Een uitdaging voor de Zeeuwse gemeenten Zeeland kent kleine krimp 44 In veerkrachtige regio's kunnen mensen die werkloos worden weer makkelijk aan het werk komen ECONOMIE 13 te gast Tif: U h De Nederlandse economie is vorig jaar gekrompen. Dat meldt het CBS vandaag. Ook de Zeeuwse economie kende een neerwaartse ontwikkeling. Echter, met een krimp van 0,7% doet Zeeland het net iets beter dan de meeste andere provincies. Alleen Flevoland deed het nog iets minder slecht. De aanzien lijke chemische industrie in Zeeland vertoon de in 2013 een lichte groei, wat de krimp in onze provincie iets dempte. Wat kunnen we met een dergelijk bericht? Moeten we het zien als een opbeurende dag- koers of is het een teken van de aanstormen de kracht van de Zeeuwse regionale econo mie? Ik ben geneigd het meer als een dag- koers te beschouwen. Het is belangrijk ook naar de trends te kijken. Nu de gemeenteraadsverkiezingen achter de rug zijn en de colleges gevormd, wordt het weer tijd om bestuurlijk en met visie aan de slag te gaan. Bijvoorbeeld door te werken aan een sterke economie. De Rijksoverheid houdt zich vooral bezig met het topsectoren- beleid, de provincie heeft haar economische agenda met speerpunten en ook gemeenten hebben een stimuleringsbeleid. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft het planbureau voor de leefom geving (PBL) een notitie laten opstellen over trends in de regionale economie. De bedoe ling is om schrijvers van de collegeprogram ma's te voeden met informatie over economi sche ontwikkelingen in de verschillende re gio's van Nederland. Er worden elf trends besproken. Trends die al lemaal wijzen op de kracht en economische vitaliteit van steden. Steden zijn de motoren van economische groei, hotspots van innova tie, talentontwikkeling en broedplaatsen van ondernemerschap. Het is de eeuw van de stad. Mensen gaan wonen waar de kwaliteit van de woonomgeving hoog is. Dat is vooral in veilige steden, met veel historie en stedelij ke voorzieningen. Voor een toekomstige ster ke economie is het cruciaal om veel zuiniger om te gaan met energie en andere grondstof fen. Een belangrijke trend die gemeenten zich ter harte moeten nemen is het denken in veer kracht van economieën (Resilience). Veer krachtige regio's zijn in staat om mensen die werkloos worden weer makkelijk aan het werk te krijgen in sectoren waar de vaardig heden van deze mensen toepasbaar zijn: zoge naamde 'gerelateerde sectoren'. Zeeuwse gemeenten hebben een bijzonder grote opgave volgens deze studie. De meeste Zeeuwse gemeenten krijgen te maken met een sterke vergrijzing en een dalende be roepsbevolking. Ze dreigen het te verliezen in de strijd om talentvolle jeugd. De grijze druk is in Zeeuws-Vlaanderen het hoogst van Nederland. In de economisch perspectiefvolle 'groene ra ce', de ontwikkeling van een duurzame en energievriendelijke economie, fs er weinig concentratie van cleantech-bedrijvigheid in Zeeland. Er is weinig stedelijkheid in Zee land, de ligging is perifeer en Zeeland moet opboksen tegen grotere steden die extra pro fijt hebben van agglomeratievoordelen. In veerkrachtige regio's kunnen mensen die werkloos worden weer makkelijk aan het werk komen in sectoren waar de vaardighe den van deze mensen toepasbaar zijn. En an ders kunnen ze gemakkelijk pendelen naar andere regio's. In de Zeeüws-Vlaamse gemeenten is het be labberd gesteld met de economische veer kracht. Daarvoor is zij te veel afhankelijk van enkele grote bedrijven. Zouden die wegval len, dan is de mogelijkheid om vanuit Hulst, Terneuzen of Sluis naar andere banen elders in Nederland te pendelen problematisch. Gemeenten moeten zichzelf niet meer als geï soleerde, zelfstandige entiteiten beschouwen. Ze hebben volgens het PBL een opdracht om bij te dragen aan de grotere regio. De kracht van de stedelijke economie is er niet een van een individuele gemeente, maar van een sa menhangend geheel van nabijgelegen ge meenten. Dit schreeuwt om intensieve samenwerking tussen Zeeuwse gemeenten. Dat zouden we niet alleen terug moeten vinden in de college programma's in Zeeland, maar vooral in het handelen van gemeentebesturen. Dick van der Wouw is onderzoeker bij Scoop, het sociaal-cultureel planbureau van Zeeland. MIDDELBURG - Op Flevoland na is de Zeeuwse economie het minst gekrompen in 2013. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondanks het faillissement van Thermphos eind 2012, bleef de economische krimp beperkt tot 0,7 procent. Amsterdam teerde evenveel in. Alleen Flevoland wist de schade nog iets meer te beperken: min 0,6 procent. Beste jongetje van de klas is Groningen, de provincie die dankzij de aard gaswinning 2,7 procent economi sche groei boekte. Landelijk was er sprake van een economische krimp van 0,8 procent. Dat Zeeland de krimp wist te be teugelen, is vooral te danken aan de lichte groei van chemische be drijven in 2013. Overigens is de Zeeuwse economie sinds de crisis in 2008 toch uitgedijd en wel met 0,7 procent. Dat komt door de toch nog redelijke groei in 2008 (plus 2,9 procent) en de forse groei in 2010 (plus 4,1 procent). In de andere jaren kromp de Zeeuw se economie licht, met uitzonde ring van 2009. Toen was er een te rugval van 4,5 procent. Zeeland staat over de periode 2008-2013 aan kop in Nederland. Zelfs Gro ningen met zijn aardgaswinning bleef steken op nul procent groei. If J®#! "ffw'fgli »mi MfffwÉMifHwf DELTA Zon Garant: uw eigen zonne-installatie op maat met 10 jaar lang opbrengstgarantie*, professionele installatie en service. Met de gegarandeerde opbrengst kunt u precies uitrekenen wat u maandelijks kunt besparen op uw elektriciteitskosten. Zo levert u direct een bijdrage aan een duurzamer Zeeland. verbindt Ontdek zelf wat u kunt besparen met DELTA Zon Garant, welk pakket bij u past en hoe u de btw over de aanschafprijs van uw zonne-installatie kunt terugvragen. Alle informatie over dit unieke aanbod en de voorwaarden die van toepassing zijn vindt u op w jELTA.nl/ZonGaram:- Als u kiest voor DELTA Zon Garant dan garandeert DELTA de hoeveelheid elektriciteit die uw zonne-installatie minimaal opwekt VRIJDAG 25 APRIL 2014 door Dick van der Wouw Dick van der Wouw, Scoop door Frank Balkenende ffiiv,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13