Gever vertrouwt goed doel minder Plasterk: 61 O Anoniem een misstand melden aan uw krant? Ga naar publeaks.nl. is 'fors' Slimme meter kan eigenaar zonnepanelen geld gaan kosten u Mensen met een slimme meter verbruiken gemiddeld minder 66 Er zijn zeker zaken die succesvol tot een einde worden gebracht BINNENLAND 5 ADVIESPUNT KLOKKENLUIDERS Een op de drie klokkenluiders meldt een misstand in de zorg. De melder zelf is ondertussen ook vaak de klos. DEN HAAG - In detail kan Edith Snoey, vicevoorzitter van het lan delijke Adviespunt Klokkenlui ders, niet op de bij haar gemelde zaken ingaan. „Soms zijn het za ken die redelijk te overzien zijn. Zaken waarin, als iedereen een beetje wil, snel een oplossing te bereiken is. Er zijn zeker zaken die succesvol tot een einde wor den gebracht: waarin het bedrijf of organisatie de aangekaarte maatschappelijke misstand oplost én waarin dat niet ten koste gaat van de positie van de klokkenlui der zelf." Maar de voormalige topvrouw van de vakbond Abvakabo FNV, toch wel wat gewend qua misstan den, ziet ook dossiers voorbij ko men waarvan ze zegt. „Zo hé, dat komt dus ook allemaal voor in Ne derland." In 2013 werden 435 zaken gemeld bij het adviespunt, 61 melders werden als klokkenluider aange duid,'zo staat in het gisteren ge presenteerde jaarverslag. Het is het eerste jaarverslag van de orga nisatie, die in 2012 met overheids subsidie in het leven is geroepen. Het adviespunt helpt de klokken luider bij het aankaarten van de misstand, biedt juridisch advies en een luisterend oor. Ze doet zelf geen onderzoek. denken aan bijvoorbeeld fraude achtige zaken, gesjoemel met het pgb (persoonsgebondenbudget, red)." U pleit voor een betere wettelijke re geling voor klokkenluiders. Wat scheelt eraan „Voor een ambtenaar die een mis stand aan de kaak stelt, is er wette lijke bescherming. Voor mensen in het bedrijfsleven niet. Ook voor hen moet er een veilige om geving komen waarin ze zaken kunnen melden. Nu is zo iemand in een bedrijf al snel de kwade pier, maar hij of zij zou juist ge zien moeten worden als een moe dig mens." Ook bij ambtenaren kan het fout gaan. De gemeente-inspecteur die misstanden in de Rotterdamse inter- naten naar buiten bracht, belandde in een ontslagprocedure. Uit het jaarverslag blijkt dat een op de vier klokkenluiders ontslagen wordt. Driekwart ondervindt nadelige ge volgen. „We kunnen het niet mooier ma ken dan het is. Soms belanden ook mensen die de koninklijke weg bewandelen, dus alles eerst netjes intern melden, toch in een ontslagprocedure. Maar nog maals: we kennen echt zaken die goed zijn afgelopen. Die willen we graag laten zien op onze websi te, maar daar zit de werkgever meestal niet zo om te springen." Arthur Gotlieb kaartte recent mis standen binnen de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) aan, liep daar tegen een muur aan en doodde uit eindelijk zichzelf. Heeft hij ook con tact met het adviespunt gezocht „Nee, maar ik weet ook niet of het anders was afgelopen als hij dat wel had gedaan. We hadden wel kunnen voorkomen dat hij zich alleen voelde staan. Het is een diep tragische zaak." Het adviespunt pleit in zijn jaarver- DEN HAAG - Het Adviespunt Klok kenluiders heeft in 2012 en 2013 in totaal 61 mensen begeleid die een vermoedelijke misstand binnen hun werkorganisatie hadden ont dekt. De meeste zaken hadden be trekking op de zorgsector (31 pro cent) en daarna de sectoren ge meente en industrie (beide 10 pro cent). Dat blijkt uit het eerste volledige jaarverslag van de organisatie dat gisteren werd overhandigd aan minister Plasterk van Binnenland se Zaken. Die noemde het aantal slag ook voor een duidelijke om schrijving van 'beschermd openbaar maken'. Met andere woorden: wan neer mag een klokkenluider naar de pers stappen? „In Groot-Brittannië hebben ze dat omschreven: als iemand be paalde stappen heeft doorlopen en daar nul op het rekest heeft ge kregen en zich op een doodlo pend pad bevindt, dan is hij wet telijk beschermd als hij naar de media stapt. Dan is het niet meer zijn verantwoordelijkheid, maar die van zijn leidinggevenden die hadden moeten optreden." Deze krant is sinds kort aangesloten bij Publeaks, het anonieme, digitale doorgeefluik van de media wor klok kenluiders. Hoe staat u tegenover dat initiatief? „Aandacht voor klokkenluiders is prima. Wel moet de anonimiteit gewaarborgd blijven, ook als het gaat om meldingen uit kleine or ganisaties." klokkenluiderszaken 'fors'. Het ad viespunt werd in oktober 2012 geïnstalleerd door zijn voorgan ger voor de duur van drie jaar. Het is de voorloper van het 'Huis voor Klokkenluiders' dat de Twee de Kamer in gang heeft gezet. Het plan wordt in mei in de Eerste Ka mer behandeld. Van alle zaken werden er drie in 2012 afgerond en 37 in 2013. Er lo pen nog 21 zaken door in 2014. De genen die de zaak aankaartten, kregen intensieve en vertrouwelij ke begeleiding, soms dagelijks. Dat blijkt uit onderzoek van mer- kenonderzoeker Hendrik Beerda, die een enquête voorlegde aan 3000 Nederlanders. Gemiddeld daalt het vertrouwen onder potentiële gevers met 5 pro cent per goed doel. In de vorige onderzochte periode was er nog sprake van een lichte stijging. Belangrijke zorg voor een poten tiële gever is of zijn geld wel wer kelijk besteed wordt aan het doel. Schandalen rond hoge salarissen of omstreden declaraties doen het imago van goede doelen in het al gemeen geen goed. Sponsorevenement Alpe d'HuZes kwam in augustus in opspraak. Partnerorganisatie KWF Kanker bestrijding voelt echter in het on derzoek nog weinig van dit schan daal. „Zo'n incident levert natuur lijk veel gedoe op, maar het effect lijkt mee te vallen. Mensen ont houden wel dat een doel negatief in het nieuws was, maar niet pre cies hoe. Gevolg is dat het totaal beeld negatiever wordt", aldus Beerda. Goede doelen moeten aaibaar blij ven. In toenemende mate zijn ze juist commerciëler geworden. Marketingexperts komen over van het bedrijfsleven en kopiëren hun aanpak van toen. Beerda: „Ge likte make-overs met flitsende campagnes werken niet. Voor je het weet, wek je de indruk dat je iets te verbergen hebt, ook terwijl dat niet zo is. Wat het beste werkt is eigenlijk een cliché: 'Doe maar gewoon, dan doe je al gek ge noeg'." Van de goede doelen heeft 70 procent te maken met afname van vertrouwen, blijkt uit onderzoek Bijna een op de drie meldingen kwam uit de zorgsector. Dat is op merkelijk. „Klopt. Die sector staat met stip bovenaan. We hebben er niet echt een verklaring voor. Je moet Eigenaren van zonnepanelen kun nen nu overdag zelf opgewekte energie gebruiken voor hun elek trische apparaten, terwijl zij 's avonds, als de zon niet schijnt, af hankelijk zijn van het energienet. De energie die zij overdag te veel opwekken, 'verkopen' zij aan de netbeheerder. Voor dezelfde prijs als waarvoor zij 's avonds energie uit het net trekken. Nu nog wel. Inmiddels zijn meer dan 100.000 huishoudens door deze zoge noemde salderingsregeling goed koper uit. „Met twaalf zonnepane len scheelt dat al gauw 660 euro per jaar", zegt Bart Mossink van www.zonnepanelen.net. Maar de toekomst van salderen is onzeker. Minister Henk Kamp zal in 2017 beslissen wat er met de re geling gebeurt. De verwachting is dat eigenaren van zonnepanelen dan uiteinde lijk minder geld zullen krijgen Mensen mogen een slimme meter nog altijd weigeren voor verkochte stroom dan dat ze betalen voor elektriciteit die zij uit het net halen als de zon niet schijnt. Toch is er een oplossing voor wie wil blijven salderen. En die is sim pel: het laten hangen van de ouderwetse draaimeter. Waar een slimme meter apart registreert hoeveel energie wordt opgewekt én verbruikt, draait een oude me ter simpelweg vooruit of terug. Salderen gaat automatisch en is niet tegen te houden. „Ik raad eigenaren van zonnepane len daarom aan hun oude meter te laten hangen wanneer zij een slimme meter aangeboden krij gen", zegt Mossink. „Zeker zolang de overheid vaag blijft over hoe er in de toekomst wordt omgegaan met zelf opgewekte energie." Rogier Coenraads is iemand die zonnepanelen heeft, maar de slim me meter weigerde. „Salderen kan ook zonder slimme meter", zegt de projectleider bij Stichting Zonne-energie Wageningen. „Mensen mogen een slimme me ter nog altijd weigeren." Zonder salderen moet ook belas ting betaald worden over zelf op gewekte stroom. Coenraads: „Je betaalt toch ook geen belasting over zelf gekweekte tomaten?" Puk van Meegeren van Milieu Centraal vindt dat er vanuit mi lieuperspectief wel meer te zeg gen valt voor een slimme meter. Ook als je zonnepanelen op je dak hebt. „Mensen met een slimme meter verbruiken gemiddeld min der energie omdat ze inzicht heb ben in hun verbruik." Daarnaast bieden slimme meters netbeheerders de mogelijkheid na te denken over hoe zij energienet- ten slimmer kunnen maken, stelt Van Meegeren. „Nu gebruiken ei genaren van zonnepanelen het net als het ware als een accu. In de toekomst moet er nagedacht worden over echte accu's, om zelf- opgewekte energie bijvoorbeeld in de eigen wijk op te slaan." WOENSDAG 23 APRIL 2Ü14 door Koen Verhelst 'Zo hé, dat gebeurt allemaal in dit land door Cyril Rosman Edith Snoey, Adviespunt Klokkenluiders AMSTERDAM - Nederlanders zijn minder bereid om aan goede doe len te geven. Twijfel over de be trouwbaarheid is de belangrijkste reden. 70 procent van de goede doelen heeft te maken met een af name van vertrouwen. door Mathijs Noij WAGENINGEN - De komende jaren worden veel ouderwetse energie meters vervangen door een 'slim me meter'. Eigenaren van zonnepa nelen dreigen daarmee in hun por temonnee getroffen te worden. Rogier Coenraads, eigenaar zonnepanelen Puk van Meegeren, Milieu Centraal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5