Mariniers mogelijk elk jaar in Brouwershaven i Bouw inspiratiecentrum begint en rechters moeten nog beslissen Nieuw muziekfeest mag kerkdienst niet storen Asielhonden onder dak 66 Als de methode bij de beroepsvaart wordt toegepast, levert dat een aardig bedrag op i 20 SCHOUWEN-DUIVELAND SCHEEPVAART Schutten gaat sneller en tegen minder kosten. Jachtensluis morgen open voor proef. EP Dat zei kapitein William Diepe- veen gisteravond in Brouwersha ven, waar hij uitleg gaf over de mariniersoefening die in de Smal- stad wordt gehouden. De officiers opleiding en de basisopleiding hebben dan hun eindproeven. In Brouwershaven wordt geoefend in het uitschakelen van opstande lingen, die zich tussen de bevol king schuilhouden. Zaterdagochtend 14 juni trekken veertig mariniers te voet Brou wershaven binnen. Zij verschan sen zich in de loods van Van Ast. Laat in de middag vaart de hoofd macht van honderd man qp twee landingsvaartuigen de haven in. Ook zij gaan naar de 'compound' bij Van Ast. Er is altijd één pelo ton (veertig man) dat patrouille loopt om de 'vijand' (een groep parate mariniers) te tonen dat zij de stad beheersen. Er is ook altijd een peloton dat bij Van Ast de wacht houdt. Twee keer per dag (kan ook 's nachts zijn) worden er acties uitgevoerd. Dat kan de om singeling van een gebouw zijn, waaruit opstandelingen worden gehaald. Diepeveen toonde gisteren in het Tonnenmagazijn de wapens die zijn mannen dragen. De lopen van het machinepistool en de lich te mitrailleur zijn voorzien van een gele of rode dop, ten teken dat er met losse flodders wordt ge schoten. Diepeveen: „Er wordt nóóit een wapen op u gericht." De kans dat kinderen kogelhul zen vinden, is klein. „Wij ruimen onze rotzooi zelf op." En zon dag tijdens de kerkdienst, zo be loofde de kapitein, is het rustig. De stemming in het overvolle Tonnenmagazijn was vrolijk. Die peveen kreeg applaus voor zijn tien push-ups nadat hij Brouwers haven per ongeluk 'dorp' had ge noemd. „Zijn onze vrouwen vei lig?", wilde een man weten. „Na tuurlijk meneer, het zijn allemaal mariniers in opleiding", ant woordde Diepeveen. Waarop de man sprak: „Ja, dat is juist de re den waarom ik het vraag." 'H BRUINISSE - Rijkswaterstaat begint morgen aan een proef met een scherm van luchtbellen in de noordelijke recreatiekolk van de Krammersluizen bij Bruinisse. Als de methode effectief is, wordt de techniek ook in andere sluizen toegepast om zout water geschei den te houden van zoet. Volgens omgevingsmanager Kees-Jan Meeuse van Rijkswater staat levert de nieuwe techniek tijdwinst en een financiële bespa ring op. De Krammersluizen verbinden de zoute Oosterschelde met het zoete Krammer-Volkerak. Dat moet (vooralsnog) zoet blijven en daarom wordt bij het schutten van schepen die vanaf het zout ko men alle water in de sluiskolk ver vangen door zoet. Dat kost veel tijd en energie. Bij de nieuwe methode hoeft dat niet meer. Als aan de zoute kant tijd wordt bespaard bij het schut ten en tenslotte zijn we be nieuwd naar hoeveel kosten we besparen in het functioneren en in het onderhoud van de sluis." Dertig procent tijdsbesparing acht Meeuse mogelijk. In geld zou ook zoiets mogelijk moeten zijn. „Als de methode straks in de kol- ken voor de beroepsvaart wordt toegepast, dan levert sneller schut ten een aardig bedrag op voor de BV Nederland." Bellenschermen in sluizen zijn niet nieuw. De techniek werd al in 1971 toegepast in de Rozenburg- sesluis bij Rotterdam. Meeuse: „Maar wij hebben enkele innova ties toegepast. Het bellenscherm werkt over de hele breedte van de kolk en werkt ook beter door de afdichting aan de onderkant. Ver der zit vóór het bellenscherm een spleet waardoor we zoet water persen. Daarmee houden we de instroom nog beter tegen en ten slotte werken we aan de zoete kant met een spoeldebiet. Onder in de sluisdeur zit een inlaat voor zoet water. Daarmee wordt het laatste beetje zout weggespoeld." Rijkswaterstaat testte het scherm eerder bij de Stevinsluizen in de Afsluitdijk. Waterbouwkundigen overwegen de methode ook te ge bruiken in de Volkeraksluizen als Krammer en Zoommeer over en kele jaren mogen verzilten. Dat zou een herinvoering zijn, want tot 1987 zat er al een luchtbellen- scherm in deze sluis. OPPASSEN MET INVAREN De natuurbeschermingsorganisa ties bleken erg boos over het feit dat Arcadis op het allerlaatste mo ment een rapport namens de ini tiatiefnemers van het centrum bij de stukken heeft mogen voegen. Op hun beurt hebben de natuur beschermingsorganisaties de Grontmij gevraagd een contra-ex pertise te maken. De rechtbank heeft toegestaan dat ook dit laat ste stuk deel mag uitmaken van de processtukken. In die con tra-expertise staat bijvoorbeeld dat de bouwwerkzaamheden ver storend zijn voor het 130 meter verderop gelegen Natura 2000-ge- bied, genaamd Grevelingen. Officieel is het natuur- en recrea tieschap de Grevelingen opdracht gever voor het inspiratiecentrum. Namens dat schap treedt Groen voorziening Zuid-Holland (GZH) op. De officiële start van het pro ject is voorzien voor woensdag 14 mei. Voor die tijd wordt wel een uit spraak van de rechtbank ver wacht. Een voorlopig voorziening om meteen al de werkzaamheden te stoppen, kregen de natuurbe schermingsorganisaties niet, om technische redenen. De recht bank denkt nu na over een tussen uitspraak die er toe zou kunnen leiden dat de voorbereidingen ge staakt moeten worden. Grootste bezwaar tegen het inspi ratiecentrum is de tientallen me ters hoge toren die er bij komt te staan. Verder zijn er vraagtekens over de exploitatie. Dat schrijft het college van B en W in antwoord op vragen van de SGP. De SGP wijst erop dat dicht bij het Hof van Tange, waar het festival zal plaatsvinden, de Wes- terkerk is en dat daar op zondag om 09.30 en om 18.00 uur dien sten worden gehouden. De och tenddienst zal geen last hebben van het festival omdat dat pas om 13.00 uur begint. Voor de avond dienst wordt de overlast beperkt, mede doordat de geluidseisen strenger zijn omdat het een zon dag is. De scriba van de Wester- kerk krijgt een telefoonnummer van de geluidsambtenaar van de gemeente. Overigens is de vergun ning voor het evenement nog niet officieel verleend. Het staat wel op de evenementenkalender van de gemeente en daar heeft niemand bezwaar tegen gemaakt. door Ton van den Nouweland BROUWERSHAVEN - „Als het ons hier bevalt - en dat doet het eigen lijk nu al - kan het een jaarlijks te rugkerend evenement worden." Bellenscherm houdt zout uit Krammersluis ZIERIKZEE - Vrijwilligers van de J-Walk en van het dierenasiel met op de voor grond asiel-penningmeester Cora Jonker, die Igor aan de riem houdt. De J-Walk schonk 3800 euro aan het asiel, waarmee de hondenhokken op de ach tergrond werden voorzien van een nieuw afdak. De volgende liefdadigheids wandeling (J-Walk) is op 13 september in Renesse. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland upcugdciL, worot van af de bodem van de kolk water en lucht opgespoten. Dat scherm van water en luchtbellen houdt het in stromen van zout water tegen. Meeuse: „De komende maanden gaan we drie dingen onderzoe ken. Allereerst willen we weten of de methode effectief is om zoet van zout gescheiden te houden. Verder willen we weten hoeveel Kees-Jan Meeuse, RWS «t 111 dé noordelijke jachtensluis van het Krammercomplex ligt vanaf 25 april een bellenscherm. Deze barrière van water en lucht is merkbaar voor jachten die vanaf de Oosterschelde de sluis invaren. Het bellenscherm geeft eerst een tegenstroom en na het passeren een meestroom. Schippers moeten de sluis daarom SCHARENDIJKE - Terwijl op de Brou- wersdam de voorbereidingen voor de bouw van het inspiratiecentrum al in volle gang zijn, stonden giste ren de natuurbeschermers en de initiatiefnemers van het centrum tegenover elkaar in de Rotterdam se rechtbank. Inzet was de omge vingsvergunning die de gemeente Goeree-Overflakkee heeft verleend voor het centrum. door Maurits Sep met voldoende snelheid binnenva ren. Achteruitslaan in de meestroom wordt afgeraden. Andere schip pers rekenen daar niet op. De sluisdeuren blijven maar kort open. Schepen die nog minuten verwijderd zijn, moeten wachten. In de sluis hangen lijnen die het af meren vergemakkelijken. MIDDELBURG - Het nieuwe muziek festival Go Dutch dat op zondag 20 juli in Middelburg zal plaatsvin den, mag de kerkdiensten niet ver storen. Door in de vergunning ei sen te stellen aan het geluid van de muziek wordt 'de overlast voor de omgeving zo veel mogelijk beperkt of tot een aanvaardbaar niveau te ruggebracht'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69