serie en weblog aan vierkante kilometer Dreischor Het project Venster op de Wereld, waarin wetenschappers een vierkan te kilometer bij Dreischor van alle kanten belichten, is inmiddels een eind op streek. De initiatiefnemers zijn diepgeraakt door wat het pro ject, teweeg heeft gebracht, bij anderen én bij henzelf 24 ZEELAND DE WERELD IN EEN VIERKANTE KILOMETER mMm H v w w. f '4*1 Ze zijn natuurweten schappers, autoritei ten op hun terrein die gewend zijn vanuit hun specialisme naar het landschap te kij ken. Maar hoe mooi de omgeving ook is, toch zijn ze tij dens hun talloze bezoeken aan Dreischor vooral onder de indruk ge raakt van de bewoners. „Je komt zó dicht bij de mensen en wat hen écht raakt", zegt Joop Schaminée. „Ze wil len hun verhalen met je delen. Dat is heel indringend. Het heeft me op nieuw bewust gemaakt van waar het in het leven om draait. En dat is niet het werken aan wetenschappelijke publicatie zoveel." Het is een speldenknop op de wereld kaart, een postzegel in het landschap, van enige afstand bekeken: één vier kante kilometer ten zuidoosten van Dreischor. Het is echter ook een vrij wel onuitputtelijke bron voor onder zoek en verhalen, zo leert het project Venster op de Wereld. Al een jaar lang bezoeken wetenschappers en an dere betrokkenen regelmatig het ge bied om alles te inventariseren en vast te leggen, wat onder meer moet leiden tot een boek. Het plan om een vierkante kilometer natuur en landschap gedetailleerd in kaart te brengen is al van enkele ja ren geleden, vertellen de initiatiefne mers Joop Schaminée en Anton Stor- telder, beiden verbonden aan onder zoeksinstituut Alterra in Wagenin- gen. „Het moest niet om bijzondere natuur gaan, maar om platteland, de plek waar mensen werken en wonen. Daar wilden we de verhalen van ver tellen en dan kijken hoe die vierkan te kilometer samenhangt met de bui tenwereld en de buitenwereld met de vierkante kilometer. Vandaar ook de naam Venster op de Wereld: je kijkt door een venster naar die plek, maar ook vanaf die plek naar de rest van de wereld." Alterra trok geld uit voor het project en als locatie werd een vierkante kilo meter in de Achterhoek gekozen. Maar toen de crisis toesloeg en Alter ra fors moest bezuinigen, werd het project teruggetrokken. Toch verdween het niet uit hun ge dachten. Schaminée bracht het regel matig ter sprake bij lezingen in het land. Dat leidde tot enthousiasme in Zeeland, bij burgemeester Gerard Ra- belink van Schouwen-Duiveland en eind 2012 vooral ook bij Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Drei schor werd een geschikte locatie be vonden en binnen korte tijd was de zaak beklonken. „We hadden alles, behalve geld. We zijn gewoon begon nen." De financiering bleek ook na derhand lastig te zijn, al hebben Al terra en Schouwen-Duiveland inmid dels beide 15.000 euro bijgedragen. „En we hebben nog wat ijzers in het vuur bij fondsen." Toch bleek het ontbreken van geld al lerminst een struikelblok. Zeker na .een artikel in Trouw werd hulp van alle kanten aangereikt. „We kregen heel veel aanbiedingen om mee te iH H.* 4 v, A A* t/.- De PZC volgt het project Venster op de Wereld de komende maanden met een reeks van dertien afleverin gen, elke twee weken in zaterdagbij- lage Spectrum. Komende zaterdag verschijnt de eerste aflevering. De serie komt tot stand in samen werking met onderzoeksinstituut Alterra en tekent eigen verhalen op in en rond de vierkante kilometer. Daarnaast wordt in elke aflevering een van de twaalf'ankerpunten' be licht, de thema's die de initiatiefne mers van Venster op de Wereld in het gebied hebben benoemd. Medewerkers van het project hou den voor de PZC een weblog bij van 'the making of. Het webadres van het blog is www.pzc.nl/dreischor. Meer informatie over het project zeifis terug te vinden op de websi te www.vensteropdreischor.nl. doen. Daardoor werd het project in eens veel groter." Hydrologen, landbouweconomen, or nithologen, meteorologen, bramen deskundigen, historici, archeologen, cultureel antropologen en andere des kundigen buigen zich over de vier kante kilometer, maar daarnaast wor den de verhalen opgetekend van men sen die in het gebied wonen of wer ken, zoals de spruitentelers Gilles Klornpe en Frans van der Linde, mo lenaar Bart van der Spek, René Per kins van de houtzagerij, Ria Geluk van museum Goemanszorg, vlasken ner Rinus Quist en Johan van de Vel de van de wijnhoeve. „Het is een gouden greep geweest om de verhalen van wetenschappers te verbinden met lokale verhalen", zeggen Schaminée en Stortelder. „Ze zijn allemaal waarachtig en betrok ken. De meerwaarde van het project zit in het zoeken naar het grote ge heel, het samenbrengen van al die verhalen. Het geheel is echt meer dan de som der delen." Beide onderzoekers voeren Venster op de Wereld uit naast hun dagelijk se werkzaamheden. Ze zijn telkens twee - en Stortelder zelfs drie - uur onderweg om in Dreischor te komen. Dat hebben ze er graag voor over. „Dat komt door het enthousiasme van de mensen. We gaan altijd met plezier naar Zeeland." Ze kijken inmiddels met andere ogen naar het gebied. „Toen ik hier voor het eerst was, dacht ik: wat een kaal, leeg landschap met weinig differen tiatie", bekent Stortelder. „Maar naar mate ik hier vaker kwam en met de boeren over het land liep, ben ik het steeds meer gaan waarderen. Er zit veel meer in dan je vanaf de autoweg ziet." „Wat ik de afgelopen tijd heel be wust ben gaan beleven is dat de plek er zo enorm toe.doet", vult Scha minée aan. „Het zijn de mensen die uiteindelijk betekenis geven aan het land, niet de zeldzame planten die er misschien groeien." Ze horen veel persoonlijke, niet zel den aangrijpende verhalen. „Mensen vertellen in een uur tijd hun hele le ven. Ik heb hier al heel emotionele dingen meegemaakt. Vaak heeft dat ook te maken met de Watersnood ramp. Ik heb me eigenlijk nooit goed gerealiseerd dat die zó indrukwek kend is geweest. In alles wat we doen klinkt de Ramp door. Dat is echt een ijkpunt." Het project in Dreischor doet beide wetenschappers beseffen dat de mens altijd centraal moet staan bij projecten die zijn omgeving raken. Stortelder: „Normaliter gaan bureaus het landschap bekijken en inventari seren. Op basis daarvan worden kwa- 11 i m 4 - Jf liteits- en waardekaarten gemaakt. Dat leeft totaal niet bij mensen. Bij hen spelen heel andere betekenissen een rol. Die zitten vooral in de histo rie verankerd. Dat wil niet zeggen dat ons specialisme onbelangrijk is, maar het is maar één facet." „Vaak wordt op een kaart eerst een lijn getrokken en pas helemaal op het eind van het proces komen de men sen die het betreft aan bod. Die krij gen met veel pijn en moeite een in spraakavond", aldus Schaminée. „Dat is echt de verkeerde insteek. Je moet veel meer vanuit de betrokkenheid van de lokale mensen het land probe ren in te richten. De les dat je altijd voorzichtig en met respect met de omgeving om moet gaan, is me hier heel duidelijk geworden." Nu het Dreischor-project zo breed is omarmd, komen er waarschijnlijk meer Vensters op de Wereld. „We willen dit project ook op andere plek ken in Nederland doen. We kunnen daar nog niet veel over zeggen, maar het gaat wel gebeuren. Als er tenmin ste budget is, want we gaan niet meer beginnen zonder geld." Dreischor raakt wetenschappers door Rolf Bosboom V» KK a ip 1 •mJrs' -w.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79