De kapper kent ook stress Jr WERKEN 15 18 19 STATISTIEKEN Heb je ook zo'n lastige baas? Pik het niet langer. Ga de strijd aan. „Ik zie die vuurspuwende ogen nog zó voor me" Het is een ennrm dilemma. Je hebt de baan van je le ven: prettig werk, aardige collega's, lekker salaris. Maar dan is er die baas van je. Een vreselijke figuur: een hork, een pestkop, een bitch. Wat doe je dan? Opstappen? Of ga je proberen er iets van te maken? Anna Schipper (28) weet er alles van. Een halfjaar lang hield ze het uit onder een ter- reurregime van een vrouwelijke chef. „Het was leuk werk. Webteksten, nieuwsbrie ven, onlinemarketing voor een groot merk van luxe consumptiegoederen. Tijdens het sollicitatiegesprek klikte het gewoon. Maar na een tijdje toonde ze haar ware aard. Als een reclamebureau een fout maakte of iets deed wat haar niet zinde, reageerde ze zich op mij af. Ik zie die vuurspuwende ogen nog zó voor me als ze een moeilijk telefoon gesprek had. Meteen daarna ontplofte ze en kreeg ik alles over me heen." Dat Schipper met een lastige baas te ma ken kreeg, is niet vreemd. Onderzoek van NationaleVacaturebank.nl wees uit dat het functioneren van nogal wat managers (m/v) van bedenkelijk niveau is. Van de on dervraagde werknemers gaf slechts 19 pro cent aan tevreden te zijn over zijn of haar chef. Ruim 30 procent vindt de sfeer op het werk een stuk beter als de baas op vakantie is. Denk niet dat het alleen mannen zijn die zich irritant gedragen. Als het om lei dinggeven gaat, doen mannen en vrouwen dat op vergelijkbare manier, zo blijkt uit on derzoek van de Universiteit Tilburg. Ontslag nemen als de baas je terroriseert? Dat lijkt afdoende, maar het betekent: geen baan, geen uitkering en momenteel weinig kans op een vergelijkbare job. Lijdzaam de tirannie ondergaan dan? Ook niet! Ga de strijd aan. Er zijn legio mogelijkheden, zo schetsen deskundigen op het gebied van mens en werk. Zo is van belang dat je be seft wat je eigen rol is in het conflict. Verge wis je er oprecht van dat het niet aan jou ligt. Concentreer je actie pas dan op je lei dinggevende. Zorg er ook voor dat je werk steeds onberispelijk is. Geef je baas geen aanleiding kritiek op je te spuien. Tegelij kertijd kun je een assertiviteitscursus vol gen, zodat je verbaal weerbaarder wordt. Reageer niet impulsief. Zie het probleem met je baas als een zakelijk project en kruip niet in de slachtofferrol. Bedenk een strategie en documenteer deze. Noteer zelfs het kleinste incident. Toon geen emo ties, maar laat zien dat je geen slachtoffer bent, maar sterk in je schoenen staat. Pro beer elke dag her en der een praatje aan te gaan met collega's, zo raak je niet geïso leerd. Zoek daarom plekken op waar je baas zijn praktijken niet uitoefent. In aan wezigheid van collega's of andere leidingge venden zal hij het niet in zijn hoofd halen. Als een confrontatie niet te vermijden lijkt, maak dan dat je wegkomt. Simuleer hoge nood, een dringend telefoongesprek- Vertel je baas niets over je privéleven. Hoe minder hij van je weet, des te minder grip hij op je heeft. Als je een dossier opbouwt, neem dan pas op het laatste moment colle ga's in vertrouwen. Pas als je denkt dat je meer dan voldoende hebt om je baas te be strijden, ga dan openlijk de strijd aan. Maar houd er dan toch nog rekening mee dat je zelf zult moeten vertrekken. Anna Schipper koos er voor geen direct te genspel te bieden: „Ik heb mijn mond bij me, kan nogal fel van leer trekken. Maar in een discussie zou ik toch aan het kortste eind trekken." Dat betekende echter ook dat er geen rem stond op het gedrag van haar baas: „Ze spelde steeds mijn naam ver keerd. Na een citytrip nam ze voor mijn col lega's cadeaus mee, niet voor mij. Op een bedrijfsborrel keek ze voortdurend langs me heen. Pas als het niet anders kon, riep ze aanstellerig: 'oh, ik had je nog niet ge- zien.' Ze was vriendelijk tegen iedereen, be halve tegen mij. Bij mannen uit het vak ge droeg ze zich heel anders. Dat leek op het bekende likken naar boven." Toen Schipper een keer van werk naar huis huilde van ellende, wist ze dat het voorbij moest zijn en nam ontslag. „Ze kon het ge woon niet, had het niet in zich een goede teamleider te zijn. Mensen enthousiast ma ken, lukte haar niet. Dat maakte haar onze ker", analyseert Schipper, die nu al enige ja ren met genoegen freelancer is. „Ik heb het allemaal verwerkt. En ik heb er iets van ge leerd: hoe leiderschap niet moet." ZATERDAG 26 APRIL 2014 Reken af met je lastige baas door Peter de Groot beeld Mark Reijntjes www.managementsite.nl;www.stepstone.nl www.cio.nl;www.managementsupport.nl De naam Anna Schipper is gefingeerd. reageren? geld@depersdienst.nl Een bitch als baas? Dan krijgen vrouwe lijke werknemers er het meest van langs. Vrouwelijke bazen gedragen zich anders tegenover mannelijke dan vrou welijke ondergeschikten. Volgens on derzoek van de Universiteit Leiden ke ren vrouwelijke bazen zich af van ande re vrouwen om in dominant mannelijke organisaties op te klimmen. Dit heet het Queen Bee-fenomeen, verwijzend naar een bijenkoningin die geen gelijke naast zich accepteert in de kast of de korf. Dat gedrag kunnen die vrouwelij ke bazen niet vermijden. In een overwe gend masculiene werkomgeving wor den ze tot een dergelijke rol gedwon gen, zegt het Leidse onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15