Nooit vergeten dat radio getuigen van maken een hobby is TÉI Voorbereiding nieuwe Tractaatweg kan door Provincie vindt dat ze genoeg heeft gedaan om glasfabriek Sas te helpen 20 ZEEUWS-VLAANDEREN OORLOGSTENTOONSTELLING Comité 4 mei Oostburg opent expositie met 'souvenirs' uit de oorlog én hun achtergrondverhalen. ■i Uit de zorg Albert Landa gaat maar even kort door de bocht om de voortdurende zoektocht naar goede en leuke programma's te duiden. „Als je als vrijwilliger met een in valide gaat wandelen, dan weet je waar je aan toe bent. Je krijgt het dan wel te horen als het niet naar zijn of haar zin gaat. Bij Radio De Honte is dat echt anders. Wij krij gen nog weinig feedback van luis teraars." De Terneuzenaar (63) is sinds vier jaar vrijwilliger van Stichting Ra dio De Hbnte. Na een carrière bij Dow zocht hij naar nieuwe uitda gingen, die hem ver van het zo ge vreesde 'zwarte gat' moesten hou den. „Ik zag een advertentie staan voor een vrijwillige bestuursfunc tie bij de stichting. Ik ben altijd al geïnteresseerd geweest in mu ziek, dus heb ik gereageerd. Sinds deze maand ben ik voorzitter. In die hoedanigheid ben ik het aan spreekpunt voor ZorgSaam en ik coördineer de activiteiten van de ongeveer veertig andere vrijwilli gers", vertelt Albert. Hij is de eerste om te erkennen dat hij dat soms moeilijk vindt. Al- bert: „Je moet toch echt omscha kelen als je gewend bent om in een zakelijke cultuur te opereren. We proberen dit jaar de kwaliteit te verbeteren, ook omdat we nu dankzij een grotendeels door Dow geschonken mengpaneel meer mogelijkheden hebben. We luisteren dus kritisch naar onze programma's. Kan het geluid be ter, praten de presentatoren duide lijk genoeg, dat soort dingen. Je probeert daar in bij te sturen, maar je mag nooit vergeten dat ie dereen dit vrijwillig en voor zijn lol doet." Presenteren? Nee, dat is niet aan Albert besteed. Net zo min het iets voor hem is om langs de pa tiënten te gaan om verzoekjes op te nemen. „Anderen kunnen dat beter. Aan de bedden kom je heel wat tegen. Daar moet je tegen kunnen. Zo'n rondje verzoekjes noteren kan emotioneel best zwaar zijn." Radio De Honte is te beluisteren in het Temeuzense ziekenhuis, verzorgingscentra Bachteij Dieke (Terneuzen) en Vremdieke (Hoek) en via de website www.ra- diodehonte.nl. Het bestemmingsplan voor ver nieuwing van de Tractaatweg is daarmee nog niet definitief. De bewoners wilden in afwachting van een definitieve uitspraak van de Raad van State de voorberei ding alvast een halt toeroepen. Dat is niet gelukt. Op korte ter mijn wordt de zaak definitief be handeld. Het initiatief van de expositie 'Tastbare herinneringen aan oor log en bevrijding' komt van het Comité 4 mei Oostburg. Dat riep mensen op bijzondere voorwer pen en het bijbehorende verhaal ter beschikking te stellen. Het le verde een select en opvallend veel zijdig palet aan spullen op. In een vitrine liggen onder meer documenten, boeken en kranten knipsels. Oude foto's tonen het verwoeste Oostburg na de bom bardementen in oktober 1944. In drukwekkend zijn de overlij densadvertenties uit de lokale bla den van die tijd. Hun aantal ken de in die zwarte periode een enor me piek. Veel producten waren destijds 'op de bon', maar niet alle distributie bonnen werden ingeleverd, getui ge de exemplaren die in de vitri ne liggen. Met een aantal ervan kon je aardappelen en andere etenswaren halen. Meest opval lend is de bon voor een paar kin derschoenen. „Die bon was van mijn ouders", verklaart Ank Ra- mondt uit Schoondijke. „Ze had den die niet nodig, want ik liep op klompjes." Meest aangrijpend, vond comi té-voorzitter Nico Peterse, is de trouwkledij die Tiny Risseeuw be schikbaar stelde. Het pak en de jurk waren het enige dat haar grootouders uit hun verwoeste boerderij konden redden. „Daar komt alles samen", zei Peterse. „De ellende, de wanhoop, maar ook het koesteren van wat er nog wél overbleef." In haar voorlopige uitspraak laat de Raad van State doorschemeren dat het bestemmingsplan dan ook op goedkeuring kan rekenen. De twee bewoners van Axelse Sas sing hadden de zaak aangespan nen, omdat ze nog geen overeen stemming hebben met de provin cie over de aankoop van hun wo ning. Onderhandelingen zijn al wel gaande. Volgens de Raad van State zijn de belangen van de be woners in het proces voldoende gewaarborgd, vandaar dat hun be zwaren zijn afgewezen. De verdubbelde Tractaatweg met ongelijkvloerse kruisingen moet begin 2017 klaar zijn. Statenlid Johan Robesin (Partij voor Zeeland) trok bij het dage lijks provinciebestuur aan de bel voor Sas Glas. Personeel van alu- miniumfabriek Zalco en fosforpro- ducent Thermphos in Vlissingen- Oost is wel door de provincie ge holpen met het zoeken naar an der werk. 'Waarom de werkne mers van Sas Glas dan niet?', vroeg hij zich af. Zalco en Thermphos verkeerden in een andere situatie, laten Gede puteerde Staten weten. Beide be drijven gingen failliet, terwijl bij Sas Glas het moederconcern de stekker eruit trekt. Het is nu aan de vakbonden, de directie en de Ondernemingsraad om tot goede afspraken te komen, aldus GS. De gemeente Terneuzen en met na me het Werkservicepunt Zeeuws-Vlaanderen zijn de aange- wezen instanties om medewer kers van Sas Glas te helpen. GS wijzen er vervolgens op dat de provincie al financiële inspannin gen heeft gepleegd om Sas Glas te helpen. In 2007 is 510.000 euro aan de gemeente Terneuzen be schikbaar gesteld om het oudste deel van het fabrieksterrein aan te kopen. De gemeente, het Rijk en Zeeland Seaports droegen ook bij. Het bedrijf kon mede daardoor in vesteren in een nieuw kantoor. Bijkomende redenen waren, stel len GS, 'een bijdrage leveren aan de continuering van het bedrijf en behoud van werkgelegenheid op langere termijn'. door Raymond de Frel In deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, één van de grootste werkgevers in de regio. In deze aflevering Albert Lan- da van Radio De Honte. Oude spullen Albert Landa is sinds vier jaar vrijwilliger van Stichting Radio De Honte. „Ik coördineer de activiteiten van de ongeveer veertig andere vrijwilligers." TERNEUZEN - De verbreding van de Tractaatweg tussen Terneuzen en Zelzate kan volgens planning door gaan. De Raad van State in Den Haag heeft bezwaren van twee be woners van Axelse Sassing verwor pen. oorlogsellende door Martijn de Koning OOSTBURG - Tastbare herinnerin gen geven vaak nóg meer stof tot praten dan verhalen uit (alleen) het geheugen. Het bleek gisteren in de Oostburgse bibliotheek, waar een expositie met 'aanraakbare aan denkens' uit de Tweede Wereldoor log werd geopend. H Toen in 1944 de boerderij van Edial en Martina Dekker in de Hen- ricuspolder totaal verwoest werd, raakten de bewoners alles kwijt. Alles, op hun trouwkledij na. Die kwam, weliswaar vol kogelgaten, alsnog uit het puin tevoorschijn. „Mijn ouders trouwden in 1940", zegt Tiny Risseeuw (op de foto met haar broer Daan), wijzend naar een trouwfoto in de vitrine. „Vier jaar later, ik was toen drie jaar, werd de boerderij beschoten. We hadden net gegeten, met 25 mensen, want we hadden 21 vluch telingen over de vloer. Een paar minuten later werd dat deei van de boerderij compleet verwoest. We konden allemaal vluchten, wat op zich al een wonder was. Later is ook de rest van de hoeve kapot geschoten." door Harmen van der Werf SAS VAN GENT - De provincie voelt er weinig voor in actie te komen voor de 89 werknemers van de te sluiten glasfabriek in Sas van Gent. Het winstgevende Franse moeder bedrijf Saint Gobain heeft zelf be sloten Sas Glas dicht te doen en bo vendien heeft de provincie in 2007 via een omweg nog financiële steun aan Sas Glas gegeven. O*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 83