'Onstuimige woede tegen dat onrecht' Rabo geeft 't geheim toch prijs: topman krijgt 1,15 miljoen Bedrijven leverden producten voor chemisch programma Syrië Patiëntenstop en extra onderzoek tbs-kliniek 6 BINNENLAND Plaquette aan Keizersgracht Hemelrijk en Van Amerongen leidden de PP-groep, vernoemd naar Porgel en Porulan uit De Blauwbilgorgel van C. Buddingh'. Het was een van de zogeheten Vrije Groepen Amsterdam (VGA), die zich bezighielden met de joodse onderduik. De groep bleef min of meer onbekend. Journaliste Loes Gompes maakt aan die onbekendheid een einde door - na jaren van onderzoek - een boek én met filmmaker San- der Snoep een documentaire te maken over de groep, die onder anderen haar moeder en oom red de. Ze ontdekte dat ongeveer 20 procent van de verzetsmensen van de VGA zelf van joodse af komst was. Zo zet ze een streep door het stereotiepe beeld dat joodse Nederlanders zich als mak ke schapen lieten afvoeren naar de concentratiekampen. „Ik ben zelf joods. Dus het maken van het boek en de film is mij niet in de koude kleren gaan zit ten", vertelt Gompes. „Ik zou ook zijn vervolgd als ik in die tijd ge leefd had. Voor mij was belang rijk te laten zien dat ook mensen AMSTERDAM - Zoon Job van ver zetsman Bob van Amerongen ont hult op 5 mei een plaquette ter herinnering aan de Vrije Groepen Amsterdam. Ongeveer veertig ver zetsgroepen waren in 1944 aanslo ten bij deze federatie van groepen die joden hielpen onderduiken. De plaquette komt aan de gevel van Keizersgracht 695, waar Ben Bromet een groothandel in farma ceutische artikelen had. Bromet, zelf joods, leverde aan het verzet, dat zo onderduikers kon voorzien van bijvoorbeeld maandverband. verzetswerk zwaarder. „Het werd een winkel." Met een aparte afde ling documentatie, die persoons bewijzen niet alleen vervalste, maar ook in het gemeenteregister wist te krijgen. De afspraak was dat de onderdui kers meteen elders zouden wor den ondergebracht, als Hemelrijk of Van Amerongen werd opge pakt. De Duitsers wisten immers iedereen aan de praat te krijgen. Wonder boven wonder werd maar één lid van de groep gearres teerd en zij overleefde het kamp. met een joodse achtergrond dit werk deden. Dat hun aandeel zo groot was, was een verrassende ontdekking." Hemelrijk - in 2005 overleden en in de film op archiefbeeld aan het woord - en Van Amerongen had den beiden een joodse vader en niet-joodse moeder. Ze zochten een onderduikadres voor vader, waarna meer joodse mensen aan klopten voor hulp. „We waren ver vuld van een onstuimige woede, dat was eigenlijk onze drijfVeer", zegt Hemelrijk. „Een voortdurend bestaande woede tegen dat on recht." Het was moeilijk om aan onder duikadressen te komen, vertelt Van Amerongen. „Heel begrijpe lijk. Het belangrijkste was dat mensen lef hadden. Dat taxeerde je. Maar de schijterigheid lag op de loer." Een veelgehoorde smoes: „De was van de onderduiker. Die kon iedereen zien. 'Dan hang je die toch op zolder?' zei ik. Maar dat kon niet, dat was niet fris." De groep groeide tot zo'n twintig leden, die weinig van elkaar wis ten. Het eten werd schaarser, het „Dit past in een open en transpa rante communicatie over dit on derwerp", licht Hendrik Jan Eijpe, hoofdwoordvoerder van de Rabo bank toe. En verzucht daar met een achteraan: „Ik ben blij dat we dit doen, dan hoefik niet meer elk jaar uit te leggen waarom we het niet deden." Jarenlang vol stond Rabobank met de totale be- stuurskosten en werd geen in zicht gegeven in de individuele beloningen van bestuursleden. Dat morrende klanten - na het Li- bor-renteschandaal - de aanlei ding zijn geweest, ontkent Eijpe. INC rept in haar jaarverslag niet meer over een te lage beloning voor de bestuurders van de bank „Voor die tijd hebben we twee nieuwe bestuursleden genoemd en daarbij meteen melding ge maakt van hun salaris." De vanwege de Liboraffaire eind oktober opgestapte Rabotopman Piet Moerland streek vorig jaar 1,12 miljoen euro op, inclusief een bijdrage voor zijn pensioen. Rabo heeft de bonussen afge schaft. Dat geldt ook voor ING, ABN Amro en SNS Reaal, waar een bonusverbod geldt, zo lang er sprake is van staatssteun. De meest verdienende bankier blijft de topman van ING. Ralph Hamers verdient op jaarbasis 1,27 miljoen, exclusief pensioenlasten. Dat is 83.000 euro minder dan zijn voorganger Jan Hommen. Opmerkelijk is dat ING in het jaar verslag 2013 niet langer rept over te lage beloning voor zijn bestuur ders. Vorig jaar werd deze situatie voor 'de lange termijn niet houd baar' genoemd en dat veroorzaak te een golf van kritiek. Het salaris van Gerrit Zalm, top- Jarenlang werd door Rabo bank geen inzicht gegeven in de individuele beloningen van bestuursleden man van ABN Amro, ligt met 1,06 miljoen nauwelijks lager dan de maximale vergoeding die de nieuw benoemde Rabotopman Wiebe Draijer (het wachten is op goedkeuring van De Nederland- sche Bank) straks kan opstrijken. Dat komt vooral omdat Zalm bo venop zijn basissalaris van 759.375 euro een pensioenbijdrage van 310.000 euro ontvangt. SNS-topman Gerard van Olphen krijgt 550.000 euro per jaar, exclu sief een ton pensioenbijdrage. De topsalarissen bij de kleinere Trio- dos Bank en ASN Bank, respectie velijk 272.000 en 222.000 euro ste ken daar schril bij af. Al eerder was bekend geworden dat glycol aan Syrië was geleverd door een Nederlandse onderne ming. De hoeveelheid chemicali ën was nog onbekend, evenals het feit dat de leveranties plaatsvon den tussen 2002 en 2006. Glycol wordt onder meer gebruikt als antivries of als grondstof voor pet- flessen. Dat er ook teflonpompen in 2002 zijn uitgevoerd naar het land van president Bashar al-As- sad was nog niet bekend bij het ministerie van Ploumen. Hier voor had een exportvergunning moeten worden aangevraagd, maar er zal geen vervolging wor den ingesteld omdat de zaak is verjaard. Ploumen vindt het 'ver schrikkelijk' dat Syrië deze goede ren in Nederland heeft gekocht voor zijn wapenprogramma. „Of deze goederen ook daadwerkelijk zijn ingezet, hebben we nu niet kunnen vaststellen." Het maakt volgens haar opnieuw duidelijk hoe zorgvuldig je moet omgaan met goederen die zowel voor militaire als civiele doelein den gebruikt kunnen worden. Het Syrische bewind moest de in formatie over chemicaliën aan de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens geven, nadat het hier vorig jaar lid van was ge worden. Of deze goederen ook zijn ingezet, hebben we nu niet kunnen vaststellen Woensdag ontstond commotie na het EO-televisieprogramma Dit is de Dag dat melding maakte van misstanden in de private kliniek. Een groep tbs'ers op een gesloten afdeling beschikt hier volgens het programma over messen, drugs, telefoons en contant geld. Ze krij gen of kopen deze spullen naar eigen zeggen van het personeel in de tbs-kliniek. Staatssecretaris Fred Teeven van Veiligheid en Justitie heeft inmid dels een bezoek gebracht aan de kliniek. Hij sprak met de directie, patiëntenraad en de onderne mingsraad. Er liep al een onder zoek naar de kwaliteit van de be handeling. Ook wordt nog geke ken naar de mogelijkheid van een tijdelijke 'procesbewaker' in de kli niek. De WD vindt dat Teeven altijd een toezichthouder moet aanstel len als er problemen zijn in priva te tbs-klinieken. 5 door Saskia Wassenaar AMSTERDAM - „Achteraf, nu ik een oude man ben, snap ik niet hoe we dat hebben kpnnen doen, hoe we dat hebben dürven doen", klinkt de zachte stem van Jan Hemelrijk. Hij begon in 1943, 25 jaar oud, een verzetsgroep in Amsterdam samen met Bob van Amerongen, toen 19. Fatsoenlijk land van Loes Gompes en Sander Snoep is op 29 april te zien bij de NTR, 23.00 uur op Nederland 2. Bob van Amerongen (met hoed) bij het lossen van schepen met voedsel, april 1945. Foto uit Fat soenlijk land van Loes Gompes. door Chris van Alem UTRECHT - Het heeft jaren geduurd voordat de Rabobank wilde zeggen hoeveel zijn topman verdient. Maar nu maakt 's lands enige grote bank zonder staatssteun toch een eind aan het geheim: de nieuwe topman krijgt maximaal 1,15 mil joen euro per jaar, zo staat in het pas verschenen jaarverslag 2013. DEN HAAG - Twee Nederlandse be drijven hebben producten geleverd voor het chemischewapenspro- gramma van Syrië. Het gaat om 218 ton glycol en zes teflonpom- pen. Dat hebben de ministers Lilian- ne Ploumen voor Buitenlandse Han del en Ivo Opstelten van Justitie gisteren bekendgemaakt. Lilianne Ploumen, minister DEN HAAG - De Inspectie Veiligheid en Justitie doet extra onderzoek in de in opspraak geraakte tbs-kliniek De Rooyse Wissel in Venray. Ook is er voorlopig een patiëntenstop. Tevens wordt een deel van het per soneel op integriteit doorgelicht. Dat meldde het ministerie van Vei ligheid en Justitie gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6