Amnesty: Spanje snelkookpan die bijna ontploft Russen zijn woedend over dood separatisten BUITENLAND 9 Bewoners eisen verbod op Tomorrowland Iedere week wordt in Kenia een neushoorn gedood door stropers. En er zijn er al zo weinig. Gisteren presenteerde de organisa tie in Madrid een rapport over schending van mensenrechten in het land. Het zeventig pagina's tel lende document is een samenvat ting van klachten en verhalen die naar boven kwamen tijdens een drie jaar durend, intensief onder zoek. Naast slachtoffers van poli tiegeweld sprak Amnesty met ad vocaten en artsen en bestudeerde uren aan beeldmateriaal, gescho ten tijdens demonstraties. De con clusie is meedogenloos: als Spanje zo doorgaat, ligt een gewelddadi ge revolutie in het verschiet. „Toen ik de eerste keer het rap port las, was ik geschokt", erkent Anja Bienert. De Duitse is deskun dige op het gebied van politie en mensenrechten en werkt op het kantoor van Amnesty in Amster dam. „Zoiets zou niet moeten mo gen gebeuren in een Europees land. Spanje moet een les trekken uit de gebeurtenissen in Grieken land, Turkije, Oekraïne. Ze zlijn een gevaarlijke weg ingeslagen. Vorig jaar benadrukte de speciale VN-rapporteur voor mensenrech ten al expliciet dat Spanje het recht op protest, en daarmee vrij heid van meningsuiting, inperkt. Tegen internationale verdragen in. Zo is een demonstratie alleen toegestaan, als daarvoor ten min ste tien dagen van tevoren een vergunning is aangevraagd. Spontane protesten zijn verboden en worden standaard uiteengedre ven. Boetes voor deelname lopen op tot 300.000 euro. Amnesty stelt ook dat de midde len die de politie gebruikt 'buiten proportioneel' zijn. Demonstran ten lopen, volgens de organisatie, inwendige verwondingen op door misbruik met wapenstokken. Ter wijl tijdens vreedzame protesten rookbommen en rubberkogels Als Spanje zo doorgaat, ligt een gewelddadige revolutie volgens Amnesty Internatio nal in het verschiet worden ingezet. „Mensen worden zonder reden gearresteerd", aldus Virginia Alvarez, een van de op stellers van het rapport. „Tijdens het vervoer krijgen ze klappen. Op het bureau moeten ze gedwon gen uren stilstaan met hun ge zicht naar de muur. Er is geen, of pas laat, medische hulp voor ge wonden. Vrouwelijke arrestanten worden seksistisch benaderd." Bienert vergelijkt de situatie met een snelkookpan. „Juist nu Spanje het economisch en sociaal zo moeilijk heeft, hebben mensen het gevoel nodig dat er naar ze wordt geluisterd. Anders zoeken frustratie en woede een andere uitweg. De regering draait de dek sel nog steviger dicht. Maar de stoom moet ergens heen en op ze ker punt zal de pan ontploffen. „Het is een patroon dat we elders in de wereld vaak hebben gezien. Als een regering angstig wordt, gooit ze de deur dicht voor een dialoog. Ik hoop dat het in Spanje niet gebeurt. Dat het rapport een brede maatschappelijke discussie op gang brengt." De vijf mannen vonden de dood toen het leger controleposten in de buurt van de stad Slavjansk in nam. Rusland waarschuwde Kiev in de loop van de dag op indrin gende wijze. „Als het waar is dat het regime in Kiev het leger tegen burgers inzet, is dat een zeer ern stige misdaad tegen het eigen volk", zei president Vladimir Poe- tin. De Russische leider dreigde vanuit Moskou met consequen ties voor 'de mensen die zulke be slissingen nemen en de relatie tus sen onze landen bedreigen'. Russische separatisten houden nog altijd overheidsgebouwen be zet in zo'n twaalf steden in Oost-Oekraïne. Nadat Rusland de Krim annexeerde, zijn Russisch- taligen in andere delen van Oe kraïne in opstand gekomen. Ver moed wordt dat daar ook Russi sche infiltranten en militairen on der zitten. Het nieuws over de aanval van gisteren op de controle posten kwam van de Oekraïense autoriteiten zelf. Zij noemden de vijf doden 'terroristen'. Ruslands militaire oefeningen in het grensgebied zijn een 'ant woord op de Oekraïense escala tie'. Minister van Defensie Sergej Sjojgoe verwees ook naar ge plande Navo-oefeningen in Polen en de Baltische staten, aan de westgrens van Rusland. Aan die acties in de Oostzee doet onder meer een Nederlandse mijnenve ger mee. Indien nodig is Neder land bereid om F-i6's en een mari nefregat naar Oost-Europa te stu ren. De Oekraïense regering eist ophel dering over de Russische oefenin gen. Het ministerie van Buiten landse Zaken liet weten dat Rus land binnen 48 uur moet uitleg gen waar het mee bezig is. Rusland eist op zijn beurt dat het Oekraïense leger zich terugtrekt uit het zuidoosten van het land. Alle militairen moeten wat Mos kou betreft onmiddellijk terug naar hun bases. De oproep is niet gericht aan het Oekraïense gezag in Kiev, maar aan de Verenigde Staten. De Amerikanen moeten hun invloed gebruiken om de Oekraïense regering tot de terug trekking te dwingen, vindt de Russische regering. Oekraïense regering eist binnen 48 uur opheldering over de Russische militaire oefeningen NAIROBI - De neushoorn in Kenia dreigt binnen een paar jaar uit te sterven, waarschuwt internatio naal vermaard paleontoloog en voormalig wildbeheerder Richard Leakey (69). „Van de ongeveer vierhonderd neushoorns die er nu nog zijn, wordt er gemiddeld een per week doodgeschoten door stropers. Ook in speciaal be schermde gebieden. Het is een on houdbare situatie. Als niet snel drastische maatregelen worden ge nomen, is het beest straks echt uitgestorven." Hetzelfde geldt voor de Afrikaan se olifant, die in zowel Kenia als Tanzania rap verdwijnt. In het gro te Selous wildpark in Tanzania zijn de afgelopen drie jaar maar liefst 31.000 olifanten afgeslacht. In het Keniaanse Tsavo park al leen al zijn er sinds het begin van dit jaar al 51 gedood. Leakey: „Cri minele bendes, onbekwame wild- beheerders en straffeloosheid zijn hiervoor verantwoordelijk." De trend kan volgens Leakey al leen worden gekeerd als de rege- ring stroperij tot nationale ramp uitfoept, de schuldigen hard aan pakt en de bezem door Kenya Wildlife Services (KWS) haalt. Deze instantie is verantwoorde lijk voor het wildbeheer in Kenia. „De namen van de ongeveer veer tig mensen die verantwoordelijk zijn voor de slachting onder oli fanten en neushoorns zijn bij de autoriteiten bekend. Ze bevinden zich in alle lagen van de overheid en politiek, ook bij KWS. Maar ze worden beschermd door hoogge plaatste functionarissen. Af en toe wordt iemand gearresteerd, maar weer snel vrijgelaten. Vrijwel nooit komt een zaak voor de rech ter. Gebeurt dat wel, dan komt het vanwege gebrek aan bewijs toch niet tot een veroordeling." Leakey werd in 1989 door toenma lig president Daniel Arap Moi be noemd tot hoofd van de nieuwe KWS. Hij wist de stroperij dras tisch in te perken, maar door zijn no-nonsense aanpak en onom koopbaarheid maakte hij ook vij anden, vooral bij lokale politici. Toen hij in 1993 als gevolg van een vliegtuigcrash beide onderbe nen verloor, werd sabotage al snel als oorzaak genoemd. Korte tijd la ter kwam Moi's regering met een buiten Leakey's medeweten opge steld rapport over corruptie en mismanagement binnen KWS. Een geïrriteerde Leakey nam on middellijk ontslag. „Het probleem met KWS nu is dat de organisatie vooral wordt in gezet als veiligheidsdienst die ach ter stropers aan moet", zegt Lea key. „Dat is een veel te enge bena dering, die niemand intellectueel aanspreekt. Hun belangrijkste taak is wildbeheer. Niet: dood die ren die mensen doden en vang mensen die dieren doden." KWS moet vooral de habitat van wilde beesten beschermen die be dreigd wordt door de aanleg van wegen en spoorlijnen en door pesticiden die via irrigatie in drinkplaatsen terecht komen, stelt Leakey. Het verweer van KWS dat al die taken niet goed kunnen worden uitgevoerd van wege gebrek aan geld, middelen en personeel, verwerpt hij. „In mijn tijd hadden we veel minder mensen, een kwart minder geld en minder voertuigen en vliegtui gen. Nu hebben ze twee zesper- soons helikopters, die vooral ge bruikt worden voor het vervoeren van politici. Je kunt je voorstellen hoe demoraliserend dat is voor ge motiveerde wildopzichters." KWS-personeel moet het boven dien doen met slechte salarissen, behuizing en training. Volgens Leakey komt het aan op goed ma nagement en meer steun ook hard nodig. „Ik ben ervan over tuigd dat president Kenyatta en vi ce-president Ruto zeer bezorgd zijn. Toerisme heeft zwaar te lij den onder stroperij en Kenia's in ternationale reputatie staat op het spel. Maar ze moeten zich nu wel bewijzen en actie ondernemen om de illegale handel in ivoor en hoorns te stoppen." Westerse regeringen kunnen veel meer druk uitoefenen op landen als China, waar een lucratieve af zetmarkt voor ivoor en hoorns be staat. En ze kunnen Cites (Con vention on International Trade in Endangered Species) aanscher pen. Door onderscheid te maken tussen legaal ivoor uit Zuide- lijk-Afrika en illegaal ivoor heeft ook Cites schuld aan de stroperij, vindt Leakey. „Waarom stoppen we niet met de handel in alle diersoorten en dier- producten? Er is nog maar zo wei nig wild over." Dat bleek gisteren in Antwerpen tijdens het kort geding van een groep omwonenden tegen het jaarlijkse zomerfestival in de openlucht, dat ook veel Neder landse danceliefhebbers trekt. De organisatie van Tomorrowland, ID&T België, vreest een miljoe- nenschade als de rechter gehoor geeft aan de eis van de klagers, al dus Vlaamse media. In verband met het tienjarig be staan wil ID&T het festival dit jaar uitsmeren over twee lange weekeinden in juli met in totaal 360.000 bezoekers. Volgens de ad vocaat van de omwonenden heb ben zij altijd al overlast ondervon den. „Maar door die dubbele edi tie wordt de grens van wat ze be reid zijn te tolereren, onmisken baar overschreden." De festivalorganisatie daarente gen krijgt steun van tientallen be drijven die verdienen aan Tomor rowland, zoals de luchtvaartmaat schappij Brussels Airlines. Hun advocaat wijst erop dat zeven buurtbewoners 'twee keer drie da gen wat nachtrust verliezen', maar dat de economische schade van een afgelast Tomorrowland enorm zal zijn. De rechter hakt ui terlijk 8 mei de knoop door. VRIJDAG 25 APRIL 2014 door onze correspondent Pauline Blom MADRID - Het politiegeweld neemt in Spanje steeds ernstiger vormen aan, stelt Amnesty Interna tional. Mensen worden willekeurig opgepakt en mishandeld en de schuldigen blijven ongestraft. Een demonstrant wordt door poli tie in bedwang gehouden, foto HH door onze redactie buitenland KIEV/MOSKOU - Het conflict in het oosten van Oekraïne dreigt op nieuw uit de hand te lopen nu Rus land nieuwe militaire oefeningen gaat houden langs de grens. Moskou is woedend nadat gisteren vijf pro-Russische separatisten door het Oekraïense leger werden doodgeschoten. 'Stroperij tot ramp verklaren' door onze correspondent Frans van den Houdt I Een zeldzame, witte neushoorn wordt bewaakt door gewapende mannen. In Kenia wordt iedere week gemiddeld een neushoorn gedood door stro pers. foto Ann en Steve Toon/Solent News/HH ANTWERPEN - Enkele omwonenden van het uiterst populaire Belgische dancefestival Tomorrowland in Boom bij Antwerpen willen een vol ledig verbod van het evenement. Als de rechter daar niet op ingaat, moet er in ieder geval elke dag om middernacht worden gestopt en moet de muziek zachter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9