Zoutelande heeft drie allerbeste campings Met potten en pannen tussen de boeken Naailes van de nonnetjes in Zierikzees Liefdehuis Cornelia SCHOUWEN-DUIVELAND 23 Ondernemersplein Minicamping Boogaard in Zoute lande is dit jaar de nationale cam ping-kampioen. Gasten waarde ren het bedrijf met het cijfer 9,7. Twee en drie zijn achtereenvol gens minicamping De Visser (9,6) en camping Janse (9,5), eveneens uit Zoutelande. Deze drie cam pings behoren al langer tot de ab solute top. Boogaard werd ook in 20x1 al eerste. De Visser won in 2012 en Janse in 2013. Zoutelande is afgelopen jaar ook al uitgeroe pen tot het vakantieoord met het beste strand. De ranglijst van Zoover (website voor het boeken van vakantiever blijven) baseert zich op reacties van bezoekers. De drie Zouteland- se topcampings zijn elk beoor deeld door zo'n honderd tot hon derdvijftig gasten. Op plaats vier staat ook een minicamping uit de gemeente Veere: Sint Anthonijs- hoek te Koudekerke. De top-25 telt al met al negen Zeeuwse be drijven. Zeer opvallend is de uitverkie zing van de Oprit aan de Coosje Buskenstraat in Vlissingen tot Ne derland beste appartement met het ultieme cijfer: een tien. Dat is gebaseerd op 22 beoordelingen, in hoofdzaak van gasten uit Duits land. Wat betreft vakantieparken en hotels mist Zeeland topkwali teit. Zeelands 'beste' vakantiepark is De Witte Boulevard in Renes- se, en Zeelands 'beste' hotel De Zeeuwse Stromen, ook in Renes- se. Beiden staan op een negentien de plaats met het cijfer 8,7. Zoover rangschikt in Nederland ruim 7500 vakantieverblijven. Er kregen er 173 een top-25 award, waarvan 14 in Zeeland. De awards zijn dinsdag uitgereikt in Utrecht. Het beste hotel is en blijft Ko- gerstaete op Texel, het beste va kantiepark is nu Landal Strand huisjes in Julianadorp aan Zee. „Het gaat al een tijdje niet zo lek ker op de boekenmarkt", merkt De Jager, die al jaren in het vak zit. „Steeds meer mensen kopen hun leesvoer via het internet of gebruiken een e-reader. Dat zette mij aan het denken. Het idee om een kookwinkel te beginnen kwam al snel bij me op. Veel le zers houden van goede gerechten. Ik merk ook dat mijn klanten graag iets meer uitgeven aan een kwalitatief goed en duurzaam pro duct. Dat wil ik hen bieden." De onderneemster deed van te vo ren aardig wat onderzoek, want half werk lijkt niet bij haar te pas sen. Ze deed inspiratie op op een aan tal beurzen en won tips in bij de Zeeuws-Vlaamse Bianca Bonte, een groot voorbeeld voor De Ja ger. Met haar kookwinkel in Oost burg won zij onlangs de interna tionale Global Innovation Award. „Ik ken Bianca uit de tijd dat ik in Zeeuws-Vlaanderen woonde. Zij raadde mij bijvoorbeeld af om elektronisclie apparatuur te verko pen. Er is namelijk erg veel con currentie op dat gebied. Daar naast moet je er veel technische kennis voor hebben en gaat het ook nog eens snel stuk." De Jager verkoopt daarom vooral de basisbenodigdheden die je in de keuken nodig hebt. „Denk hier bij aan een ovenschaal, maar ook potten en pannen van een goede kwaliteit." De opening afgelopen donderdag, Daarnaast wil ze samenwerken met andere Zierikzeese onderne mers. „In het pand waar tot voor kort de Rabobank zat, een paar huizen verderop, komt binnen kort een keukenshowroom. Sa men met de eigenaar zal ik in de toekomst kookworkshops gaan or ganiseren. Er gebeurt hier de laat ste tijd veel op culinair gebied", vindt De Jager. „Zo komt er tegen over de HEMA een theespeciaal zaak en dan is er nog de Zeeuwse Hemel waar alles huisgemaakt is. Je ontdekt hier de ene na de ande re culinaire verrassing. Het ging een tijdje wat slechter met het centrum", weet De Jager. „Veel winkelpanden stonden leeg en er heerste ontevredenheid over het nieuwe, autovrije Haven plein. Het lijkt erop dat we door deze nieuwe initiatieven eindelijk uit die negatieve spiraal komen. Passie voor eten en koken ver bindt en maakt gelukkig, zo blijkt." was een succes: „De reacties zijn hartverwarmend. Ik merk dat veel mensen het als een voordeel zien dat de winkel in de boekhan del zit. Daar loop je heel gemakke lijk binnen om even rond te neu zen." Met het toeristisch seizoen in aan tocht zit De Jager niet verlegen om klanten, maar ook voor de wintermaanden vreest zij niet. Juist niet. Vooral rondom de feest dagen verwacht zij veel drukte. Klassenfoto's ran Schouwen-Duivela www.fiSe.nl/kiakrtoe De aanleiding voor de 'statiefoto' is duidelijk; Geslaagd, prijkt er op een bordje aan de voeten van een van de kersvers afgestudeerde naaisters en coupeuses, geflan keerd door twee nonnen. De op leiding was gevestigd aan de Ho ge Molenstraat in Zierikzee en was volgens gemeentearchivaris Huib Uil onderdeel van het Sint Cornelia Liefdehuis. De nonnen die les gaven, waren Franciscanes sen die hun hoofdvestiging had den in het Duitse Salzkotten. De laatste nonnen verlieten het pand aan het Havenpark in 1979. Het huidige complex met huurappar- tementen werd in 1989 geopend nadat het Liefdehuis - inmiddels Verpleeghuis Cornelia - verhuisd was naar de Emil Sandstromweg. De naaischool werd 137 jaar gele den opgericht, getuige een be richt in de Goessche Courant uit oktober 1877 waarin gewag wordt gemaakt van de aankomst in Zie rikzee van zeven nonnen 'die werkzaam zullen zijn in de aldaar op te richten Roomsch katholieke bewaar-, brei- en naaischool'. De naaischool was ondergebracht in 'een tot logement gedegradeerd vroeger patriciërshuis' met de naam 'De Grote Mossel' vermeldt een ander krantenartikel. Later kreeg het pand de naam 'De Mos- sele'. Wie de foto heeft gemaakt en wanneer deze gemaakt is, is niet bekend. Wie weet meer van de naaischool of heeft herinnerin gen aan de naaischool en de non netjes? Mail naar kieknoe@gmail.com. WOENSDAG 23 APRIL 2014 UTRECHT - Zoutelande is onbe twist, en nu meer dan ooit, Neder lands kampeerplek bij uitstek. De kustplaats staat dit jaar met goud, zilver en brons op het erepodium van de Zoover-ranglijst van beste kampeer-accommodaties. Vlissin- gen heeft Nederlands 'beste' appar tement. Anne de Jager verkoopt sinds kort niet alleen kookboeken, maar ook kookpannen en ander kookgerei, foto Ronald den Dekker door Sharon van Oost ZIERIKZEE - Als het aan Anne de ja ger, eigenaresse van boekhandel De Vries ligt gaan we binnenkort op een culinaire ontdekkingstocht door Zierikzee. Het startpunt? De kookwinkel die zij vorige week opende boven haar boekhandel. Naast kookboeken kun je aan het Havenplein nu ook terecht voor potten, pannen en ander gerei. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - 'Een heel goede oplei ding' heeft Kieknoe-lezeres Bep Quant achterop de foto geschre ven. Leerlingen van de door nonne tjes verzorgde naaischool poseren voor de fotograaf. Meer schoolfoto's, zie |r www.pzc.nl/kieknoe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49