12 UIT eerdere films. Er zit veel 'dramatisch' in de fdm: de coming-of-age van een naïef bur germeisje, de dik aangezette tegenstelling tussen puur egoïsme en oprecht mededo gen,' ook zwart tegenover blank. Verder de oorlog als de katalysator van het menselijk lot, het einde van een tijdperk, voorgoed voorbij. Het is daarop, dat de titel slaat: 'There was a land of Cavaliers and Cotton Fields, called the Old South. Civilization go ne with the wind...' Er was een boek (uit 1936), dan een film (1939) en dan héél lang niets. Geen remake (wel een sequel in 1995, 'Scarlett'). Nee, zelfs geen toneelstuk of musical. Op geen enkel Narrow- of Broadway. En dan is er plots een Nederlands toneelstuk, mu ziektheater, of misschien moet ik het eigen lijk wel bijna een musical noemen. Geschre ven (op basis van het boek) en geregisseerd door Madeleine Matzer, die eerder o.a. Knie len op een bed violen tot die prachtige toneel versie bewerkte. Werkelijk schitterend ge kostumeerd door Jan Taminiau (al afgespro ken vóór hij de kroningsjurk van Maxima mocht maken). Met heel veel wervelende muziek erin, in de bluegrass-sfeer van de Cotton Fields van dat Old South. Het verhaal is complex, met hartstochtelijke verlangens en traumatische afwijzingen, maar het wordt verrassend helder verteld (vertellersrol van slavin Mammy). De voor stelling heeft schwung en swing, de hoofd rolspelers (Anna Drijver en Nasrdin Dchar) zijn geloofwaardig. Hoewel de hoepelrok ken ruisen (zal ik het nog eens zeggen: schit-te-ren-de kostuums), is het evenzeer een verhaal van deze tijd. Een evergreen die opnieuw uitloopt. Niet te missen, zaterdag 3 mei in theater De Mythe in Goes. Voor snelle beslissers (want al morgen te zien in De Mythe in Goes) heb ik nog een mooie aanrader: een cabaretprogramma op basis van een roman. Kasper van Kooten is de man van deze 'truc', die hij al eerder ver toonde in 'Het Wonderlijke Leven van Jackie Fontanel'. Hij schrijft een (tamelijk humoristische) roman - een cabaroman - en zet die dan zelf (alle rollen) in flitsende stijl op de planken. Dit keer 'Karakters': vijf hotshot BN-ers zijn bijeen in een villa in Zuid-Frankrijk, onder leiding van een eigen tijdse topgoeroe. Dat gaat maar goed tot de zeepbellen spatten. Echte klasse! Alle rollen zelf spelen heet in het toneelvak 'jongejannen'. Nel Kars doet dat ook graag, vanavond speelt ze alle rollen in Buigen voor Oranje, een stuk van koningshuis-schrijver Ton Vorstenbosch. Het stuk over de 18-jari- ge Juliana is al een paar jaar oud, maar zeer mooi om te zien. 'Gejaagd door de wind': een complex verhaal met hartstoch telijke verlangens en traumati sche afwijzingen, maar in de Nederlandse toneelversie ver rassend helder verteld. Weet u nog of u hem gezien heeft, de film Gone with the wind1. Het schijnt dat bijna iedereen dénkt dat hij hem gezien heeft, maar dat de meesten vervolgens niet weten waar die film eigenlijk precies over gaat. Ik ben er ook zo een. Dat kan een geheugenkwestie zijn, maar het zou ook héél goed kunnen dat we alleen maar dénken dat we film heb ben gezien. Omdat het zo'n beroemde, zo'n iconische film is. Door zijn lengte (4 uur), door de toen nog vrij nieuwe en dure technicolor-techniek, door zijn Oscars (8), door zijn steracteurs (Clark Gable en Vi vien Leigh), door het heftig-romantische verhaal tegen de achtergrond van de al even iconische Amerikaanse Burgeroorlog. Ook legendarisch door de vele verhalen rond de film. Zelfs als u die nog nooit ge hoord heeft. (Wist u dat ze meer dan 2 jaar naar de hoofdrolspeelster hebben gezocht - meer dan 500 actrices deden auditie - 32 de den een screentest - en dan komt de volsla gen onbekende Vivien Leigh zonder veel verwachtingen de studio binnengelopen en binnen 4 dagen is alles rond). Ik bespaar u de rest, al is het moeilijk om te zwijgen over de in brand gestoken decors van twee Willem Nijssen Dian Liesker bindt met humor strijd aan met de samenleving In 'Ik blijf verdomme hier!' bindt Dian met vrolijk snijdende humor de strijd aan met het toenemende assertivi- teitsniveau in de samenleving in het algemeen en botte visverkopers in het bijzonder. Recensies zijn lovend: 'Dian ontroert in haar machteloos heid en overbodigheid op een gekke manier. Met een indirecte zelfspot maakt ze zichzelf hierbij innemend'. Cuido Weijers gaat in 'V' voor onweerstaanbare hilariteit Na zes oudejaarsconferences en vier solovoorstellingen is het tijd voor 'V'. Dat wordt wederom onweerstaanba re hilariteit bij Guido Weijers. Lachen om macht, relaties, reizen en geluk. Confronterende humor en intelligen te doordenkertjes. Weijers is snel, scherp en eerlijk. Hij houdt de toe schouwers een spiegel voor, die pijn lijk grappig zal zijn. Culti Koor Tholen wil meer mannen binnenhalen Het Culti Koor Tholen beschikt over 35 leden, een koorleider, een begele- dingsgroepje met twee elektrische gi taren en een basgitaar, een breed re pertoire aan pop- en culturele liedjes, maar heeft behoefte aan meer zingen de mannen. Het koor hoopt dan ook enkele mannen enthousiast te krijgen met een gevarieerd optreden zater dag tijdens de kunstroute. Meestertrompettist Hargrove belooft zinderende happening Het is alweer twee jaar geleden dat trompettist Roy Hargrove zijn favorie te podium in Terneuzen aandeed. Sinds zijn eerste optreden in Porgy en Bess in 1993 was hij leider van al lerlei formaties. Steeds keert hij te rug tot zijn vaste waarde, het kwin tet. Met zijn huidige groep speelt hij 'straight ahead jazz'. Dat belooft een zinderende happening te worden. Verrassende veelzijdigheid bij gebruik van stem en instrument Duo Ondine Tara Kumar, ofwel zang, cello en piano: een ongebruike lijke bezetting in de klassieke muziek. Zangeres Janneke Schaareman (foto),- pianiste Cathelijne Maat en celliste Ta- ra Kumar laten in dit programma ho ren hoe veelzijdig stem en instru ment gebruikt kunnen worden. Van oude muziek van Duruflé en Handel, tot Schumann en Rachmaninoff. Donderdag 24 april, De Weverij, Zie- Vrijdag 25 april, Scheldetheater, Ter- Zaterdag 26 april, RK-kerk, Tholen, Zaterdag 26 april, Porgy en Bess, Ter- Zondag 27 april, Grote Kerk, Groede, rikzee, 20.15 uur. neuzen, 20.00 uur. 16.00 uur. neuzen, 21.00 uur. 14.00 uur. v." ■- Evergreen die opnieuw uitloopt Hoofdrolspelers Anna Drijver en Nasrdin Dchar in 'Gejaagd door de wind foto Jean Philipse Nels Kars, vanavond, Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur; 'Karakters', vr. 25 april, De Mythe, Goes, 20.00 uur. 'Gejaagd door de wind', zat. 3 mei, De Mythe, Goes, 20.00 uur. Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63