Speciaal team bindt strijd aan tegen smokkel Rem kwijt Vissen met staand net wordt niet verboden f;rn ipc ZEELAND 19 commentaar De gevaarlijkste en de veiligste weg in Zeeland 66 Zeeland heeft uiterlijk begin volgend jaar alle wegen MIDDELBURG - De ANWB heeft de Bernhardweg, de N254 (links op de foto), in het onderzoek van de Zeeuwse provinciale wegen extra onder de loep genomen. Daar is het grootste stuk weg dat in de normen van de ANWB het minst veilig is. Het gaat om het stuk ter hoogte van het spoorviaduct over de Bernhardweg. De bomen staan daar bijvoorbeeld op 4 meter af stand van de weg, terwijl dat in de normen van de ANWB 5 me ter zou moeten zijn. Gelet op de verkeersintensiteit van die weg zou er ook geleiderail moeten zijn en bij voorkeur gescheiden rijstro ken. Het veiligste stuk weg ligt in Aar denburg (rechts op de foto), de Peurssensstraat. Dat is overigens geen provinciale weg. De veilig heid wordt daar onder meer be reikt door de bescheiden snelheid waarmee het verkeer rijdt. Ter plaatse is een 30 kilometer zone ingesteld. het gemiddelde blijkt uit de gege vens van de ANWB. Gedeputeerde Van Beveren kreeg gisterochtend het eerste exem plaar van het Zeeuwse ANWB-on- derzoek overhandigd. Hij consta teerde dat de resultaten wel duide lijk zijn, maar dat de provincie ook naar andere zaken kijkt. Zo speelt voor de provincie ook de functie van een weg een rol. Dat moet eind van dit jaar of begin gecategoriseerd volgend jaar leiden tot een We- gencategoriseringsplan van alle Zeeuwse wegbeheerders. Een vol gende stap is het benoemen van een netwerk van wegen die alle dezelfde functie hebben. Bijvoor beeld wegen die moeten dienen voor de doorstroming van verkeer en wegen die duidelijk een platte- landsweg zijn. Dat moet het aan trekkelijker maken voor door gaand verkeer om van de stroom wegen gebruik te maken. De ANWB heeft de leden van de ze bond opgeroepen ervaringen over de veiligheid van wegen door te geven. De ANWB is er be nieuwd naar hoe de leden de vei ligheid van de wegen ervaren. Op die manier moet ook draagvlak ge vormd worden om bepaalde maat regelen op wegvakken gereali seerd te krijgen. Overigens is op het onderzoek van de ANWB nog wel wat af te dingen. Op een kaart die bij het rapport is gevoegd wordt als het meest veilige stuk provinciale weg een straat in Aardenburg ge noemd. Dat is echter geen provin ciale weg. Ook worden op de kaart stukken waterschapswegen meegenomen, terwijl bepaalde provinciale wegen weer niet - vol gens de kaart - in het onderzoek zijn opgenomen. Provinciale wegen beslaan slechts zes procent van het totale Neder landse wegennet. Toch valt hier ruim een kwart van alle verkeers slachtoffers. Dat komt door de re latief hoge snelheid waarmee op deze wegen wordt gereden, met tegenliggers en gevaarlijke obsta kels langs de weg. Dat leidt niet zelden tot bermongevallen, fronta le aanrijdingen en aanrijdingen met bomen. ENKELE CIJFERS UIT HET ONDERZOEK Het speciale team is in het leven geroepen omdat politie en justitie maar weinig zicht hebben op de enorme hoeveelheid goederen die via de havens van Vlissingen, Ter- neuzen en het Brabantse Moer dijk verhandeld worden. Om de smokkel via de havens ver der tegen te gaan wordt er meer samengewerkt met België, zo staat in het Plan van Aanpak Task- force Brabant-Zeeland dat gister avond besproken is door de poli tietop en de burgemeesters. December 2013 bevestigde de poli tie dat het aantal drugstranspor ten via de Zeeuwse haven de afge lopen jaren flink was gestegen. Dat was het gevolg van strengere controles in Rotterdam, Antwer pen en Zeebrugge. Dat speciale Hit- and Runteam probeert, niet alleen de smokkel daadwerkelijk tegen te gaan maar onderzoekt ook de relaties die smokkelorganisaties hebben met legale bedrijven en de dekman tels in de havengemeenten en het achterland. Uit dat Plan van Aan pak blijkt ook dat criminelen in Zeeland en Brabant tot nu toe suc cesvol zijn. „Er wordt veel geld verdiend en tal van mensen wer ken mee om het crimineel onder nemerschap productief te laten zijn", zo staat in het Plan. Ook wordt het ronduit 'verontrus tend genoemd' dat criminelen steeds machtiger worden omdat ze vastgoed verwerven, via de ho reca crimineel geld witwassen of makelaars, financiële en juridi sche dienstverleners voor hun kar Criminelen worden steeds machtiger. Ze kopen vast goed en wassen crimineel geld wit via de horeca spannen en via de media van zich zelf een positief beeld schetsen. Om criminelen de voet dwars te zetten moet er veel meer als één overheid worden opgetreden. Een klein jaar geleden besloten vijf Brabantse steden intensief samen te werken in de strijd tegen de ge organiseerde criminaliteit in het B5-project. Het project wordt nu verbreed tot alle tachtig Zeeuwse en Brabant se gemeenten. In de praktijk blijkt dat bij vooral de kleinere ge meenten nog onvoldoende ken nis en capaciteit aanwezig is om de georganiseerde criminaliteit te bestrijden. Maar soms, zo blijkt uit het Plan, zijn gemeenten en af delingen ook heel lankmoedig in het optreden tegen criminelen. De huurders van wo ningbouwverenigin gen weten inmid dels wel waar ze aan toe zijn. Wie nog niet aan de maximumhuur zit voor een bepaald huis, kan jaar op jaar een buitensporige verhoging verwachten. Dit jaar is dat niet anders. Veel huren gaan 4 tot 6,5 procent omhoog. Ook in Zeeland. Slechts een enkele Zeeuwse vereniging beperkt zich tot de inflatie. En dat al leen voor lage inkomens. De bouwverenigingen worden zwaar gehandicapt door de in komenspolitiek en door het bouwbeleid van de overheid. De huidige regering heeft geen boodschap aan de vraag of al die huurders de lastenstijging wel kunnen opvangen. En het deert Den Haag ook niet dat huurders met een hoger inko men naar de risicovolle koop- markt worden gedreven. Desondanks hebben de vereni gingen nog wat ruimte om ei gen beleid te maken. Dat bewij zen de verschillen in Zeeland. Een voorwaarde is, dat zij de rem op de huren weten te vin den. Te veel corporaties zijn die nu al jaren helemaal kwijt. Staatssecretaris Sharon Dijksma (Economische Zaken) heeft een enquête gehouden onder kustge- meenten waar recreatief vissen met netten (onder voorwaarden) is toegestaan. De uitkomsten zijn voor haar geen aanleiding om het vissen met netten langs de kust aan banden te leggen. In principe is het verboden om in de zoute wateren van zuidwest Nederland recreatief te vissen met staand want. Maar kustge- meenten in bepaalde gebieden (waaronder de Westerschelde) mogen uit cultuur-historisch oog punt recreatieve staand wantvisse- rij toestaan. In de Westerschelde en Waddenzee mag dat sinds 2011. Die verruiming leidt niet tot problemen, aldus Dijksma. Gemeenten hebben nauwelijks klachten gekregen over hinder. Ook zijn er geen meldingen ge daan over bijvangst van bruinvis sen. Wel is gevraagd of de netten ook vanaf een boot mogen wor den uitgezet. Dijksma wil dat niet toestaan, om dat het vervoer en uitzetten van vistuig vanuit een boot enkel is toegestaan aan beroepsvissers. DONDERDAG 24 APRIL 2014 I De Peurssensstraat in Aardenburg. foto Mark Neelemans moet veel veiliger Gedeputeerde Kees van Beveren Van de Zeeuwse provinciale we gen heeft 18 procent geen of een enkele asstreep. Op slechts 1 pro cent is als rijrichtingsscheiding een geleiderail aangebracht. Op meer dan 50 procent van het Zeeuwse provinciale wegennet zijn potentieel gevaarlijke objec ten binnen 5 meter van de weg aangetroffen. Op de provinciale wegen is 64 pro cent van de kruispunten een 3- of 4-armig kruispunt zonder verkeers lichten. Daar liggende de grootste risico's. Op 96 procent van de Zeeuwse provinciale wegen is de correctie- strook rechts naast de weg smal ler dan een meter. Bermongeval len gebeuren vaak op deze wegen. door Emile Calon VLISSINGEN - Een speciaal 'Hit and Run Cargoteam' moet ervoor zor gen dat er minder gesmokkeld wordt via de Zeeuwse en West-Bra bantse havens. Dat team met voor al politiemensen is vorige maand gestart en werkt nauw samen met marechaussee, douane en andere diensten. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Recreatief vissen met staand want in de Westerschelde wordt niet verboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74