Mijn vader zei: je komt terug en gaat met je neef trouwen. Óf ik schrijf je uit' Fier Fryslan vangt bedreigde meisjes uit het hele land op. Deze krant kijkt mee achter de schermen van dit blijf-van-mijn-lijfhuis. Vandaag het laatste deel van een tweeluik: Zahir, de afdeling voor eerwraak-slachtoffèrs. 44 Hoe langer een meisje van huis is, hoe groter de kans dat een eerkwestie escaleert 10 VERDIEPING BLIJF-VAN-MIJN-LIJF-HUIS V Zahir zit altijd vol. 'Bomvol' zelfs, verzekert teamleider Femke Deinum van de in eergerelateerd geweld gespe cialiseerde afdeling van Fier Fryslan in Leeuwarden. De achttien bedden op Zahir zijn permanent bezet. Er bestaat zelfs een wachtlijst en in samenwerking met de Til- burgse collega-instelling Kompaan en De Bocht wordt voortdurend gekeken naar wie waar zo snel mogelijk geplaatst kan worden. Dat zegt veel over hoe groot het probleem rond eerwraak nog steeds is sinds politici als Rita Verdonk het fenomeen tien jaar ge leden belichtten in discussies over geweld tegen vrouwen in islamitische kringen. „Dat het puur een geloofskwestie zou zijn, is trouwens een misverstand", aldus de teamleider van Zahir. „Flet overgrote deel van de slachtoffers is islamitisch, maar we hebben hier ook christelijke meisjes gehad. Het heeft vooral met cultuur, met familie tradities te maken." Een 'te losbandige' manier van kleden of gedrag, niet uitgehuwelijkt willen worden of het schenden van de eer van de familie, vormen vaak de reden voor bedreigingen uit eigen familiekring. „Deze meisjes wordt ingeprent: je moet schoon en kuis blijven. Dat betekent in de ogen van de ouders en broers: als maagd het huwelijk in en vooral zorgen dat mensen niet over je praten." De voorbeelden van slachtoffers die afgelo pen jaren binnen kwamen zijn heftig: een meisje dat neergestoken werd door haar ei gen broer, een vrouw die in brand was ge stoken door haar man. Maar ook: meiden die vanuit het ziekenhuis in Zahir kwa men na een ogenschijnlijke zelfmoordpo ging. Ogenschijnlijk, omdat ze vaak onder dwang van de familie een einde aan hun le ven hebben proberen te maken. De honderden gevallen die ze tot nu toe hebben binnen gekregen, noemt Deinum 'nog maar het topje van de ijsberg'. De drei ging vanuit broers, ouders of neven - zelfs met de dood - is vaak zo groot dat de mei den die het aangaat zich niet snel zelf mel den. „Aangifte bij de politie durven ze al helemaal niet te doen. Omdat daarmee de familie-eer alleen maar verder aangetast wordt. De meeste signalen krijgen we via school, politie of Bureau Jeugdzorg", aldus Deinum. Het grootste achterliggende probleem is volgens haar dat de meiden in twee cultu ren opgroeien. Enerzijds worden de meis jes thuis beperkt en kort gehouden, ander zijds zien ze buiten en op school dat klasge noten vrijheden krijgen die zij nooit ge kend hebben. Door die spagaat hebben sommige kinderen de neiging om zich extra tegen hun ouders af te zetten of stie kem dingen te doen die niet mogen. Dei num: „Ouders handelen vaak uit onmacht. Ze willen hun dochter beschermen en ui ten dat verkeerd. Dat werkt vervolgens ook weer averechts." Opname van de slachtoffers in Zahir ge beurt meestal in het geheim. In vrijwel alle gevallen zijn politie en of Openbaar Minis terie bij de plaatsing betrokken. Meiden worden doorgaans niet door één persoon, maar door hun hele familie en vaak ook door bekenden van de familie gezocht. De migrantengemeenschappen in Nederland zijn relatief klein en het risico om op straat herkend te worden is groot, legt Deinum uit. Als het veiligheidsrisico té groot is en een meisje nergens veilig is, kan het voor komen dat ze in het diepste geheim naar het buitenland wordt overgeplaatst. Maar in de meeste gevallen is het uiteinde lijke doel de band met de familie te herstel len. Al op de eerste dag van opname zoekt Zahir contact met de ouders om te vertel len dat hun dochter in een veilige opvang 'met alleen maar meisjes zit. Deinum: „De ervaring leert dat hoe langer een meisje van huis is, hoe groter de kans dat de eerkwestie escaleert en er op korte termijn geen oplossingen meer mogelijk zijn." Uitgangspunt is volgens haar dat de meeste ouders toch het beste willen voor hun kind. „Met respect voor de familie-eer be middelen we daarom in samenwerking met de politie of sleutelfiguren in de socia le omgeving die gezag hebben in zo'n fami lie. Wij geven aan dat we begrijpen dat ze willen beschermen, maar dat er een tussen weg is. Om te voorkomen dat je gaat gene raliseren is het belangrijk dat je steeds nieuwsgierig blijft naar de vraag: hoe werkt het bij jullie?" Het kost tijd om het vertrouwen van ouders te winnen, zegt de Zahir-teamleider. „Onze rol is om ze in te laten zien dat we tot een oplossing willen komen en wij hetzelfde doel voor ogen heb ben. Althans, indien de veiligheid van het meisje daardoor niet in gevaar komt." jpjjgfc ,m0 üf| i K ibnII ina is het klassieke voorbeeld van een meisje dat is ge vlucht voor huwe- lijksdwang. De eer ste elf jaar van haar leven woont ze met haar moeder, broer en zus je in Marokko. Eenmaal in Neder land - waar haar vader al die ja ren gewerkt heeft - krijgt ze vain hem te horen dat ze met haar neef in Marokko moet trouwen. „Maar ik was nog jong, dus ik dacht dat het misschien wel los zou lopen. Hoe ouder ik werd, hoe meer ze het duidelijk maak ten. Ik werd er steeds ongelukki ger van. Ik probeerde met mijn va der te praten. Ik wilde niet, ik wil de naar school gaan. Maar hij zei: jij bent mijn dochter, je hebt niks te kiezen." Mina blijft trouw naar school gaan. Het is de enige plek waar voor het naar eigen zeggen regel matig geslagen meisje de deur uit mag. In haar achterhoofd heeft ze voortdurend het besef dat er op haar achttiende iets gaat gebeu ren. Ze spreekt er met niemand over. Uit schaamte. Op haar zeventiende gaat ze sa men met haar familie op vakantie naar haar thuisland. De familie van de trouwkandidaat is ook aan wezig. „Er werd naar mijn hand gevraagd. Ik kreeg het steeds moeilijker. En ik wist dat als ik er iets van zou zeggen, ik een pak slaag zou krijgen. Mijn moeder kon ook niets doen. Ik zag wel haar verdriet, dat ze me wilde hel pen maar dat ze niet kon. Zo werkt dat in onze familie nu een maal. Ook mijn broer heb ik om hulp gevraagd. Ze stonden alle maal aan de kant van mijn vader. Ik smeekte hen, maar stond uit eindelijk alleen." Mina weigert zich met haar neef te verloven. De vakantie in Marok ko mondt uit in een drama dat voor de buitenwereld verborgen blijft. „Aan het einde van de va kantie ging iedereen inpakken. Ik dacht: we gaan terug. Maar ik werd achtergelaten. Ik moest bij mijn oma blijven. Dat is het moei lijkste wat ik ooit heb meege maakt." Mina vreest dat ze in Marokko ge vangen zal blijven en nooit meer naar Nederland kan terugkeren. „Ik dacht: in Nederland zal vast niemand vragen waar ik ben. Maar toen mijn familie thuis kwam begon de school wel mijn vader te bellen en brieven te stu ren. Hij loog dat ik ziek was en bij mijn oma in Marokko moest blij- EP Gevangen in eigen kring door Niki van der Naald foto's Laurens Aaij/HH Femke Deinum, teamleider c c MMf fcSS v r-- M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10