Bouw groepswoningen Maria-Oord van start Asbest in heringericht Middelburgs park i I Plan voor buurtpreventie in Coese Polder I Koningsdag geopend 66 Er lopen best wat scheidslijnen door Waarde, maar op Koningsdag zijn er geen verschillen 32 BEVELANDEN en THOLEN ORANJEKLANT Albert Overbeek kon niet wachten tot hij 16 jaar werd en volwaardig lid werd van het Oranjecomité Waarde m.r*** EF In de twee groepswoningen ko men in totaal twaalf mensen te wonen. Het ene huis is prikkel- arm en geschikt voor bijvoorbeeld mensen met schizofrenie. Het an dere huis wordt geschikt gemaakt voor oudere verslaafden. In tegen stelling tot de meeste zorgcentra, biedt Maria-Oord onderdak aan speciale doelgroepen, vaak oud cliënten van Emergis. De groepswoningen aan de Een dracht worden gebouwd op de plaats van het oude zorgcentrum. Dat kwam twee maanden gele den leeg te staan, nadat het nieu we hoofdgebouw aan dé Maarten- broersweg (dat plaats biedt aan 36 ouderen) gereedkwam. Rondom het nieuwe Maria-Oord en de groepswoningen wordt een park aangelegd. Naar verwachting wordt het project het eerste kwar taal van 2015 opgeleverd. Een bezoeker van Park Tooren vliedt vond deze week materiaal dat asbest zou kunnen zijn. De ge meente heeft een gespecialiseerd bureau ingeschakeld voor onder zoek. Dat is gisterochtend uitge voerd. Het is nog niet bekend wat voor soort asbest het is. Het meeste asbest is gevonden bij de nieuwe kabelbaan in het herin gerichte park. Het vermoeden be staat dat ook in groenperkjes bij de ingang van het park aan de Koudekerkseweg en in het gras langs de vijver asbestdeeltjes lig gen. De kabelbaan kan nog wel worden gebruikt, maar in de KampeercentrumMecHielSetl van 10,00-17.00 B u rgh H aam st e d e ges loten) buurt ervan zijn stukken park af gezet met hekken. Daarop zijn waarschuwingsbordjes gehangen. De gemeente heeft er ook extra in formatiebrieven opgehangen om bezoekers te informeren. Zo'n honderd buurtbewoners hebben een brief ontvangen met uitleg over de asbestvondst. Het is nog niet duidelijk waar het asbest van daan komt. Mogelijk lag het er al vanaf de Tweede Wereldoorlog, toen grond is aangevoerd om de bunkers in het park aan het zicht te onttrekken, aldus de gemeente. Het asbest kan aan de oppervlak te zijn gekomen door recente werkzaamheden in het park. Vol gende week wordt begonnen met het opruimen. Alles moet weg zijn voor zaterdag 24 mei. Die dag is een groot evenement gepland voor de officiële heropening van Park Toorenvliedt. WAARDE - De allerleukste dag Van het jaar is in Waarde Koninginne dag, o pardon, Koningsdag. Met stip, als je het aan Albert Over beek vraagt. „Het is de dag dat heel Waarde één is. Normaal ge sproken lopen er wel wat scheids lijnen door het dorp. We hebben een grote reformatorische ge meenschap en ook een groep mensen met een andere levens overtuiging. Die vieren elk hun ei gen feesten, maar op Koningsdag is er geen verschil. Zelfs aan het Geitenfeest, eens in de vijf jaar, doen minder mensen uit het dorp mee. Koningsdag is en blijft de top." Albert Overbeek slooft zich al een jaar of drie uit tijdens de viering van de monarchie. Hij hielp op bouwen, afbreken, opruimen, toe zicht houden en vooral sjouwen. Meedoen op de dag zelf zat er al een paar jaar niet in, vanwege de taken die hem werden toever trouwd. „Daar was ik heel trots op, maar nu ben ik eindelijk lid mÈÈmmmmM van het Oranjecomité. Ik moest wachten tot ik zestien jaar was want dat staat in de statuten. Maar dit jaar was het zo ver en ik ben meteen tot secretaris gebom bardeerd." Samen met de rest van het comité heeft hij het razend druk in het biljartzaaltje van het dorpshuis Meerwaarde. Het hele zaaltje staat vol met prijzen. Want je kunt in Waarde werkelijk met al les wel iets winnen vandaag. „Het mooiste huis, de mooiste straat, de mooiste fiets, de fraaiste kar, die krijgen allemaal een prijs. Dan hebben we nog een rad van avontuur, een snoeprad, bingo, de ballonnenwedstrijd van vorig jaar, een kleurwedstrijd en de spelletjes. Met zo veel activiteiten moet je wel heel veel prijzen heb ben." Het is heel knap voor een comité in een dorp met maar een winkel om het biljartzaaltje zo vol te krij gen met prijzen. „We gaan overal vragen, bij bedrijven, niet alleen in Waarde. Ik geef toe dat ik dat de minst aantrekkelijke taak vind maar we hebben de lijst verdeeld. Even slikken en binnenstappen met de tekst: 'vorig jaar hebben „Het is heel duidelijk nodig, er ge beurt hier genoeg waar wat aan gedaan zou kunnen worden", zegt Van Son, die al een jaar of twintig in de grootste wijk van Goes woont. De oud-beveiliger legde zijn idee via sociale net werksite Linkedln voor aan burge meester René Verhulst, die het op zijn beurt doorstuurde binnen de gemeentelijke organisatie. Buurt preventie is een vorm van burger participatie en dat vindt ook de gemeente belangrijk. Voorbeeld voor het buurtpreven- tieteam-in-oprichting is Bergen op Zoom, waar dergelijke teams al langer succesvol actief zijn. Een team moet uit minimaal vijftien mensen bestaan om goed te kun nen functioneren. De vrijwilli gers krijgen een training en wor den gescreend door de politie. Ook wordt een coördinator aange steld die contact onderhoudt met de wijkagent. Deelnemers wor den voorzien van herkenbare kle ding. Buurtpreventie is overigens iets anders dan buurtwacht, legt Mat ijs. Gerrits van SMWO uit. Hij is behalve jongerenwerker sinds eni ge tijd ook opbouwwerker in de wijk, wat inhoudt dat hij bewo nersinitiatieven zoals die van Van Son ondersteunt. „Buurtpreventie is veel breder, je moet dan ook denken aan zaken als het melden van een kapotte lantaarnpaal, brandmelders ophangen bij senio ren of het organiseren van een straatbarbecue. Buurtpreventie is heel nadrukkelijk geen vrijwillige politie, de insteek is zorg voor el kaar." Volgens van Son en Gerrits kan wijkpreventie de saamhorig heid in de wijk vergroten. Waar Gerrits eerst nog wat terughou dend was over het initiatief, ziet hij het nu als een 'fantastisch con cept' om mensen bij hun buurt te betrekken. Zowel hij als Van Son denkt dat daar nog veel valt te winnen. „De onderlinge contac ten zijn de afgelopen jaren min der geworden", zegt Van Son. Ger rits ziet vanuit zijn functie als jon gerenwerker steeds meer een groep die 'tussen wal en schip dreigt te vallen'. „Het punt is dat de politie de inzet baseert op het aantal meldingen, maar die zijn er niet veel. Mensen denken dat de politie toch niet komt, wat lo gisch is als er geen meldingen zijn. Maar als je weet dat je buur man bij het buurtpreventieteam zit, zijn de lijntjes korter en kan er veel sneller worden ingegre pen." Het is nu zaak dat zich vrijwilli gers gaan aanmelden om het team van de grond te krijgen. Dat blijkt nog niet zo makkelijk, er vaart Van Son. „Maar als je toch al een rondje loopt met de hond, waarom maak je er dan niet een iets langer rondje van." Ook jonge ren kunnen er wat betreft Van Son en Gerrits bij worden betrok ken. Meer info op www.buurtpre- ventie-goese-polder.webklik.nl door Joeri Wisse HANSWEERT - De Kok Bouwgroep is deze week begonnen met de bouw van de tweede fase van zorg centrum Maria-Oord in Hansweert. Directeur Coby Traas van zorg groep Ter Weel slóeg de eerste paal van twee groepswoningen. door Maurits Sep MIDDELBURG - In Park Toorenvliedt in Middelburg is asbest gevonden. Volgens de gemeente is er geen ge vaar voor de gezondheid. IHH Gildeweg 35, Vtissingen - Bouwmansw.eg 18, Burgh-Haamstede T 0118-44 01 00 - E Snfo@mechietsèn.eu - www.mechieisen.eu Eindelijk 16, eindelijk lid van het comité door Mieke van der Jagt mmimi Albert Overbeek I Best knap dat een comité in zo'n klein dorp met maar één winkel het hele biljartzaaltje vol prijzen kan zetten, foto Marcelle Davidse door Luc Oggel GOES - Buurtpreventie zie je in steeds meer plaatsen, maar waar om eigenlijk niet in Goes? Dat vroeg Rini van Son, woonachtig in de Goese Polder, zich af. In samen werking met de gemeente, wel zijnsorganisatie SMWO en de wijka gent maakt hij daarom op dit mo ment werk van het opzetten van een buurtpreventieteam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 104