Weer nieuw geld voor plattelandsontwikkeling Wie zette zich in voor de vrijheid in Zeeland? Kamp wil zo snel mogelijk windpark voor kust van Walcheren Rugby op rollers 66 Kennis is tenslotte het vliegwiel voor innovatie en ontwikkeling 22 ZEELAND ADVIES WETENSCHAPPELIJKE RAAD ZËELAND Rapport Wetenschappelijke Raad Zeeland stelt dat de provincie garen spint bij investeringen in kennis. vrijdag Bent u bekend met het fenomeen roller der by? Als u een trouwe lezer bent van de PZC, heeft u het al een keer (in volle vaart) zien langskomen. Bij de oprichting van de Black Sheep Honey Rollers, Middelburgs eigen der byteam, stond er een groot arti kel in deze krant onder de kop 'Het is net rugby op rolschaat sen'. Roller derby is een sport die tot de verbeelding spreekt. Jonge vrouwen die elkaar te lijf gaan, het blijft de wereld fascineren. Mannen koesteren hoofdzake lijk belangstelling voor roller derby omdat ze in de veronder stelling verkeren dat het een seksueel getinte aangelegen heid is. Als ze vernemen dat de meeste derbydames niet rigou reus afgetraind maar veelal goed gevuld zijn (het is een voordeel als ze tegen een stoot je kunnen), slaat hun fantasie helemaal op hol. Voör vrouwen is het vooral een mooie manier op een sociaal ge accepteerde wijze alle dagelijk se frustratie te lozen. Zoals een poster het mooi verwoordt: 'Roller derby: helping women solve problems with violence since 1935!' Maar hoe ziet dat er in de prak tijk dan uit? Wel, als kersvers lid van de Black Sheep Honey Rollers kan ik daar kort in zijn: het is niet sexy en leidt voorals nog tot een frustrerende toena me van frustratie. Toen ik de eerste keer op mijn rolschaat sen stond wiebelde ik meer dan Bambi tijdens zijn eerste stapjes in de boze wereld. Het bitje dat je draagt om te voorko men dat je mond een abattoir wordt, ondermijnt meedogen loos elke kans op een sexy look. Dat de basishouding bo vendien lijkt op het hurken bo ven een morsige Franse plee, draagt evenmin bij aan een ver leidelijk voorkomen. Wat be treft die frustratie: laten we zeg gen dat ik alleen nog in geweld dadig contact met de muur en de grond ben gekomen en dat dit alleen maar meer frustratie heeft opgeleverd. Toch hunker ik hartstochtelijk naar het moment waarop ik weer mijn helm op en mijn rol schaatsen aan kan doen. Wordt vervolgd... MIDDELBURG - De Provincie Zee land stelt opnieuw subsidie be schikbaar vanuit het Plattelands Ontwikkelings Programma 2007-2013 (POP-2). Deze tijdelijke openstelling duurt tot en met 23 mei 2014. Het geld is bestemd voor projecten die gericht zijn op het bevorderen van toeristische activiteiten en/of de instandhou ding en opwaardering van het lan delijke erfgoed. Ook projecten die de leefkwaliteit op het platteland en/of de verscheidenheid van de plattelandseconomie bevorderen, komen in aanmerking. Alle projec ten worden getoetst aan enkele criteria; de projecten met de hoog ste score krijgen prioriteit. Gede puteerde Staten krijgen daarbij ad vies van de twee Plaatselijke Groe pen in Zeeland (Midden-en Noord-Zeeland en Zeeuws-Vlaan deren). Gelet op de omvang van het budget en de resterende loop tijd van het programma (tot 31 maart 2015), hebben kleinschalige projecten met een verzoek tot een bijdrage van maximaal 20.000 eu ro de voorkeur. Studenten van University College Roosevelt in Middelburg houden dit jaar voor de vierde keer een uitreiking van de Vier Vrijheden, de Zeeuwse tegenhanger van de Four Freedom Awards die op 24 mei in Middelburg uitgereikt wor den. Iedereen kan Zeeuwse perso nen of instanties voordragen als gegadigden voor Vrijheid van Godsdienst, Vrijheid van Me ningsuiting, Vrijwaring van Ge brek en Vrijwaring van Angst. Stuur uw nominatie uiterlijk 4 Vandaag overhandigt de Wetenschappelij ke Raad Zeeland het onderzoek 'De slim me kracht van Zee land' aan Gedeputeerde Staten. De kern van dit dringende advies: investeer in de kennisinfrastruc tuur, want die leidt vroeg of laat tot ontwikkeling van de regio en de Zeeuwse economie. Doe dat vooral samen. Zet met elkaar (overheid, onderwijs en onderne mers) de schouders onder kennis- innovatieve projecten die aanslui ten bij de Zeeuwe identiteit. Zoek het dus bijvoorbeeld in watertech nologie, zorgtoerisme, slim bou wen in de delta en niet in grote stedenproblematiek. Probeer ge broederlijk Europees geld voor zulke projecten op te halen. In Brussel staat een innovatiepot van 72 miljard euro klaar. Zeeland moet zijn stinkende best gaan doen om uit die ruif mee te eten, is vrij vertaald het advies in het rapport dat docent Joris Meij- aard van de University College Roosevelt (UCR) in opdracht van de Wetenschappelijke Raad Zee land heeft geschreven. „Kennis is tenslotte het vliegwiel voor inno vatie en ontwikkeling." Er moet dringend wat gebeuren in Zeeland. Waar het bedrijfsle ven hamert op de noodzaak van een kenniseconomie, stroomt de kennisdelta leeg. Hbo-studenten verlaten de provincie omdat ze er geen geschikte baan kunnen vin den. Een ander probleem is dat er enorm veel kennis weglekt door dat rijksdiensten wegtrekken, ken nisintensieve organisaties sluiten, de provincie vergrijst en er reorga nisaties plaatsvinden bij bedrij ven en overheden. Dat is nog niet alles. Zeeland is een typische mbo-provincie. Het aantal mbo'ers is een tienvoud van het aantal hbo'ers. Bovendien kiest ruim de helft van de mbo' ers een vervolgopleiding die bui ten Zeeland ligt. Meijaard: „We zijn een doe-provincie, maar moe ten toe naar een denkprovincie." Zeeland heeft met de HZ Univer sity of Applied Sciences (in 2013 gekozen tot beste hbo-school van Nederland) en de UCR twee mooie uithangborden, al is slechts 6 procent van de UCR-stu- denten Zeeuw. Bij de HZ is dat 70 procent. Maar er is meer nodig, zegt Adri de Buck, voorzitter van het College van Bestuur van de HZ en lid van de begeleidingscom missie van dit onderzoek. „De uit daging wordt hoe we Zeeuwen slimmer kunnen maken. Zeeland telt enorm veel mkb-bedrijven die belangrijk zijn voor innovatie van de regionale economie. Als je de kennis in het mkb kunt inten siveren, schep je meer banen voor hoogopgeleiden." Medelid Henk Pool, manager research en deve lopment bij Dow in Terneuzen vult aan: „Daarmee komen er ook banen beschikbaar voor partners, die vaak nu geen werk kunnen vinden in Zeeland." Een extra hbo-opleiding of een tweede universiteit? Dat hoeft niet per se. Zeeland kan een proef tuin voor (wetenschappelijk) on derzoek worden door 'high poten- tial'-onderzoeksgroepen naar de provincie te halen en te fungeren als dependance van goede kennis instellingen. Zo is bijvoorbeeld Wageningen UR al nauw betrok ken bij verschillende 'biobased' projecten in Zeeland, zoals groe ne grondstoffen voor de chemie (Colijnsplaat en Sloegebied). Barbara Oomen, dean van de UCR, ook lid van de begeleidings commissie: „Als je in Zeeland breed en kwalitatief hoog hbo- en wetenschappelijk onderwijs kunt aanbieden, dus ook fundamenteel onderzoek, hoeft straks niemand meer de provincie uit om te stude ren. Studenten kunnen zich hier voorbereiden op de Zeeuwse ba nen van de toekomst." Oomen acht het geen luchtkas teel. Ze wijst op de vergelijkingen die Meijaard in het rapport trekt met plattelandsregio's in onder meer Finland en de Verenigde Sta ten, waar zo'n proces al loopt. Tegelijkertijd pleit de Weten schappelijke Raad ervoor de posi tie van Zeeland als deltagebied tussen twee havensteden te ver stevigen. Ze sluit zich dan ook aan bij de Strategie Board Delta Region, die Zeeland, een stuk Zuid-Holland, West-Brabant en Vlaanderen op de kaart wil zetten op drie gebieden: biobased, main tenance en logistiek. Overheden, kennisinstellingen en bedrijven werken daarbij nauw samen. Met een duur woord heet dat triple he lix. Oomen: „Voor een goed ken nisklimaat in Zeeland moeten we ook toe naar een triple helix." Over een imagocampagne hoeft geen duur bureau zich nog te bui gen. Zeeland moet zich uitventen als creatieve, slimme regio, waar het ook nog eens goed leven is. mei aanstaande naar e-mailadres vrijheid@ucr.nl. Motiveer daarbij kort uw keuze en vermeld voor welke van de vier vrijheden u de persoon of instelling wilt nomine ren. Een jury selecteert per vrij heid wie de onderscheiding het meest verdienen. De lezers van de PZC kunnen vervolgens hun stem uitbrengen op de selectie van de jury. De personen of in stanties met de meeste stemmen winnen de awards. De uitreiking van de Zeeuwse Vier Vrijheden vindt plaats tijdens het side event van de Four Freedom Awards. Dat evenement is op 23 mei in Middel burg. Het park komt 22 kilometer van de kust waardoor de windmolens niet of nauwelijks te zien zijn van af het strand. Al in 2008 wees het kabinet het gebied buiten de 12-mijlszone aan als mogelijke plek voor een mega-windpark. Kamp presenteert voor de zomer een plan van aanpak. Daarin staat waar er wanneer windparken op zee moeten komen en aan welke voorwaarden zé moeten voldoen. Het is aan bedrijven om die par ken te ontwikkelen. Kamp wil de windparken op zee zoveel moge lijk clusteren. Er is volgens hem nu te veel versnippering. Door clusteren zou het goedkoper kun nen worden. Niet elk windpark hoeft dan met een aparte kabel op het elektriciteitsnet te worden aangesloten. In plaats daarvan moet er een slim netwerk van 'stopcontacten' in zee komen. Kamp zet als eerste in op de ont wikkeling van het park voor de Walcherse kust, zei hij donderdag in de Tweede Kamer. Hij wil 1 juli 2015 een wet naar de Kamer stu ren die een en ander mogelijk maakt. Eind volgend jaar moeten bedrijven zich kunnen inschrij ven. Kamp: „Het is op korte ter mijn een goed uitvoerbaar pro ject. Ik schat in dat het het meest snelle en kansrijke project is." Een consortium van Zeeuwse be drijven bereidt een vergunning aanvraag voor. Delta, Heerema, Verbrugge Terminals, Zeeland Seaports, Zeeuwind en de ZMF willen het hele park gaan ontwik kelen. Hoeveel er komen is nog niet bekend. Er is plaats voor enke le honderden windmolens. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - Wie heeft zich inge zet voor de vrijheid en verdient daarvoor een onderscheiding? Zeeland moet slimmer worden door Frank Balkenende Joris Meijaard, docent UCR door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Henk Kamp (Economische Zaken) wil zo snel mogelijk een mega-windmolenpark voor de kust van Walcheren. Een consortium van Zeeuwse bedrijven loopt er al warm voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22