over hoe nu eindelijk aan een baan te komen", vertelt de 51-jarige Eindhovense. „Ik was sinds begin 2010 op zoek en werd stilaan moedeloos. Niet dat ik in een hoekje zat te huilen, maar ik merkte dat het steeds las tiger werd en vroeg me af of het er ooit nog wel in zou zitten." Een ervaringsplek, zo oordeelden de vriendinnen, was wat Staals in eerste instantie nodig had. „Een van hen opperde dat bij haar op het werk, een kunsteducatie instelling, wel ruimte was. Toen zij daarover 's avonds thuis vertel de, stak haar man er een stokje voor: hij was net directeur gewor den bij voetbalclub FC Den Bosch en kon iemand met mijn achter grond goed gebruiken. Dat ik een halfjaar gratis wilde werken, was natuurlijk voor een kleine club als Den Bosch ook meegenomen." Binnen een dag was het geregeld. Al stelde Staals de voorwaarde dat er wel serieus uitzicht op betaald werk moest zijn. „Anders maak je je eigen markt kapot." In februari 2012 was het zover: ze kreeg een contract voor drie dagen per week als medewer ker communicatie. Het was het definitieve einde van een tijd vol onzekerheid. „Ik was marke tingcommunicatiemanager bij Philips, maar ging in 2000 met mijn gezin naar het buiten land. We woonden in Barcelo na en Singapore en ik was daar wel als vrijwilliger actief, maar had geen betaalde baan. Toen ik terugkwam op de Nederland se arbeidsmarkt, had ik na ver loop van tijd het gevoel dat mijn jarenlange 'onzichtbaar heid' zich wreekte en dat maak te mij steeds onzekerder." Een gelukkige samenloop van omstandigheden zorgde voor de kentering. Al kan het niet al leen daaraan worden toege schreven, vindt Staals. „Want als ik mijn zorgen niet had ge deeld met die studievriendin nen, was dit ook niet gebeurd. En dat is wel een van de din gen die in het traject van werk zoeken heel belangrijk is: laat iedereen, maakt niet uit wie, weten dat je werk zoekt. Wees ook niet bang je kwetsbaar op te stellen. Tien jaar terug speel de schaamte bij veel mensen denk ik nog een grote rol. Maar kijk eens goed om je heen: werkloosheid treft tegenwoor dig iedereen, het is echt geen teken dat je niet goed genoeg zou zijn." Het herwonnen vertrouwen kan haar nog wel eens goed van pas komen. „Mijn contract loopt op 1 september af en Den Bosch ontkomt niet aan bezui nigingen. We werken aan een constructie die het mogelijk maakt dat ik mijn werk houd en ik hoop van harte dat het lukt. Al is het dubbel: ik kijk natuurlijk ook om me heen naar andere kansen op werk. Dat doe ik veel zelfverzekerder dan eerder, want ik weet nu dat er altijd kansen komen." TIPS HINTS Zeg iedereen dat je werk zoekt tips HINTS Als je gaat stressen wordt je product minder mooi. Daarom bellen we wel als het klaar is H door Irene van den Berg Vragen ovër de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Werkloos en in deze crisistijd toch weer een baan weten te vinden? Het kan. Lezers vertellen over hun onverwachte geluk! door Bauke Boersma Durf je kwetsbaar op te stellen De kapper Ook uw verhaal vertellen? Stuur dan een mail naar: geld@depersdienst.nl Om stress te voorkomen en aan te pakken, is het zaak eerst te achter halen welke stresssituatie het is. Overwerkte ondergeschikte: Is al tijd druk, maar heeft geen vrijheid zijn eigen werk in te vullen. Oplos sing: betrek medewerker bij werk- beslissingen. Schipbreukeling: Kan bij niemand terecht voor hulp of sturing. Op lossing: zorg dat leidinggevende meer ondersteunt en doe een be roep op collega's. Gefrustreerde doorzetter: Werkt keihard, maar krijgt onvoldoende waardering. Oplossing: praat met chef over werkopvatting en welke beloning wordt verwacht. Deurmat: Krijgt alle rotzooi van - soms agressieve - klanten over zich heen, maar moet vriendelijk blijven. Oplossing: training om het werk zonder stress te doen. Slaaf van techniek: Is altijd bereik baar. Oplossing: leer onbereik baar te zijn. Kies vaste tijden en gebruik die om te ontspannen. Pestslachtoffer: Wordt beledigd en afgezeken in bijzijn van ande ren en krijgt onmogelijke deadli nes. Oplossing: vraag baas of colle ga's om steun. Documenteer pes terijen en bespreek ze met chef of personeelsmanager. Slachtoffer burn-out: Is altijd moe, zowel fysiek als geestetijk, als gevolg van langdurige werkge- relateerde stress. Oplossing: pro beer verlof te nemen. Verongelijkt slachtoffer: Voelt zich benadeeld. Oplossing: Zorg voor eerlijke, transparante en res pectvolle werkplek. Maak werk sfeer bespreekbaar. Bron: www.health.com Johan de Swart, goudsmid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18