Woningmarkt 'Niet alle gemeenten gaan erop achteruit' Zeehond Happie vermaakt zich prima ergens in de Waddenzee ZEELAND 19 commentaar Zaak verwurging met usb-kabel moet opnieuw Huiseigenaren die de pri j sont wikkeling van hun bezit nauw keurig volgen, krij gen tegenstrijdige signalen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek meldt dat de prijs van huizen in Zeeland ten op zichte van begin vorig jaar maar een beetje is gedaald. En dat er meer huizen worden ver kocht. Je zou er bijna optimis tisch van worden. Maar de makelaarsvereniging NVM meldde onlangs dat Zeeuwse woningen gemiddel de 4,6 procent goedkoper zijn geworden. Dat is een flinke da ling. De gegevens van de NVM zijn veel actueler dan die van het CBS. Dus wie hier een huis wil kopen of verkopen, kan de NVM-cijfers maar beter als uit gangspunt nemen. De Zeeuwse huizenmarkt staat dus nog steeds onder druk. Dat is geen reden om niet te verhui zen. Maar bij de schatting of het financieel haalbaar is en of het in de toekomst betaalbaar blijft, kan de koper niet voor zichtig genoeg zijn. DEN HAAG - De strafzaak tegen een 28-jarige vrouw, veroordeeld tot acht jaar cel wegens doodslag, moet opnieuw. Dat heeft de Hoge Raad dinsdag bepaald. De vrouw kreeg de straf in hoger beroep we gens het wurgen van een 36-jari ge invalide, drugsverslaafde man met een usb-kabel. Het geweld vond plaats in okto ber 2010 in Vlissingen. De vrouw bekende, maar trok de bekentenis later in. De rechtbank twijfelde aan de biecht en sprak haar vrij. Het gerechtshof was wel over tuigd van haar schuld. Volgens de Hoge Raad schort het aan de moti vering van het hof. AVONTURENFILM OVER MICHIEL DE RUYTER Waar Happie precies verblijft, zal Amout de Vries van Zeehonden crèche Pieterburen niemand ver tellen. „In ieder geval niet bij ons of in een andere opvang. Ergens, gewoon in het wild." Eerste paasdag werd de jonge zee hond weggehaald bij de Bergse Diepsluis in de Oosterschelde, bij Tholen. Daar was Happie sinds hij er eind februari aanspoelde een nationale attractie geworden. Aanvankelijk alleen voor duikers die hem opzochten omdat ze zo leuk onder water met hem kon den spelen. Later voor hordes dag jestoeristen die hem van nabij wil den zien of fotograferen of op het strand zelfs hun kinderen op Hap pies gevlekte rug zetten. Dat ging dierenliefhebbers en zeehonden kenners te ver, waarna gemeente, politie en Eerste Hulp Bij Zee zoogdieren ingrepen. Alvorens Happie zijn wederop standing als wilde, grijze zeehond mocht beleven, werd hij door de medewerkers uitvoerig onder zocht. Het dier dat in de Ooster schelde regelmatig de netten van beroepsvissers leegroofde, ver keert in puike conditie. Mentaal zal hij na alle menselijke belang stelling ook snel de oude zijn. „Ze ker jonge grijze zeehonden zijn heel speels en nieuwsgierig, van daar dat hij zo populair is." Of we ooit nog wat van Happie zullen horen? Hij heeft in de zeehonden crèche geen zendertje gekregen. Wel hebben ze in zijn staart een klein standaard-merkje van Pieter buren meegegeven. Voor wie ooit een opvallend vrolijke grijze zee hond met een labeltje tegenkomt: Happie heeft nummer 270. Dat antwoordt minister Ronald Plasterk (Binnenlandse Zaken) op vragen van de PvdA. Zeeuwse ge meenten springen er negatief uit bij een nieuwe verdeling van het gemeentefonds. Samen gaan ze er 2,2 miljoen euro op achteruit. De PvdA vindt het onterecht dat de zwakkere regio's moeten inleve ren ten faveure van de Randstad. Geografische ligging speelt vol gens Plasterk geen rol. Bovendien boemelen niet alle gemeenten in de kwetsbare regio's er financieel op achteruit, aldus de minister. Van de krimpgemeenten in deze regio's gaan er 20 op vooruit en 19 op achteruit. Ook na de herverde ling krijgt deze groep gemeenten 10 tot 20 procent meer geld dan vergelijkbare gemeenten. Hoe het geld wordt verdeeld is afhankelijk van de kosten die gemeenten ma ken en de mogelijkheid om eigen inkomsten te verwerven. Krijgt een gemeente meer, dan zijn de kosten die ze maakt hoger dan is aangenomen. De herverdeling is gebaseerd op gemeentebegrotin gen uit 2010. In 2013 bleek dat het geld in grote lijnen nog steeds zo wordt besteed. Daarom vindt Plas terk nieuw onderzoek niet nodig. WOENSDAG 23 APRIL 2014 De film over zeeheld Michiel de Ruyter moet een 'epische avontu renfilm' worden. Vól actie, drama en met spectaculaire beelden. De film wordt geregisseerd door Roel Reiné. Hij was ook (mede-)re- gisseur voor de films Man With the Iron Fists 2, Seal Team Eight en Scorpion King: Battle for Re demption. decor in film Michiel U Regisseur Roel Reiné: „Zeeland heeft veel gebouwen uit de zeventiende eeuw, die nog in goede staat zijn. Bovendien is Michiel de Ruyter een Zeeuwse held. Daarom willen we hier graag filmen." foto Ruben Oreel Klaas de Jong is producent. Hij pro duceerde eerder onder meer de Nederlandse films Toscaanse brui loft, Verliefd op Ibiza en De Hel van '63. De historische actiefilm heeft met 8 miljoen euro een - voor Neder landse begrippen - groot budget. Op 9 mei wordt de cast gepresen teerd. De opnames van de film beginnen op 20 mei. Daarna wordt zo'n vijf weken in Zeeland gefilmd. Naar verwachting is de film vanaf januari volgend jaar in de biosco pen te zien. De regisseur is op zoek naar figu ranten, bij voorkeur mannen tus sen de 15 en 60 jaar en vrouwen met lang haar, liefst krullend en/of rood en jongens en meisjes met lange haren. Aanmelden kan via de website van de film. De organisatie is ook op zoek naar allerlei spullen uit de 17e eeuw: zee- of landkaarten, servies of zelfs koetsen. Mail dan naar info@farmhousefilm.nl. Kijk voor meer informatie op www.michielderuyterdefilm.nl. door Jeffrey Kutterink door John Bas PIETERBUREN - Nederland kan ge rust zijn: het gaat goed met Happie de grijze zeehond. Hij leeft kernge zond en ondergedoken tussen soortgenoten in de Waddenzee. DEN HAAG - Niet alle gemeenten in Zeeland, Limburg, Friesland, Gro ningen en Drenthe gaan er finan cieel op achteruit door de herver deling van het gemeentefonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2