Palestijnse hereniging is geboren uit bittere noodzaak 66 Het is hier in Rome niet meer te harden voor de gewone sterveling 8 BUITENLAND Het is een unicum in de geschiedenis van de kerk: zondag worden twee pausen tegelijk heilig verklaard. ROME - Virgilio Tarquini, een klei ne ondernemer aan de voet van de imposante San Giovanni-basi- liek, zucht. „Weer een invasie. Eerst Pasen; nu weer twee pausen - het is hier in Rome niet meer te harden voor de gewone sterve ling." Tarquini steekt een sigaret op en kijkt naar een groep opgeto gen pelgrims met de Poolse vlag. Ze houden stil bij een trattoria: 'Menu Bergoglio 15 euro' staat er op het uithangbord gekrijt. Rome laat het allemaal weer gela ten over zich heen komen en be vestigt - om het beleefd uit te drukken - de gereserveerde hou ding die de Eeuwige Stad heeft ten aanzien van het Vaticaan en pauselijke feesten. Natuurlijk wordt de huidige paus Franciscus ook hier op handen gedragen, maar de oude gewoonte om het vuur in de 'heiligenfabriek' op te poken, wordt niet door iedereen begrepen. En dat is niet alleen vanwege de overlast. Zondagochtend is het zover. Twee pausen, de Pool Johannes Paulus II (1978-2005) en de Italiaan Johan nes XXIII (1958-1963), zullen tege lijk heilig worden verklaard. Het is een unicum waar een half mil joen pelgrims op af zal komen. En het zal resulteren in het grootste televisie-evenement dat ooit heeft plaatsgevonden binnen de muren van het Vaticaan. Samen met satellietzender Sky zal de mediapoot van het Vati caan de plechtigheid met dertien camera's - en zelfs in 3D - regis treren. Meer satellieten dan Sky gebruikte voor de Olympische Winterspelen, zullen de beelden live de wereld in sturen. Maar waarom eigenlijk? Francis cus is een vernieuwer en juist hei ligverklaringen rieken naar ande- re tot diens heiligverklaring, wat makkelijk was, want de gelovigen riepen al tijdens de begrafenis Santo Subito. Wel was het even wachten op het tweede wonder, maar dat is inmiddels vastgesteld: een vrouw in Costa Rica herstel de in 2011 miraculeus van een doorgaans dodelijke hersenbloe ding nadat ze zich tot de overle den paus had gewend. Johannes Paulus II zelf zette de toon al. Hij verklaarde meer men sen zalig (1345) en heilig (482) -vrijwel allen martelaren - dan al le pausen in de vier eeuwen voor hem tezamen. Hij is hierom bekri tiseerd. Maar voor de man die even hard vocht tegen het nazis me en communisme als tegen het kapitalisme, pasten de heiligen goed in het verbreiden van zijn aartsconservatieve boodschap. Het is niet de bescheiden en men selijke kerk die paus Franciscus propageert en het is daarom weer geen toeval dat hij Johannes XXIII, de 'goedmoedige paus' die hoopte met het Tweede Vaticaan se Concilie de kerk te modernise ren, aan Johannes Paulus II heeft 'gekoppeld'. De vernieuwing ver zandde niet in het minst door toe doen van Johannes Paulus II. Nu probeert paus Franciscus de draad weer op te pakken. De Argentijnse paus heeft zelfs een noodgreep uitgehaald en de heiligverklaring doorgezet zonder dat er een tweede wonder aan Jo hannes XXIII kan worden toege schreven. Het is een politieke keu ze, die de oude tweespalt binnen de kerk in feite illustreert: ieder zijn heilige. De kerk is als een schaakbord, en paus Franciscus is nu aan zet. Hij heeft inmiddels de vermoorde Sal- vadoriaanse bisschop Romero, ver tegenwoordiger van de in Rome (en de door Johannes Paulus II) lang verketterde Vrijheidstheolo- gie, op de rails gezet voor zaligver klaring. Het is een veelzeggende operatie en een belangrijke test voor zijn eigen koers. re tijden. Toch bedient ook de Ar gentijn zich juist van het wapen dat elke paus graag inzet om zijn statement te maken. Heiligen zijn een manier om aan te geven wel ke kant een paus op wil met de kerk. Ook de snelheid waarmee ie mand 'tot het altaar wordt verhe ven', is een belangrijke indicatie. Hier blijkt Franciscus weer wel een vernieuwer: hij hecht minder aan de vele regels die voor de uit- verkiezing gelden, en juist meer aan de symbolische functie. Paus Franciscus heeft in zijn eer ste jaar al 540 personen zalig ver klaard. Zaligdom is het voorpor taal voor heiligdom: het vereist één wonder of het martelaarschap (sterven voor het geloof). Van de 540 waren er 528 martelaars, per sonen die dus met een sneltrein vaart heilig kunnen worden. Franciscus heeft in een jaar tijd ook nog eens 804 nieuwe heili gen verwelkomd. Weer vooral martelaren: 800 mannen die in 1480 in de Zuid-Italiaanse stad Otranto werden onthoofd door de Türken, omdat ze weigerden zich tot de islam te bekeren. Dit proces was echter al door Francis cus' voorganger Benedictus XVI vrijwel afgerond. Hetzelfde geldt eigenlijk voor Jo hannes Paulus II, de paus die bijna drie decennia de kerk leidde en na lang lijden in 2005 zijn laat ste adem uitblies. Zijn opvolger Benedictus versnelde de procedu- TEL AVIV - De Palestijnse bewegin gen Fatah en Harnas slaan na ja ren van strijd de handen weer in een; Israël kondigt sancties aan. Het zijn logische stappen in een geraffineerd politiek spel. Woensdag kondigde Mahmoud Abbas,leider van de gematigde Fa tah op de Westelijke Jordaanoever een eenheidsregering met de mili tante Hamas in de Gazastrook aan. Na jaren van onmin tussen de rivaliserende partijen - met als dieptepunt de bloedige vervol ging van Fatah-ledeain Gaza in 2007 - komt aan de politieke ver deeldheid tussen de Palestijnen een einde. Binnen zes maanden volgen verkiezingen. Maar zo'n vaart zal het allemaal niet lopen. De Palestijnse hereniging is gebo ren uit bittere noodzaak. Abbas verliest snel aan steun op de Wes telijke Jordaanoever, omdat zijn ja renlange inspanningen voor het vredesproces en een Palestijnse staat op niets uit lijken te lopen. Uit opiniepeilingen van het Pales tijnse Bureau voor beleidsonder zoek blijkt dat liefst 74 procent van de kiezers denkt dat kans op een Palestijnse staat de komende vijfjaar nihil is. Hamas in de Ga zastrook, dat gewapende strijd te gen Israël propageert en niet deel neemt aan vredesonderhandelin gen, verkeert eveneens in politiek zwaar weer. Afgelopen zomer werd in Egypte de met Harnas sympathiserende regering van de Moslimbroeders afgezet. Sinds dien zit de grens met het buur land op slot en verkeert de Ga zastrook in een economische cri sis. 40 procent van de 1,7 miljoen Palestijnen in de kuststrook is structureel werkloos. De hereniging levert Fatah en Ha mas politiek krediet op. Abbas Israël ziet het Palestijnse verbond tussen Fatah en Harnas met lede ogen aan kan nu claimen alle Palestijnen te vertegenwoordigen - ook die op de Gazastrook. Harnas biedt de achterban nieuw perspectief in een vrijwel uitzichtloze situatie. Of de Palestijnse eenheid stand houdt, is vers twee. Eerdere pogin gen strandden. Israël ziet het Pa lestijnse verbond met lede ogen aan. Israëlische politici weigeren met Harnas te praten zolang die de staat Israël niet erkent en raket ten op Israëlische burgerdoelen af vuurt. De toenadering van Fatah tot Harnas voedt de Israëlische vrees dat op de Westelijke Jor daanoever het geweld weer zal op laaien. Daar was het rustig door de samenwerking tussen Israël en de veiligheidsdiensten van de Pa lestijnse Autoriteit. Volgens inge wijden schortte de Joodse staat de vredesbesprekingen met Abbas daarom gisteren op en kondigde nieuwe economische sancties aan. Die stappen passen bij een politiek spel waarbij alle partijen de inzet fors verhogen. Maar uit eindelijk ligt de druk nu op Israël. Abbas stelt Israël voor de keuze: of concessies aan mijn eisen in het vredesproces of vrije verkie zingen waarbij de reële kans be staat dat Harnas op de Westelijke Jordaanoever wint. Of de nieuwe Palestijnse eenheid de zware druk van Israël en de VS - die de komende maanden ongetwijfeld zal volgen - kan weerstaan, blijft de vraag. Een ding is zeker: een door Israël erkende Palestijnse staat komt er voorlopig niet. Ieder zij n heilige in Rome door onze correspondent Eelco van der Linden Paus Johannes Paulus II (1978-2005). foto HH Virgilio Tarquini, ondernemer Paus Johannes XXIII (1958-1963). foto HH ANALYSE HAMAS-FATAH door onze correspondent jan Franke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8