Conflict Oekraïne dreigt religieus en 66 Bij sommigen loopt het de spuigaten uit Die proberen 'n slaatje uit oorlog te slaan 6 BUITENLAND EERSTE WERELDOORLOG 500.000 soldaten stierven rond leper, maar 100 jaar na de Eerste Wereldoorlog viert de regio feest. IEPER - Er is herinneringsbier en er zijn gecertificeerde, authen tieke granaten. Ook chocolade in klaproosvorm, speelkaarten met oorlogstaferelen en stroopwafels met op de verpakking '4 original WOi postcards inside'. Iedere on dernemende Belg probeert een graantje mee te pikken van de her denking van 'den Grooten Oor log'. Dit jaar worden 500.000 oor logstoeristen in de westelijke frontstreek verwelkomd. Ze be zoeken er de tientallen oorlogsbe graafplaatsen, ervaren in gerecon strueerde sites zelf hoe het (over)leven in de loopgraven en tunnels moet zijn geweest of speuren naar een voorouder in na menregisters en op grafstenen. Naar verwachting geven ze 50 mil joen euro uit. Aan souvenirs, slag veldsafari's, museumbezoek, eten en slapen. En dat moet zo door gaan tot 2018, als de Westhoek een eeuw zal zijn bevrijd. Kassa! In de voormalige frontliniestad leper, die nooit door Duitse troe pen werd ingenomen maar wel volledig werd verwoest en met af gedwongen Wiedergutmachungs- geld heropgebouwd, lijkt de voer taal dezer dagen Engels: Visit The British Grenadier Bookshop! Twice Daily Battlefield Tours! Fly over the war area of the olden days! Massaal hebben West-Vlamingen bed and breakfasts geopend met toepasselijke namen als The Pop pies of de Charming Poppy, ver wijzend naar de klaproos, die on danks de bommen en granaten koppig in de velden bleef bloeien. De bloem werd door het gedicht In Flanders Fields, van de Canadese militaire arts John McCrae, hét symbool van de oorlog. T-shirts met poppyprint, sjaaltjes met klaprozen, paraplu's in de vorm van een klaproos, oorbelletjes, pennen, onderzetters, hoedjes, theedoeken, sleutelhangers, oven wanten. Het ligt in de winkels. Er is Poppies Gin in een kruikje en wijndomein Zilver Cruys in Boezinge maakt Wipers Poppy Wine, een prikwijn met klaproos- smaak met de naam Wipers Brut en de likeur Wipers Time, refere rend aan de loopgravenkrant Wipers Times. „Het zijn vooral Engelsen die de souvenirs kopen en kinderen op schoolreis", vertelt een winkelier bij de Menenpoort, het monu ment dat Britten in 1927 voor de 54.896 vermiste soldaten en offi cieren van het Britse Gemenebest bouwden. Ze verkoopt streekpro ducten: kazen, chocola met hop en regionale bieren. Ze wil per se niet met haar naam in de krant. „Ik heb veel gedonder met colle ga's omdat ik kritiek heb op hun prijzen. Bij sommigen loopt het de spuigaten uit, die proberen echt een slaatje uit de oorlog te slaan", zegt ze verontwaardigd. Toch staan er ook bij haar flesjes Remembrance Beer van brouwe rij Eutropius uit Heule en herden kingsbier Passchendaele 14-18 op de schappen. De slag om Passendale in 1917 was 'de hel in de modder'. Voor het eerst zetten de Duitsers toen mosterdgas in. Duizenden Brit ten, Australiërs en Canadezen sneuvelden of raakten gewond. In het In Flanders Fields Museum, in de Ieperse Lakenhalle, liggen primitieve gasmaskers. Omdat het Britse leger Franstalige staf kaarten gebruikte, kennen de En gelsen het dorp dan ook als Pas schendaele. De familiebrouwerij Vanhonse- brouck brengt Passchendaele 14-18 op de markt. Als er maar wel vóór het drinken een minuut je aan de gevallenen wordt ge dacht. Het staat op het etiket: Before opening a bottle of Passchen daele, please hold a minute of silence to commemorate who fell on the battlefield. Directeur-eigenaar Xavier Van- honsebrouck geeft toe dat het een commerciële zet is. „Maar ik zou niet graag van lijkenpikkerij wor den beschuldigd", zei hij in een Vlaamse krant. „Ons bier draagt de boodschap van de herinnering aan die slag." Ook in het In Flanders Fields Mu seum ontkomt de bezoeker niet aan commercie. Dolf en Annelies van Beek uit Ridderkerk hebben er geen probleem mee. „In de he le wereld worden souvenirs ver kocht, tot in de kerk toe", zegt Dolf van Beek. Hij speurt in het museumwinkeltje. „Kijk, dit wordt het." Een speldje van de Commonwealth War Graves Com mission. „Die zet ik op mijn pet." 'Drievoudige moord was afrekening* De drievoudige moord afgelo pen vrijdag in het Belgische Wezet bij Luik was hoogst waarschijnlijk een afrekening. Dat meldden Belgische media gisteren op basis van uitlatin gen van het vrouwelijke slacht offer, kort voordat ze stierf. Be halve de vrouw werden haar man, die bankdirecteur was, en haar petekind (9) doodge schoten. Volgens de vrouw zou de schutter hebben geroepen: „Herken je me nu? Herinner je je wie ik ben?" Uit onderzoek is gebleken dat het kind doelbe wust werd doodgeschoten. Hij werd twee keer getroffen. 'Italië koopt helft minder JSF's' De Italiaanse regering zet flink het mes in de aanschaf van Amerikaanse F35's, de Joint Strike Fighter (JSF). Volgens een geheim plan van het kabi- net-Renzi wordt de helft min der toestellen gekocht, 45 in plaats van 90. Dat moet een miljardenbesparing opleveren. Het Italiaanse kabinet vreest dat er minder compensatieor ders komen als Italië minder JSF's koopt. Dan zou een grote fabriek die speciaal voor de JSF voor meer dan 800 miljoen eu ro is gebouwd in het Noord-Ita liaanse Cameri, onrendabel kunnen worden. Eergisteren had een Krimse televi siezender al een verbod uitgevaar digd op het tonen van beelden van Dzjemilev en van de huidige leider van de Krimtataren, Refat Tsjoebarov. Waarom Rusland Dzjemilev, Oek- raïens parlementslid, niet meer op de Krim wil zien, is niet duide lijk. Maar waarschijnlijk heeft het onder meer te maken met de uitla tingen die hij afgelopen weekein de deed. Dzjemilev zei toen dat hij vermoedt dat de Russische ge heime dienst FSB uit is op nieu we deportatie van Krimtataren. Niet zoals in 1944, toen Stalin hen met wagons en mitrailleurs liet afvoeren wegens collaboratie met Duitsland, maar door hen het leven onmogelijk te maken. Dat laatste zou al eind dit jaar wer kelijkheid kunnen worden, als al le Krimbewoners zich hebben moeten laten registreren als inwo ner van de Russische Federatie. Wie dat niet doet, moet - net als nu al het geval is voor iedere bui tenlander - het land en dus de Krim verlaten. De meeste van de ongeveer 300.000 Krimtataren zijn vanwege de Russische repres sie in het verleden tegen de her eniging van het schiereiland met Rusland en willen geen registra tie. Intussen zijn al een paar duizend Krimtataren van het schiereiland vertrokken. Opvallend is dat het vooral vrouwen en kinderen zijn De leider van Krimtataren is tot 2019 de toegang tot Rusland en daarmee tot de Krim ontzegd ÏW, sa, t,(OCOU!B In leper woedt slag om centjes door onzè correspondent Petra janbroers Winkelier in leper die liever anoniem blijft Elke avond om 8 uur blazen bugelspelers van het Ieperse vrijwillige brand weerkorps The Last Post onder de Menenpoort, foto Philip Vanoutrive/HH Kleine foto's: In leper wordt volop verdiend aan de Eerste Wereldoorlog met Belgische souvenirs als chocolade en bier. foto's Petra Janbroers WEZET ROME door onze correspondent joost Bosman MOSKOU - Het conflict in Zuid- oost-Oekraïne lijkt steeds meer een religieus-etnische tintje te krij gen. Gisteren ontzegde Moskou de voormalige leider van de Krimtata- ren, Moestafa Dzjemilev, tot 2019 de toegang tot Rusland en daar mee automatisch tot de Krim. Dzjemilev was op weg van het schiereiland naar de Oekraïense hoofdstad Kiev.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6