Wereldkampioen Herlings rijdt in Axel Van de Ven 36 SPORT geblesseerd af Laatbloeier Aswin Vandamme is één van de 150 vrijwilligers van het Open Neder lands Kampioenschap motorcross in Axel. AXEL - Aswin Vandamme staat midden op de baan van het Smits- schorrecircuit in Axel. Op de plaats waar morgen de internatio nale top in de derde wedstrijd van het Open Nederlands Kam pioenschap verschijnt. Op het zan derige parkoers geeft de Zuiddor- penaariop een doordeweekse trai ningsavond technisch en tacti sche aanwijzingen aan jonge Zeeuws-Vlaamse motorcrossers, die er allemaal van dromen om ooit in de voetsporen van wereld topper Jeffrey Herlings (morgen in Axel) te treden. Het is voorlopig de laatste jeugd- training, want alles staat in het te ken van de voorbereiding op het ONK. Vandamme: „Het circuit gaat tien dagen dicht. Alle palen moeten eruit. Het motorcrosster rein wordt helemaal herschikt en krijgt een oranje afzetting, dat he lemaal in het beeld van Konings dag past. Dit alles volgens de regle menten van de bond, want veilig heid staat voorop." De 42-jarige Zuiddorpenaar be hoort tot een van de 150 vrijwilli gers die zich inzet voor het ONK. „Zo heeft iedereen zijn bijdrage. Ik ben timmerman en doe vaak timmerklusjes. We hebben erva ring met het ONK van twee jaar geleden. Dat draaiboek wordt nu gehanteerd." Aswin Vandamme is zelf een laat bloeier in de motorcross. Hij reed op 21-jarige leeftijd voor het eerst op een crossmotor. Dat beviel hem zo goed, dat hij een jaar later al meedeed aan wedstrijden. „Ik heb van mijn zesde jaar tot mijn veertiende jaar fanatiek aan fiets- crossen gedaan. Ik ben toen ge stopt. Ik raakte geïnteresseerd in de motorcross en ging naar wed strijden kijken in Axel en België. Dat kwam ook door mijn vader. Een echte liefhebber." Het kon niet uitblijven. Hij kocht een Honda motor op aanraden van zijn motorcrossvrienden Mar tin en Sam Jansen. „Na een trai ningsjaar maakte ik mijn debuut bij de junioren. Ik reed in het be ging zo'n zestig wedstrijden per jaar in Axel, Vlaanderen en Wallo nië. De laatste vijftien jaar doe ik mee aan veertig wedstrijden per jaar." De motorcrosser uit Zuiddorpe had niet dezelfde faciliteiten als de jonge motorcrossers van deze tijd, die hij nu de kneepjes van de ze moeilijke sport leert. „Ik moest het zelf uitzoeken, maar het was een goede leerschool. Het crossen heb ik mezelf aangeleerd door veel naar anderen te kijken en te luisteren. Je krijgt ervaring en het gaat steeds beter." De progressie leidde bij de junioren in 1995 al snel tot podiumplaatsen. Twee jaar later reed Vandamme al bij de nationalen om het kampioen schap van de Belgische Motor cross Bond (BMB). In 2002 werd hij vice-kampioen bij de inters B 125CC in de competitie van de Vlaamse Motor Cross Federatie (VMCF). De Honda was inmiddels inge ruild voor een KTM motor, waar hij nog steeds op rijdt. Vandam me, die gediplomeerd jeugdtrai ner is, hoefde niet lang na te den ken toen Rinüs van de Ven hem in 2002 benaderde om te assiste ren bij trainingsstages voor jonge Zeeuwse motorcrossers. „Niet al leen in Vlissingen, Axel en West- dorpe werden trainingen gege ven, maar ook in België." Toen een paar jaar later Kees de Vos, Ri- nus Dekker en Peter Vaal Jeugd Motorcross Zeeuws-Vlaanderen oprichtte, werd hij daar jeugdtrai ner. De vereniging heeft 25 leden in de leeftijd van zes tot twintig jaar. „We hebben een wachtlijst." Hij leert hen samen met Boy Stockman de basisprincipes van de motorcross, zoals de houding, techniek en snelheid. „De een pikt het sneller op dan de ander. Dat zie je aan de uitslagen." De leerlingen zijn tegenwoordig de concurrenten in de klasse MX 2 tweetaks motor. „Dat geeft een aparte strijd." Hij noemt Tom Cortvriend, Martijn Roos, Bart Risseeuw en Dee-Jay Bijvank als goede regionale talenten. Volgens Vandamme is echter de absolute top voor weinigen weggelegd. Daarom zal het morgen smullen worden voor de ware motorcross liefhebber als de wereldtop door het mulle Axelse zand scheurt. PROGRAMMA Concurrent Glenn Coldenhoff zal ontbreken. De leider in de ONK-stand liep woensdag in Ol men een beenbreuk en een ge scheurde knieband op. De tegen stand voor Herlings moet wellicht komen van de buitenlanders Ro man Febvre (Frankrijk), Aleks- andre Tonkov (Rusland), Luke Sty- ke (Australië) en Petar Petrov (Bul garije). In de MXi is het uitkijken naar Mare de Reuver, voormalig MX2 wereldkampioen Tyla Raffray en de Belg Steve Ramon. Ook in de MX 1 ontbreekt de lei der in de stand, Mike Kras. De mo torcrosser uit Fijnaart kwam woensdag zwaar ten val in Eersel. Davy Pootjes verdedigt zijn eerste plaats in de stand van de 125 cc. Bas Vaessen en Max Engelen zijn de gevaarlijkste tegenstanders. Ro an van de Moosdijk en de Noor Sander Agard-Michelsen gelden als kanshebbers in de 85CC. Mark Boot (MX2), Stefan Hage, Jef frey van Kempen, Jordi van de Wiele, Steven Ovaa (allen MXt), Jordan-Lee van Maaren, Stam Brons (allen 125a:) en Rutger de Rijcke (85CC) vertegenwoordigen Zeeland. VLISSINGEN - Nancy van de Ven heeft gisteren tijdens de training van de Nederlandse selectie in Valkenswaard bij een crash haar knie verdraaid. Daardoor kan de Vlissingse motorcrossster morgen niet meedoen aan het ONK in Axel. Volgend weekeinde staat de enige Nederlandse Grand Prix op het programma. In Valkenswaard zou Van de Ven haar 'thuiswed strijd' op het WK-circuit rijden. Of ze daar op tijd fit voor is, is nog onduidelijk. Jeugdtrainer timmert aan ONK door Aector Dooms Aswin Vandamme geeft aanwijzingen aan jonge Zeeuws-Vlaamse motorcrossers, foto Peter Nicolai Trainingen: vanaf 09.00 uur. Wedstrijden: 13.15 uur: eerste manche 85cc, 20 min. 2 ronden. 13.45 uur: eerste manche 125cc, 25 min. 2 ronden. 14.20 uur eerste manche MX2, 30 min. 2 ronden. 15.00 uur eerste manche MX1 30 min. 2 ronden. 15.40 uur tweede manche 85cc 20 min. 2 ronden. 16.10 uur tweede manche 125cc 25 min. 2 ronden. 16.45 uur tweede manche MX2 30 min. 2 ronden. 17.20 uur: tweede manche MX1 30 min. 2 ronden. door Aector Dooms AXEL - Tweevoudig wereldkampi oen Jeffrey Herlings rijdt morgen in Axel in de klasse MX2 zijn eer ste wedstrijd op Nederlandse bo dem. De motorcrosser uit Elsen- dorp, die twee weken geleden de WK-wedstrijd in Italië won, start als grote favoriet voor de derde ONK-wedstrijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36