Perspectief 31.000 kinderen doen Drie gratis concerten bij mee aan Koningsspelen Zeeland Nazomerfestival Europa laat Thermphos stikken Agenda spoort aan tot daden commentaar ZEELAND 23 In heel Nederland doen er dit jaar ruim i,i miljoen leerlingen op meer dan 5300 scholen mee. De organisatie is blij met dat aantal. Het laat volgens haar zien dat de Koningsspelen een breed gedra gen traditie aan het worden is. De deelnemende scholen mogen zelf weten hoe ze vandaag invul len, maar bewegen moet in ieder geval onderdeel zijn van het pro gramma. In de gemeente Vlissin- gen bijvoorbeeld doen elf scholen mee. In samenwerking met Vlis- singen in Beweging en zo'n vijf tig studenten van de HZ in Vlis- singen gaan de kinderen verschil lende sport- en pleinspelen doen. De leerlingen uit de groepen 5 tot en met 8 van de Kameleon in Ter- neuzen gaan naar de atletiekvel- den in Terneuzen. De peuters, de kinderopvang en kinderen uit groep 1 tot en met 4 doen na het Koningsontbijt sportspelletjes. MIDDELBURG - De line-up van het festivalhart op het Zeeland Nazo merfestival is nog niet helemaal definitief. Wel zijn de namen be kend van de artiesten die tijdens de drie gratis toegankelijke concer ten op het Abdijplein in Middel burg optreden. Dat is op zondagavond 31 augus tus de 15-koppige JP The Seeger Session Band die het Nazomer- dansen verzorgt. De groep staat voor een aanstekelijke mix van Americana, New Orleans Jazz, country en gospel. Inmiddels traditiegetrouw is het Abdij-podium op de maandaga vond (1 september) tijdens het fes tival voor twee zangeressen. Dat zijn dit keer de van oorsprong Zeeuwse singer-songwriter Eveli ne Vroonland en voor Maaike Ouboter. De laatst genoemde wist tijdens haar optreden bij 'De Beste singer-songwriter van Ne derland' vrijwel iedereen te ont roeren met het liedje Dat ik je mis. Op dinsdagavond 2 september is het de beurt aan zanger Dotan. Van hem is net het autobiografi sche album 7 lagen verschenen. Verder treedt op deze avond Mi chael Prins op. Hij werd vorig jaar gekroond tot 'De beste sin ger-songwriter van Nederland' en hij bracht zijn debuutalbum uit. Met meer kennis heeft Zeeland een betere toekomst. Zo luidt het een voudige advies van de Weten schappelijke Raad van de pro vincie. Maar het is niet gemak kelijk om Zeeland slimmer te maken. De laatste tijd lekt er juist kennis weg zonder dat de provincie er een antwoord op heeft. Bijvoorbeeld als bedrij ven en instellingen sluiten. Of als jongeren kiezen voor een le ven buiten de provincie. Daarom is het goed dat de Raad Zeeland de weg wijst. Bij voorbeeld aanhaken bij goede kennisinstellingen buiten de provincie en zo wetenschappe lijk onderzoek hierheen halen. Of als onderwijs, bedrijfsleven en overheid samen, een krachti ge aanspraak maken op Europe se fondsen. De Raad heeft voor beelden van plattelandsregio's waar het lukt een brede sterke kennisinfrastructuur te bou wen. Zo schetst de Raad een aanlokkelijk perspectief, mooi genoeg om het met alle kracht na te streven. DEN HAAG - Ook na verwoede po gingen om Europa op andere ge dachten te brengen, blijft het ant woord 'nee'. Europa draagt geen cent bij aan de opruiming van het Thermphos-terrein in Vlissingen. De Tweede Kamer vroeg minister Henk Kamp (Economische Za ken) een jaar geleden om met de Europese Commissie te overleg gen over een schadevergoeding. Want doordat Brussel weigerde een stokje te steken voor de dump van goedkope fosfor uit Ka- zachstan in Europa, is fosforfa- briek Thermphos failliet gegaan. De Kamer vindt het dan ook reëel dat Europa bijdraagt aan de gevol gen van dat besluit. Maar het over leg leverde niets op. Europa draagt op geen enkele wijze bij, was het antwoord. Daarop heeft Europarlementariër Lambert van Nistelrooij er bij Eu rocommissaris Johannes Hahn (re gionaal beleid) op aangedrongen nog eens naar het dossier te kij ken. Van Nistelrooij opperde geld te halen uit het Solidariteitsfonds van de Europese Unie (EUSF). Toen hij dat vroeg werd in Europa nog onderhandeld over het oprek ken van het fonds. Nu blijkt ook die poging mislukt. Het fonds blijft uitsluitend bedoeld voor het herstellen van schade aangericht door natuurrampen. Thermphos past daar niet in. De onderhande lingen over het nieuwe EUSF zijn vrijwel afgerond. Nederland heeft ermee ingestemd dat het fonds niet wordt opgerekt. Je kunt een ronkend rapport schrijven, maar als het vervol gens onderin een la belandt, verdwijnen de goede bedoelingen snel uit beeld. Dat wil de Weten schap Raad Zeeland (WRZ) be slist niet. „We willen juist toe naar een Wetenschappelijke Agen da voor Zeeland", geeft voorzitter Ton Brandenbarg aan. Uitgangspunten voor zo'n agenda zijn: stimuleren fundamenteel en toegepast onderzoek. De huidige kennisinstellingen kunnen grote onderzoeksvragen niet aan. fondswerving, mede bij de EU. om de gelden binnen te halen, moeten consortia en samenwer kingsverbanden worden ge smeed. De WRZ wil voor leden van de raad en andere geïnteresseerden een aantal bijeenkomsten organi seren om die uitgangspunten uit te werken. De eerste staat gepland in juni. De datum wordt nog be kendgemaakt. Het onderzoek is gefinancierd door de provincie, die er 30.000 euro voor heeft uitgetrokken. VRIJDAG 25 APRIL 2014 MIDDELBURG - De belangstelling om mee te doen aan de Konings spelen groeit. In Zeeland doen van daag 214 scholen met in totaal 31.564 kinderen mee aan allerlei spelletjes. Zij eten samen met leer krachten en honderden vrijwilli gers 34.009 ontbijtjes. Vorig jaar bleef de teller op bijna 200 scholen steken. door Jeffrey Kutterink De begeleidingscommissie van het rapport 'De slimme kracht van Zeeland'. Vlnr: voorzitter Ton Brandenbarg van de Wetenschappelijke Raad Zeeland en voormalig directeur van de Zeeuwse Bibliotheek, dean Barbara Oomen van het University College Roosevelt in Middelburg, Adri de Buck, voorzitter van het College van Bestuur van de HZ University of Applied Sciences in Vlissingen (hbo), Henk Pool, manager research development bij Dow in Terneuzen en Joris Meijaard, universitair docent aan de UCR en auteur van het onderzoeksrapport, foto Lex de Meester ■li Het University College Roosevelt in Middelburg. Zeeland kan een proeftuin voor (wetenschappelijk) onderzoek worden door 'high potential'-onderzoeksgroepen naar de provincie te halen en te fungeren als dependance van goede kennisinstellingen, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69