ZEELAND 31 Honderden mensen werden de dupe van een oplichter. Een rechercheur werkte 3,5 jaar aan de fraudezaak. brieven Bouwput Fietsvoetveer Marinierskazerne Kiezersbelofte ADRZ MIDDELBURG - Zaken doen via Markplaats is veilig, mits je je als koper maar aan een paar simpele regels houdt, zo zegt rechercheur Louis de Koning. Hij leidde de af gelopen 3,5 jaar het onderzoek naar de man die honderden Ne derlanders benadeelde met zijn aanbiedingen van kaartjes voor concerten. Dat begon met een in woner van Kamperland die zijn bestelde kaartjes niet kreeg ter wijl hij die op voorhand wel be taald had. Inhoudelijk kan de rechercheur, werkzaam bij het Interregionaal Bureau Geld- en Waardenverkeer van Politie Zuid-Nederland, nog niet op het onderzoek ingaan te gen de 42-jarige Willem S., omdat 'de zaak nog onder de rechter is'. Maar wel geeft hij aan dat het niet zo vaak voorkomt dat mensen via Marktplaats worden opgelicht. „Je moet je wel realiseren dat elke drie seconden op Marktplaats iets nieuws wordt aangeboden." Hij durft de stelling aan dat 99,9 pro cent van het aanbod op die site veilig is. Dat komt volgens hem ook omdat Marktplaats zelf een team fraudespecialisten heeft dat continu onderzoek doet naar po tentiële fraudegevallen en korte lijnen heeft naar het centrale Meldpunt Internetfraude van de politie. Daarbij wordt vooral gelet op 'nieuwe' verkopers. Hij raadt dan ook aan om vooral zaken te doen met mensen die al lang op Marktplaats actief zijn. „En te mooie aanbiedingen direct te wantrouwen. Ook als het gaat om iets wat je als koper al jaren zoekt. Let op als de aanbieding te mooi is om waar te zijn." Zelf is de politieman uit Bergen op Zoom ook actief op Markt plaats. „Maar als ik iets koop ga ik het wel persoonlijk afhalen. Dat werkt het beste. Dan zie je wat je koopt en van wie." De politieman kent legio verha len over mensen die zijn opge licht via Marktplaats. Maar dat zijn volgens hem toch hoofdzake lijk mensen die te gretig zijn ge weest, die dachten iets heel bij zonders te kopen voor een gering bedrag. Hij raadt ook aan om bij twijfel openbare registers te con troleren. En goed te lezen wat Marktplaats zelf adviseert op de eigen site. „Volg die adviezen." Ook op de site www.opgeietopin- ternet.nl staat volgens hem een schat aan informatie Hij raadt ook aan geen geld over te boeken naar het buitenland. „En zeker niet via money-trans fers." Hij geeft aan dat de politie te wei nig capaciteit heeft om alle mel dingen over fraude te onderzoe ken. En zeker als het gaat om frau degevallen waarbij ook in het bui tenland onderzoek moet worden gedaan. „Dat kost heel veel tijd en zeker in België en Duitsland wer ken de banken niet erg mee als zij zelf geen schade hebben onder vonden. Om die reden zal een offi cier van justitie niet snel akkoord gaan met een onderzoek waarbij op voorhand duidelijk is dat het heel veel tijd en energie gaat kos ten en de uitkomst zeer ongewis is." Hij adviseert nadrukkelijk om te rughoudend te zijn met het prijs geven van persoonlijke informa tie op internet. Zo kent hij het ver haal over een Nederlandse profes sor die per mail werd uitgenodigd om een lezing te geven in Lon den. Hij moest wel een kopie van zijn paspoort opsturen en een aan betaling doen voor de verblijfskos ten en wat persoonlijke gegevens mailen. „Hij is ook opgelicht en de oplichters hebben nu al zijn ge gevens in handen." De recher cheur zal er niet vreemd van op kijken als met al die gegevens identiteitsfraude wordt gepleegd. De politieman voorspelt dat deze vorm van fraude nog een hoge vlucht gaat nemen. „Dan ga je nietsvermoedend naar bijvoor beeld de Verenigde Staten en word je daar direct aangehouden omdat iemand onder jouw naam en met jouw nummers iets heeft uitgehaald. Of onder jouw naam wordt via een postorderbedrijf iets besteld en jij mag de rekening betalen. Dat komt nu al voor en wordt nog veel groter." 0118-434005 Op enig moment, in het eindelo ze drama, was er geen goede bere kening over de fundatie van de put beschikbaar. Nu de put zo snel mogelijk met zand gevuld moet worden, de wethouder niet weet hoe snel snel is en de aanne mer moeilijk doet, vraag ik me als argeloos burger af of de berekenin gen nog steeds niet 'boven water' zijn. Storten van de noodvloer was al behoorlijk drukverhogend op de fundering. Het gewicht van water is ïooo kg per kubieke meter, van beton 2400 kg/m3. Als men nu de put verder gaat vul len met zand dan wordt de funde ring nogmaals extra belast door het vervangen van het water met zand wat 1800 kg/m3 weegt. Een belasting die wel moet uit gaan boven de ontwerpbereke- ning. Wie durft de verantwoordelijk heid te nemen om de put verder te vullen met de kans dat de om geving opgedrukt wordt? Moderne, snelle schepen zijn het. In de tijd dat met de beide op cate- marans gelijkende boten van het type swath de dienst wordt onder houden is volgens insiders het vaargedrag speciaal ook bij sterke overdwarse getijstromen en hoge re zeegang zeer stabiel. Bij storm windkracht 8 en hoger uit west tot noordwest blijkt de veerdienst nog wel eens te moe ten worden gestaakt. Normaal komen dergelijke weer- extremen echter niet meer dan ongeveer 3 op jaarbasis voor. Nu de veerdienst kritisch in een breder perspectief wordt bekeken en heroverwogen, dienen vaar tuigeigenschappen als goede zee waardigheid, stabiel vaargedrag en veilig schip zwaar mee te we gen. Te meer omdat sprake is van een relatief klein schip dat een drukbevaren route, vrijwel geheel op open zee gesitueerd doorlo pend moet doorkruisen. Het zou toch bijzonder zijn als in deze discussie die argumenten niet van doorslaggevende beteke nis zouden kunnen zijn voor in standhouding van de huidige veerboten. Een gecombineerde aanbesteding voor nieuwboüw en onderhoud gedurende de hele levenscyclus te gen de laagste kosten biedt Zeeuwse bedrijven meer kansen op werk. Beheer- en onderhouds bedrijven ver weg zijn normaal ge sproken altijd duurder en minder flexibel. De angst van de minister is onge grond, bij defensie heeft men er varing met het vermijden van eventuele hinderlijke EU-regelge- ving. Via een gangbare aaftbeste- ding was bijvoorbeeld niet de du re JSF, maar een echt 5e generatie jachtvliegtuig zoals een SU /T50 PAK of J20/ 31 gegund. Welke politieke partij is de Judas? PvdA, die 20 miljoen euro aan de bouwput vergooide. CDA, die het ZEP-terrein tot een mislukking bracht. WD, die niet achter alle cen trum-ondernemers staat. SGP, die van het geloof is geval len door te liegen. CU, die zich heeft laten gebrui ken door deze partijen. Hoe ver kun je gaan voor een stem van de burgers? De burgers hebben gekozen, maar niet voor de verliezers in het nieuwe college. Het eigenbelang was groter dan het kiezersbelang. Bent u het niet eens bel, mail of schrijf naar de wethouders en vraag wat de kiezersbeloftes ook weer waren. Protesteer. Kom mas saal naar raadsvergaderingen. Laat u horen. De burgers zijn weder om bedrogen met mooie verkie zingspraatjes. Het vertrouwen in een rechtvaardige verkiezingsuit slag is totaal weg. De grootste par tij is eruit gegooid. En daar moe ten de burgers het de komende 4 jaar mee doen. Helaas, maar waar! Op 11 april moest ik met hart klachten onverwachts worden op genomen in het ADRZ te Goes. Eerst op de spoedeisende afde ling, waar meteen een cardioloog op een beeldscherm ging kijken wat er eventueel mis was. Daarna vlug naar de hartbewaking. Wat een verschil met vijftien jaar gele den toen ik daar ook terecht kwam. Een groep van zeven jon ge, goed opgeleide cardiologen nam de juiste beslissingen. Het verplegend personeel - dat dag en nacht voor me klaar stond - en zijn werk uitstekend deed. Hulde. Daarom wilde ik dit positieve ge luid over het ADRZ ook eens la ten horen. Dankzij de goede en snelle behandeling ben ik nu weer thuis. VRIJDAG 25 APRIL 2014 Marktplaats is veilig, mits... door Emile Calon montage Rolant Quist foto HH Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg lezersredacteur@pzc.nl J. W. Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen F. Minneboo Boulevard de Ruijter 382, Vlissingen H. Steehouwer Zuidsingei 69, Middelburg Frank van der Plas Muddy Watersstraat 35, Middelburg Mevrouw E. R. Mos Bijsterweg 18, Oud-Sabbinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31