Haagse bluf 6 UIT IN KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven Gelukkig zeggen Hagene zen en Hagenaars het zelf over hun stadssym- bool, de ooievaar: hoog op de poten, kaal in de veren en een grote bek. De culinaire tegen hanger is Haagse bluf, het Barbie- roze toetje met air. Je maakt het van stijf opgeklopte eiwitten met suiker en bessen sap, meer niet. In feite heb je ge woon een hap lucht. Heerlijke lucht, dat wel. Ik ben een fan van Haagse bluf en niet alleen om z'n frisse smaak, theatrale kleur en royale volume, zeker in verhou ding tot de calorieën. Net als mijn moeder vroeger deed, zet ik het vaak op tafel na dat ik cake heb gebakken of zelf mayonaise of aardappelpuree heb gemaakt. Wat heeft dat met el kaar te maken? Nou, je hebt bij de bereiding eidooiers nodig, net als bij custard, sabayon, Hollandaise en veel andere sauzen. Wat over blijft - het restje - zijn de eiwit ten. Die spoel je natuurlijk niet door de gootsteen, daar maak je nog iets lekkers mee. Dat gold voor mijn moeder in de zuinige wederopbouwjaren vlak na de Tweede Wereldoorlog, maar ook voor mijn oma tijdens de grote crisis van de jaren dertig. En nu voor onze duurzame generatie. No waste! Je gooit geen goed voedsel weg. Kan je niet maken ten opzichte van het milieu en on ze mede-planeetbewoners, van wie nog altijd één op de acht elke nacht met honger gaat slapen. Toch gebeurt het op grote schaal. Ik las dat een stad als Weesp, met 18.200 inwoners, kan leven van wat een stad als Amsterdam aan eten weggooit. Schokkend, toch? Ik verzamel al jaren recepten van gerechten waarin je restjes en kliekjes op een lekkere manier kunt verwerken. In deze column komen ze regelmatig langs. Bin nenkort komt bij Uitgeverij Xan- der mijn nieuwe boek uit, met een verzameling van de smake lijkste, makkelijkste en meest bij zondere kliekjesgerechten: Het Nieuwe Kliekjesboek. Ik zit dus weer middenin het thema voed- selverspilling. De grootste misvatting over ko ken met restjes en kliekjes is dat het typisch Hollands zou zijn. Niets is minder waar. Veel heerlij ke, wereldberoemde gerechten komen voort uit restverwerking. Voorbeelden? Italiaanse ravioli, aranchini (risottoballetjes) en mi nestrone. Spaanse paella, tortilla en de meeste tapas. Maar ook de Ierse clam chowder (een heerlijk romige mossel-vissoep met aard appel), Indiase samosas (flapjes gevuld met aardappelcurry), Mexicaanse aztekensoep, Califor- nische caesar salad en avoca- do-wraps, Indonesische nasi gor- eng en dus ook onze bitterbal en Haagse bluf. Bepaald geen gerech ten om je neus voor op te halen. Ik kom nog even terug op die toe passelijke naam, Haagse bluf om dat het nu zo lekker actueel is. Hij komt van een fraai staaltje Pal naast de pittoreske oesterputten in Yerseke staat een hypermodern gebouwtje, met de con touren van een traditio nele oude oesterloods: het is de Oesterij, een proeflokaal van een oes terhandelaar. De Oesterij is een win kel, een informatiecen trum en een restaurant in één. Nadia Berkelder Bediening ma et als we ons Hk li eten op tafel krij- I 1 8en> stapt er een B I §rote groeP Bel- H gen de steiger ■-1 lil °P- „Oooohhhh, IP amai!", roepen ze. „Mogen we daar eens een fo to van trekken?" Dat mag. We glimlachen blij ach ter onze grote mand met oesters. En waarom niet? De zon schijnt, we zitten op het terras en er zijn oesters in overvloed. De Oesterij is niet echt een res taurant, maar je kunt er wel eten. Het is een winkel waar je in alle soorten en maten Zeeuw se oesters kunt kopen. Die ko men rechtstreeks uit de putten eronder en worden terwijl je wacht voor je ingepakt. De Oes terij is óók een bezoekerscen trum waar mensen informatie kunnen krijgen over de traditio nele mossel- en oesterkwekerij. Er is een film over mosselvissers en bezoekers worden groepsge wijs rondgeleid over de putten. Voorlopig is de Oesterij om te eten alleen open voor de lunch. De kaart is zeer beperkt: er staan oesters op: Zeeuwse creuses uit de Oosterschelde of de Grevelin- gen en Zeeuwse platte. Ze zijn er rauw en in drie gare varian ten. Verder zijn er gekookte of ge gratineerde mossels en gekookte kreeft: Canadese of Zeeuwse. Dat is het. En wij vinden het best. De aankleding is eenvoudig. We zitten op picknickbanken op een terras dat boven de oesterputten hangt en in de verte over de Oos terschelde kijkt. Er is geen tafel kleed en geen bestek. Aan de zij kant staan een paar sjiekere bar krukken met hoge tafels. Een deel van het terras is verborgen onder een partytent. Dat is net iets té eenvoudig, zal eigenaar Jean d' Hooghe na het eten ver tellen: er komt binnenkort een mooiere luifel. In de winkel staan bakken met water met een groep Ooster- scheldekreeften van verschillend formaat, een paar Canadese kreeften en een mega-oester. „We proberen een record te vesti gen", gniffelt de verkoper. „Er zijn oesters van dertig centime ter groot." Dit is er alvast eentje om met mes en vork op te eten, gruwt mijn gezelschap. Vanuit de winkel kunnen bezoekers via een loopbrug over de oesterput ten naar de overkant, waar het bedrijf twee oude loodsjes heeft ingericht. Wij blijven dicht bij de winkel, in de zon. Omdat het lunch is, en we wel weten hoe ze smaken, besluiten we de rauwe oesters over te slaan. We kiezen voor de drie warme varianten: ge stoomd, gebakken en gegrati neerd en een gekookte kreeft uit de Oosterschelde er achteraan. We lopen mee om er één aan te wijzen: de kok verdwijnt niet kreeft en al de keuken in. De drie keer drie oesters komen op een omgekeerde oestermand, bedekt met zeewier. De schaal is een plaatje om te zien: de Belgen raken niet uitgefotografeerd. Van de gegratineerde oester vind ik wat ik eigenlijk altijd van gegrati neerde oesters vind: een beetje zonde, de smaak van de oester verdwijnt volledig onder de pitti ge vettigheid van de kaas. De ge bakken oester is gepaneerd en ligt op een bedje lamsoor: een oesterschnitzel, concluderen we oneerbiedig. De gestoomde oes ter met hollandaisesaus is de lek kerste van de drie: de oester is nog te proeven door de dikke laag saus heen; de hollandaise is subtiel-zurig. We krijgen er lekker bruin brood bij en verder niets. En dat hoeft ook niet, want even later komt de kreeft: gekookt, op een bed van zeewier, met grote stuk ken citroen en een bakje heerlij ke zure mayonaise. Een meneer op plastic klompen ('hier komen de spareribs', grapt hij bij het brengen) geeft technische uitleg voor wie niet gewend is aan kreeft. We kraken en peuteren, knagen, peuzelen en zuigen alle pootjes van de kreeft uit. De scharen zit ten vol mooi blank heerlijk kreef tenvlees. Echt heel veel lekker der kan een maaltijd niet wor den, concluderen we. Wij zijn diep tevreden. Een toetje hoe ven we niet. En dat is er ook niet - dat wisten ze hier dus.vast. B t Veel lekkerder wordt het niet V In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden. Prijs-Kwaliteit Heerlijke kreeft eri superverse oes ters, maar de kreeft is wel aan de prijs: wij betaalden 100 euro met twee personen. Het kan ook goedko per: drie rauwe oesters en een glas wijn voor 7,50 Entourage Waar ter wereld kun je nou beter zit ten dan op de Oesterputten in Yerse ke? Zonder poespas, vakbekwaam. Conclusie: Niet alleen een restaurant, maar ook een attractie. T "t De Oesterij, Havendijk 12, 4401 NS Yerseke. telefoon: 0113 760400. www.oesterij.nl. De winkel is open van dinsdag tot en met zaterdag van 10:00 tot 18:00 uur en op zondag van 11:00 uur tot 18:00 uur. De proeverij is open van" dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 18.00 uur. De Oesterij is toegankelijk voor men sen die slecht ter been zijn en voor mensen in een rolstoel. De Oesterij is een moderne uitvoering van een oude oesterloods. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57