66 Die losse dingetjes afstoffen, zoals het Gulet-zeilscheepje in de kast, is een behoorlijk karwei WONEN 9 VRAAG Si ANTWOORD Sinaasappelboompje Sappige vijgen Nachtelijke gasten Zee, strand, vuurto rens: Carla Land is gek op alles wat met water - of de kust - te maken heeft. Toen een fris interieur voor het kleinste kamertje in haar woning moest worden bedacht, lag het thema dus voor de hand. Wie te genwoordig in Huize Land mag toiletteren, kan even ontsnappen aan de hectiek van alledag en zich wanen aan de kust van Ameland, Turkije of nog verder weg. „Waar die interesse vandaan komt? Moeilijke vraag. Die is er waarschijnlijk altijd al geweest", zegt Carla Land. „Wij - mijn man Eddy en ik en vroeger, toen ze nog thuis woonden, ook onze bei de dochters - gaan graag naar zee. Met vakantie, naar de Méditer- ranée. Lekker aan de kust, bij het water of op het strand... Heerlijk. Ik kan het nooit laten dan ook zo'n winkeltje binnen te lopen waar ze van die typische vakantie souvenirs verkopen. Ik kies altijd iets wat met de zee te maken heeft, voor mijn verzameling. Liefst vuurtorentjes, die zijn favo riet." De fascinatie voor de zee deelt ze dus met haar echtgenoot. Maar dat die warme aandacht ook thuis, in het toilet, moet worden doorgezet, hoeft voor hem niet per se. „Het is meer mijn dinge tje", zegt zij lachend. „Als ik weer eens bij de Xenos heb gewinkeld en een nieuw bootje of schilderij tje heb gekocht, zegt hij soms: 'Wat moet je daar nou weer mee? Het is al zo vol'. Maar goed, hij sloopt het er niet uit, hoor. De reacties van gasten zijn ook altijd positief. Vroeger heb ik er wel eens van die spreukentegeltjes op gehangen. Vonden bezoekers ook best leuk. Alleen duurde het lang om al die wijsheden te lezen. Dit maritieme thema kost minder tijd." Het woord viel al: vuurtorentjes. „Ik heb er drie, als je de spiegel in de vorm van een vuurtoren die boven het fonteintje hangt, niet meerekent. In het bootkastje aan de wand staat er een die ik via uit geverij Atlas heb gekocht. Het is de eerste uit zo'n serie waarvoor je je moest inschrijven. Deze was nog goed te betalen. Een lokkertje ja, de rest was duur. Dus ik heb er maar een van." Trots is ze ook op de twee witte, brede fotolijstjes, met daarin aller lei zee- en waterfrutsels. „Eigen creaties van mijn zus. Dat maakt ze bijzonder voor mij." Zeer te spreken is ze bovendien over de windgong van schelpen aan het plafond. „Die had ik laatst nog buiten hangen, om schoon te ma ken. Dat is altijd wel een flinke klus als je een verzameling op de wc hebt. De tegeltjes afnemen, is het werk niet. Maar al die losse dingetjes afstoffen, zoals het gede tailleerde Gulet-zeilscheepje in de kast, is een behoorlijk karwei." Schuin boven die kast hangt een klein, blauw omlijst schilderijtje, met daarin voorbeelden van diver se touwknopen. „Zeilknopen", verbetert Carla Land. Ze heeft er blijkbaar verstand van. Is ze soms zelf een geoefend zeiler? „Nee, he laas. Nooit gedaan. Maar wie weet, misschien later nog eens. In de tussentijd vermaak ik me wel met de mini-schepen op het toi let." En als ze daar op uitgekeken is? „Dan kies ik voor een ander the ma. Engels lijkt me wel gezellig, met allemaal souvenirs uit Lon den. In een andere kamer in huis heb ik veel spulletjes staan die te maken hebben met mijn idool, Cliff Richard. Als ik wil, kan ik daar wel twee wc's mee vullen. Zou Eddy ook wel goed vinden. Hij heeft meer met mijn Cliff-ver- zameling dan met al die bootjes en vuurtorentjes, haha." VRIJDAG 25 APRIL 2014 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuinboeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. H. ter Borg heeft een sinaasappel boompje van minstens 35 jaar oud. „Tot ongeveer acht jaar geleden heeft hij gebloeid en gaf soms wat sinaasap peltjes. Maar nu niet meer. Hoe kan dat? Ik heb hem vorig jaar voor het eerst bemest met AZ-korrels voor me diterrane planten. De bladeren zijn er wel groter van geworden en er komt steeds nieuw blad bij. Ik geef 1 tot 2 keer per week water in de schotel." „Hij heeft in de winter waarschijnlijk te droog gestaan, waardoor de bloem knoppen zijn verdroogd", zegt Romke van de Kaa. „Geef wat verse potgrond en wat organische mest, bijvoorbeeld Culterra. En volgende winter meer wa ter. Dan zal het wel weer beter gaan." Sinaasappelboompje. L. Rooijmans is in het bezit van een zelf opgekweekte vijgenboom. „Hij draagt altijd veel vrucht, maar slechts Struik Viburnum tinus van B. Quanjer bloeit vroeg, met witte bloemen. „En daarna komen nieuwe scheuten, oude bladeren worden opgegeten door een beestje. Maar als je zoekt, vind je niks: geen rups, geen slak. Hoe kan dat?" „Het is de taxuskever", weet Romke van de Kaa. „Die vreet 's nachts, dus zie je ze niet. Ze zijn te vangen door een plant neer te leggen. Ze kruipen daar overdag onder, zo kunt u ze van gen. En kippen zijn er ook dol op." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Land i dol op water Gemiddeld SO minuten per week - ruim 43 uur per jaar - brengen we door op het toilet. Geen wonder dat velen er dan ook een beetje leuk bij willen zitten. In de rubriek Bezet presenteren lezers hun grootse kleinste kamertje. NAMEN Carla (62) en Eddy Land (63) BURGELIJKE STAAT getrouwd WOONPLAATS Zwolle Carla Land door Jan van Mullem reageren? SjjJ wonen@depersdienst.nl een stuk of veertig groeien uit tot bruine, sappige vijgen. Is dat normaal? De boom draagt twee keer vrucht, waarbij de tweede keer de vruchten niet rijp worden. Ik heb de uitgedroog de weggehaald voordat de nieuwe bloei kwam. Was dat wel verstandig?" „Het is niet te zien wat de naam van de boom is", zegt Romke van de Kaa. „Hij lijkt op Witte Marseilles, maar er zijn honderden variëteiten. U moet de vruchten die niet afrijpen vooral niet verwijderen. In een strenge winter zul len ze bevriezen, maar na een zachte winter groeien ze tot rijpe vijgen uit. Maar ja, zo zoet als in het zuiden wor den ze bij ons nooit. Flink snoeien kan geen kwaad, maar doe het niet ieder jaar. Want het gaat wel ten koste van de oogst. Snoei in april of mei." foto's Carla Land

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49