Zeehondenopvang komt in Stellendam BEVELANDEN en THOLEN 35 Basisscholen in de gemeente Borsele worden de komende weken van ruim zeshonderd zonnepanelen voorzien. Rit exclusieve auto's ter discussie BORSSELE - Als het onbewolkt is, kunnen de leerlingen van de ds. G.H. Kerstenschool in Borssele les krijgen op zonne-energie. Een in stallatie met 125 zonnepanelen op het dak moet dan net voldoende elektriciteit opbrengen om alle di gitale schoolborden, verlichting en andere elektrische apparaten in het schoolgebouw te voeden, schat Marcel Aanen in. Volgens de milieu-ambtenaar van de gemeente Borsele is de refor matorisch school in Borssele de enige die bijna zelfvoorzienend kan zijn. „Dat komt omdat de school zelf ook nog subsidie heeft aangevraagd voor zonnepanelen." De Kerstenschool heeft daarnaast, net als dertien andere basisscho len in de gemeente, meegedaan met een gemeentelijke regeling. In totaal heeft Borsele, samen met het bedrijfsleven en het Zeeuws Klimaatfonds 205.000 euro ter be schikking gesteld. Gisteren zette wethouder Kees Weststrate (SGP) de installatie op de Kerstenschool middels een druk op de knop van het digitale schoolbord in wer king. Installateur Saman uit Zie- rikzee voorziet de komende we ken ook de andere schoolgebou wen van de zonnepanelen. Volgens Aanen doen alle scholen waarbij het technisch mogelijk is om panelen te plaatsen, mee aan het project. „Ze leveren zelf ook een bijdrage, maar die is in drie a vier jaar terugverdiend. Daarna besparen de scholen allemaal op hun energiekosten. Zo houden ze meer geld over om in onderwijs te stoppen", legt Aanen uit. Ook het educatief aspect heeft de gemeente ertoe doen besluiten subsidie te verstrekken voor de zonnepanelen. „Op alle scholen zijn al twee of drie zonnepanelen geïnstalleerd. Dat gebeurde een aantal jaar geleden in een ander project. Het digitale paneel waar op kinderen kunnen zien hoeveel energie de zon opwekt dat toen overal is opgehangen, wordt nu ook op de nieuwe zonnepanelen aangesloten", vertelt Aanen. Ook is er speciale software be schikbaar waarmee tie leerkracht grafiekjes met de opbrengst over een bepaalde periode op het digi tale schoolbord kan laten zien. ZONNEPANELENPROJECT BORSELE IN CIJFERS 11121 12 Lenie 't Hart is adviseur van de in Kollum gevestigde stichting. In december, bij het uitzetten van zeehonden in Renesse, meldde zij in de PZC op zoek te zijn naar een locatie in de delta, mogelijk aan de Brouwersdam. De keuze is nu op Stellendam ge vallen. Voorzitter Diederik van Liere van A Seal: „De wens om in de delta een opvang te openen hangt samen met het groeiend aantal zeehonden dat hier hulp nodig heeft. Het is voor het wel zijn van de zwakke dieren veel be ter ze in de buurt op te vangen dan ze op een vier uur durende reis naar het noorden van het land te zetten." Het opvangcentrum doet ook on derzoek naar zeehonden in de del ta. Daarnaast gaat het centrum voorlichting geven. SLUIS - Burgemeester en wethou ders van Sluis bekijken of voor een borderrun van exclusieve au to's volgend jaar weer toestem ming moet worden gegeven. De 140 (sport)wagens zorgden eind maart voor 'levensgevaarlijke toe standen' op onder meer de Sint Annastraat in Sluis, stelde raads lid Frank Gijsel (Nieuw Gemeen tebelang) tijdens de raadsvergade ring. ZATERDAG 26 APRIL 2014 Scholen over op zonne-energie door Joeri Wisse Installateurs van Saman uit Zierikzee hebben vrijdag de laatste hand gelegd aan de zonnepaneleninstallatie op het dak van de Kerstenschool in Borssele. De komende weken volgen dertien andere scholen, foto Marcelle Davidse In totaal doen veertien basisscho len mee. Op alle daken komen in totaal ruim 600 zonnepanelen. De panelen hebben een Wattpiek van 147.000, de opbrengst op jaar basis zal ongeveer uitkomen op 130.000 kilowattuur. Dit is verge lijkbaar met circa 45 huishoudens en is goed voor 30 procent van het verbruik van de scholen Door de panelen worden ruim 3000 bomen per jaar gespaard. STELLENDAM - De nieuwe stichting 'A Seal' wil in Stellendam een op vangcentrum beginnen voor zieke zeehonden die aan de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust worden gevon den. Kijkdag donderdag 1 mei tussen 16:30 uur en 17:30 uur! U kunt zich metden aan de Nassauiaan 117 en van daaruit de andere appartementen bekijken. Kijk voor meer info op www.JeStek.ni.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 107