Klarinetensemble ZiGoRo geeft voorproefje Italiaanse concerten 2 UIT ZiGoRo staat voor: klarinetensemble Zierikzee, Goes, Roosendaal. Zij mu siceren als afzonderlijke orkesten, maar hoe het klinkt als ze de krach ten bundelen, is vrijdagavond te horen in de Dorpskerk van Sint Laurens. Het optreden van ZiGoRo geldt als generale repetitie voor de concerten die het ensemble van 4 tot 10 mei in Italië gaat geven in Floren ce, Montecatini, Fiesole en Pistoia. Op het programma staan onder meer Partita van Carl Ditters von Dittersdorf en een Concerti no van Carl Maria von Weber met als soliste Nathalie Verburg. In de aria's van Verdi en Donizetti soleert Petra Warnaar als zangeres. Verder worden gespeeld Journey through Tur key van Martijn Rondel en muziek uit de film Otto e Mezzo van Federico Fellini, gecom poneerd door Nino Rota. Het ensemble onderneemt elke twee jaar een buitenlandse muziekreis. Zo werden eer der al Perugia, Kopenhagen, Barcelona, Praag, Salzburg en Leipzig bezocht. ZiGoRo werd jaren geleden opgericht door klarinetdocenten Trudie Stalpers-Smeets en Hans Hest vanuit de Zeeuwse Muziekschool en het Centrum voor de Kunsten Roosen daal. Het ensemble bestaat uit circa 30 klari nettisten die nagenoeg alle klarinetsoorten bespelen van het kleinste exemplaar de eskla- rinet tot de grootste contrabasklarinet. Theaterloods B voert een Zeeuwse moeder en een militair ten tijde van de Eerste Wereldoorlog op. Aan de andere kant van 'de draad' vertelt een andere soldaat zijn ervaringen. Vrijheid? Wat is het waard? Die vraag staat centraal in het toneelspel de draad van Thea terloods B dat vanavond in Podium 't Beest in Goes in première gaat en vervolgens nog vier keer op verschillen de locaties in Zeeland wordt opgevoerd. Dit theatertoertje wordt gemaakt in het ka der van de komende herdenkingsweek. „Het idee hiervoor is vorig jaar al ontstaan na onze leesvoorstelling Vuile Was tijdens festival Onderstroom in Vlissingen. Direc teur Onno Bakker van de Cultuurwerf vroeg of we eens wilden nadenken over een voorstelling met als thema 'vrijheid'. Dat ben ik gaan doen en kwam vooral uit bij het feit dat honderd jaar geleden de Eer ste Wereldoorlog begon", vertelt Rens Schot, artistiek leider en tekstschrijver van Theaterloods B. Samen met de vaste spe lers Oscar Postema en Annemarike Ruiten beek maakt hij in de eerste plaats voorstel lingen voor leerlingen in het voortgezet on derwijs. Dat sluit openbare voorstellingen echter niet uit. Insteek van Theaterloods B is dat er duidelijke verhalen worden ver teld. „Niemand hoeft zich na afloop van een voorstelling van ons af te vragen waar het over ging." Het idee voor de draad komt voort uit het boek Bange Jaren dat André Bauwens en Mi randa Haak uit Aardenburg over WOI heb ben geschreven en dat woensdag 30 april officieel wordt gepresenteerd. In dit boek wordt beschreven dat de Duitsers destijds langs de grens tussen Zeeuw-Vlaanderen en België een elektrische barrière van 2000 volt plaatsten. Het was een draad om te voorkomen dat Belgen uit het bezette ge bied naar het neutrale Nederland zouden vluchten. „Wij hadden nog nooit van die draad gehoord en kwamen erop dankzij het feit dat we van Bauwens vooraf inzage kregen in enkele hoofdstukken uit het be treffende boek. Ik ben me toen verder gaan oriënteren over die draad. Hij had een leng te van 200 kilometer en liep tot aan Keu len. In feite was dit een primitief IJzeren Gordijn, dat ook Duitse deserteurs en smokkelaars moest verhinderen bezet ge bied te verlaten. De bezetters volgden na tuurlijk niet keurig de werkelijke grens, maar trokken die draad ruwweg door het land", vertelt Schot. Het gegeven inspireerde hem tot een to neelspel: Een moeder met een kind, een ba by nog maar, overnacht bij familie in Bel gië. Net in die korte tijd wordt de barrière bij de grens aangebracht. Als de moeder wil terugkeren naar haar dorp in Zeeuws- Vlaanderen, ontzegt een militair die wacht loopt bij de 'elektrieken draad' haar de doortocht. Wat heeft ze er voor over om haar vrijheid weer te verkrijgen? De rollen worden gespeeld door Annemari ke Ruitenbeek en Oscar Postema. De regie is in handen van Brain Kwekkeboom en Ra mon de Nennie tekent voor de vormge ving. In eerdere producties voerde Rens Schot vaak zelf de regie, maar dit keer heeft hij die bewust uit handen gegeven. „Bram kijkt er als regisseur met een profes sionele insteek naar en komt tot andere in terpretaties dan ik als schrijver van de tekst. Die verfrissende impulsen komen het stuk ten goede." Naast 'de draad' zal Schot op specifieke wij ze ook een verhaal vanaf de andere kant van de grens vertellen. Een verhaal dus van uit het neutrale Nederland waar soldaten, vaak afkomstig uit kleine dorpjes en be hoorlijk wezensvreemd in die oorlogsperio de, geïnterneerd werden om ingezet te wor den zodra de situatie dat vereiste. Schot schreef daarover de monoloog De Maagd die wordt opgevoerd door Mels Hoogen- boom. Schot laat weten dat deze productie over WOI een vervolg krijgt bij Theaterloods B met Het Moederhuis later dit jaar en met De Meikever in het seizoen 2015/2016. Klarinetensemble Zierikzee tijdens een concert in het Watersnoodmuseum. Vrijdag 25 april, Dorpskerk, Sint Laurens, 20.00 uur. Vrijheid heeft een hoge prijs door Ali Pankow Do. 24 april, 't Beest, Goes, 20.00 uur; za. 3 mei, De Halle, Axel, 20.00 uur; zon. 4 mei, 't Spiegel- theater, Middelburg, 15.00 uur; maaandag 5 mei, Theater Vestzak'99, Vlissingen, 14.00 uur en 16.00 uur. La- *-» t Mels Hoogenboom vertelt in een productie van Theaterloods B zijn ervaringen als soldaat tij dens de Eerste Wereldoorlog in het neutrale Nederland, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53