a 34 SPORT WIELRENNEN Oranjemuidenloop druk bezet Oranjerit op Koningsdag Opening Zeeuws beachseizoen IWeede editie Endurance Zeeland Alleen Zeeuws voetbal op zondag Als geld geen rol zou spelen dan zou de Tour de France volgend jaar zeker in Zeeland finishen. Kijk voor de volledige agenda op www.pzc.nl/sportagenda Het was een jaarlijkse traditie voor Koninginne dag die wordt voortgezet voor Koningsdag: de Oranjemuidenloop in Arnemuiden. In de avond voor Koningsdag, vanavond dus, wordt er hardgelopen door het vissersdorp. Tweehonderd atleten hebben zich al ingeschre ven. Voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar is er een wedstijd over 2,3 kilometer. De senioren kunnen kiezen uit 4,6 kilometer of 9,2 kilometer. De jeugdloop start om 19.15 uur. Om 19.30 uur zijn de senioren aan de beurt. Wie nog mee wil doen, kan zich inschrijven bij de Historische scheepswerf Meerman. De Autoclub MAC de Zeeuwen houdt zaterdag, op Koningsdag, een puzzelgezelligheidsrit waar iedereen aan mee kan doen met auto, motor of scooter. Inschrijven kan van 13.30 uur tot 14.00 uur bij garage Joosse aan de Gildeweg 20 in Vlissingen. Voor deze rit is een eenvoudige puzzelrit uitge zet voor beginners (C-klasse) en een oriëntatie- rit voor gevorderden (A- en B-klasse). Iedere deelnemer ontvangt een prijs aan de fi- bij verenigingsgebouw Couburg te Koudekerke. Na afloop van de er een bingo. meer informatie kijk op www.macdezeeuwen.nl. ZONDAG 27 april Moio Beach en SportZeeland houden zondag de Moio Masters in Cadzand. Tijdens dit evene ment wordt om 15.00 uur het Zeeuws beach- sportseizoen 2014 geopend door gedeputeerde Ben de Reu. Ook zal de gedeputeerde het beeld merk beachsport onthullen. Tijdens de opening zal de beachvolleybaltopper en drievoudig olympiër Rebekka Kadijk aanwezig zijn. Van 13.00 tot 18.00 uur is er een uitgebreid pro gramma met diverse demonstraties en clinics zoals fierjleppen the beach, Ultimate Frisbee en You.Fo. Daarnaast kunnen bezoekers gratis deelnemen aan activitei ten zoals golfsurfen, SUP, kitesurfen, skimboarden en blokart. Zondag wordt op de Kop van Schouwen de tweede editie van Endurance Zeeland gehou den. Het is een wedstrijd voor paard en ruiter, waarbij lange afstanden worden afgelegd. Deel nemers kunnen kiezen uit 20, 31 of 41 kilome ter. De afstand van 20 kilometer wordt ook wel de impulsrubriek genoemd. Die is speciaal voor degenen die kennis willen maken met de endu rance. Voor deelnemers tot 21 jaar wordt een apart klassement opgemaakt. Start en finish zijn bij manege Grol in Renesse. De start van de 20 en 35 kilometer is vanaf 10.00 uur, die van de 41 kilo meter vanaf 9.00 uur. Het Zeeuwse amateurvoetbal kent een beperkt programma. Op Koningsdag staan geen wed strijden op de rol, op zondag wordt een aantal inhaalwedstrijden afgewerkt. Het tegen degrada tie strijdende Hontenisse haalt in de derde klas se in tegen Unitas'30. In de vierde klasse A gaat Jong Ambon ,op bezoek bij Groede en in de vier de klasse B gaat Vosmeer tegen Odio op zoek naar de eerste zege. In de vijfde klasse wordt een compleet programma afgewerkt: Graauw-SDO'63, Terhole-Kwa- dendamme, IJzendijke-Hoofdplaat, Hulsterloo-Hansweertse Boys, Vol harding-Vivoo, Sluis-Corn Boys. Alle duels beginnen om 14.30 uur. ROTTERDAM - Komt ie of komt ie niet? Christian Prudhomme, de baas van de Tour de France, lachte gisteren tijdens de presentatie van de World Ports Classic bijna alle vragen weg over een mogelij ke etappe naar Zeeland in de Tour van 2015. Hij was er voor de wed strijd tussen Rotterdam en Ant werpen vice versa, die dit jaar niet in augustus, maar op 24 en 25 mei verreden wordt. Bijna alle Tour-vragen liet hij ont- beantwoord. Maar niet allemaal. Prudhomme, vanaf de Euromast uitkijkend over de prachtige skyli ne van Rotterdam, meldde dat 'een tiental' plaatsen zich had ge meld voor de finish van de twee de Touretappe, op zondag 5 juli 2015, waar naartoe vanuit Utrecht na de Grand Départ gereden wordt. „We kunnen naar Duits land, naar Nederland en naar Bel gië", vertelde hij. Of hij een voorkeur had? Alweer die lach. Nee, dat kon hij niet zeg gen. Of hij dan misschien voor keur had voor een etappe met wind of zonder wind? „Als ik eer lijk moet zijn, dan kies ik voor de wind", lachte hij zijn tanden bloot. „Nergens anders in de we reld kun je wielerwedstrijden hou den zoals hier. Dit is een uniek ge bied voor waaierkoersen." En daarmee keerde Prudhomme terug naar de World Ports Classic, waarvan de eerste etappe op zater dag 24 mei van Rotterdam, via Zeeland, naar Antwerpen gaat. „Ik herinner me de eerste editie nog, die van 2012, toen het pelo ton na vijftig kilometer al in zes stukken was geblazen", vertelde hij met een twinkeling in de ogen. „Het stormde, de renners hadden de wind mee en het was van begin af aan een keiharde koers. De groepen vlogen over de eilanden, de dijken, Neeltje Jans en de Stormvloedkering. Het was een van de mooiste wedstrijden die ik ooit heb meegemaakt." Dat de World Ports Classic sinds dien 'The Race of the Wind' als bijnaam heeft, kon Prudhomme's goedkeuring helemaal wegdra gen. „Zeeland maakt de smaak van de koers", aldus de Fransman. Hij heeft echter niet alleen met wind te maken. Het slijk der aar de speelt waarschijnlijk een be langrijker rol. De ASO moet ook geld verdienen. En dat heeft Zee land minder dan de meeste con currenten. De provincie Noord-Brabant, van waaruit on der meer Breda naar de Touretap- WORLD PORTS CLASSIC pe hengelt, heeft jaarlijks tien mil joen euro aan sportgerelateerde za ken te besteden. En de stad Breda zelf heeft ook een aardig potje. Zeeland heeft slechts 450.000 eu ro op de begroting staan. „We hebben het daar met Prud homme over gehad", gaf provin cieambtenaar met sport in de por tefeuille Tjitte van den Buys op de Euromast toe. „We hebben ge zegd dat we financieel niet met de meeste andere gegadigden kun nen concurreren. Maar wij heb ben iets wat al die anderen niet hebben, en dat is wind." Prudhomme beseft dat. En dan opeens spreek hij klare taal: „Zo als de zaken er nu voorstaan, moet je de finishplaats eerder in de hoek van de wind dan in die van het geld zoeken." Ondertussen is het bij vluchtige contacten tussen Prudhomme's organisatie ASO en de provincie Zeeland gebleven. „We zitten nog steeds te wachten op concrete be langstelling van de ASO", aldus Van den Buys. Indien en zo ja, wanneer die gaat komen, wilde Prudhomme niet zeggen. „Toen ik nog journalist was, zou ik die vraag ook gesteld hebben. Maar ik ga hem niet beantwoorden. Heb geduld, wacht maar af." Het parkoers van de eerste etappe van de World Ports Classic begint in Rotterdam en gaat naar de Zuid-Hollandse eilanden. Op de Brouwersdam wordt Zeeland bin nengereden. Via Schouwen, de Stormvloedkering en Middelburg gaat het naar Zuid-Beveland. Via Goes rijdens de renners naar de kasseistrook van 2,3 kilometer van de Hoogerwaardpolder bij Ril land. Via Hoogerheide gaat het dan naar finishplaats Antwerpen. Op 25 mei keert het peloton van uit Antwerpen via West-Brabant terug naar Rotterdam. De sportredactie van de PZC geeft elke week tips over belangrijke of bijzondere evenementen in de regio. Tips voor de rubriek Hotspo(r)ts kunt u mailen naar sport@pzc.nl VRIJDAG 25 APRIL ïV'TSKDAC 26 Prudhomme houdt van Zeeuwse wind door Koen de Vries Er doen achttien ploegen mee. Zeven, waaronder Belkin en Giant, zijn van Worldtourniveau. De Rijke en Metec zijn de twee an dere Nederlandse teams. Brian van Goethem uit Sluiski rijdt voor Metec. Wanty, de ploeg van Marco Min- naard uit Wemeldinge, start ook. De provincie Zeeland sponsort de groene trui. Een deel van het bestuur van de juniorendriedaagse met ronde-missen Roxanne en Kirsten en geheel rechts ex-ren ner en ploegleider José de Cauwer, tegenwoordig actief als commentator bij de VRT. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34