BUITEN 7 mm De grutto, van origine een echte boe renlandvogel, is tegenwoordig uit sluitend nog te vinden in natuurge bieden. Maar ook daar lukt het niet om de stand op peil te houden. Wel iswaar gaat de achteruitgang daar veel geleidelijker, maar niettemin is er sprake van een duidelijk negatieve trend. En dat baart flink wat zorgen; zeker als je realiseert dat Ne derland vanouds weidevogelland nummer één is in Europa. Er zijn heel veel oorzaken voor de achteruitgang van weidevogels. Ontwatering, bemesting, stadsuitbrei ding, wegenaanleg en allerlei andere factoren eisen hun tol. Maar daarmee is niet verklaard waarom ook in reservaten, waar al die zaken niet spelen, een slui pende achteruitgang optreedt. Een veel genoemde oorzaak in natuurgebieden ligt in de toename van zogenaamde predatoren: andere dieren die het voor zien hebben op de eieren en kuikens van de weide vogels. In grote gebieden met veel weidevogels kunnen de predatoren geweerd worden door de macht van het getal. Maar in verbrokkelde kleine gebiedjes zijn wei devogels weerloos tegen bijvoorbeeld meeuwen, kraaien en vossen. En juist in het Zeeuwse land schap zijn de weidevogelgebieden veelal veel te klein van omvang. Landelijk wordt een oppervlakte norm van 500 hectare aangehouden voor succesvol le en duurzame weidevogelgebieden. In Zeeland ligt geen enkel gebied dat die oppervlakte haalt. Wat er het dichtst in de buurt komt zijn de Yerseke en Ka- pelse moer; gebieden waar de weidevogels het nog relatief goed doen. Om te weten hoe het in de Moer gesteld is met de predatiedruk gingen we vorige week met een aantal mensen in de vroege ochtend het veld in om te kij ken welke predatoren aanwezig waren en vooral wat ze uitspookten. Naast een drietal vaste waarne mingsposten die gedurende enkele uren bemand werden, waren er twee trajecten uitgezet waar met de auto heen en weer gereden werd om de activitei ten van predatoren te bekijken. Al snel zagen we dat er allerlei soorten vijanden van weidevogels rond waarden. Reigers, kraaien, meeuwen, kiekendieven, buizerds en allerlei andere vogels. Voor de weidevo gels gevaarlijke zoogdieren als de vos en de herme lijn kregen we niet te zien, wat overigens zeker niet wil zeggen dat ze er niet voorkomen. Maar hoewel we heel veel predatoren te zien kregen konden we die ochtend geen enkel geval registreren van daadwerkelijke schade aan de weidevogels. Ten minste in die zin, dat we geen enkel geval zagen van eieren of jongen die ten prooi vielen aan natuurlijke vijanden. Wat we wel zagen was flink wat onrust door de rondvliegende kraaien, meeuwen en andere soorten. Weidevogels gingen om de haverklap op de vlucht om hun nest tegep die passerende vijanden te verde digen. Een langs vliegende kraai was goed voor vol komen paniek onder tientallen weidevogels en een kiekendief werd al opgemerkt lang voordat wij hem in de gaten hadden. Maar vooral kokmeeuwen zorg den voor veel onrust onder de broedende weidevo gels. En die staan nou niet bepaald bekend als de ge vaarlijkste vijand van weidevogels. Loos alarm? Voor een deel lijkt het daar inderdaad op. De kievi ten hadden net kuikens en in dat stadium zijn ze bloedfanatiek tegen alle mogelijke belagers. Fazan tenhanen kunnen misschien wel eens een nest plun deren, maar de hardnekkigheid waarmee ze aange vallen worden lijkt toch wel wat overbodig. En zelfs twee lepelaars die in een slootje aan het vissen wa ren werden keer op keer aangevallen. En dat zijn toch echt vogels waar geen enkele dreiging van uit gaat. Aan het einde van onze onderneming zijn we het er eigenlijk allemaal over eens: op dit moment is er ze ker geen sprake van problematische predatie van nesten en kuikens. Maar daaraan verbinden we nog geen al te ver gaan de conclusies. Want als er eenmaal volop kuikens rondlopen kan dat wel eens anders liggen. We gaan het zeker volgen! Het gaat niet goed met de weidevogels in Nederland. Oerhollandse vogels als de grutto en de scholekster gaan sterk achteruit. Dat geldt ook voor de weidevo gels in Zeeland; sterker nog, in Zeeland lijkt de teloor gang van de weidevogelstand nog harder te gaan dan in de rest van Nederland. door Chiel Jacobusse WOENSDAG 23 APRIL 2014 Kokmeeuw met jongen, foto's Chiel Jacobusse Weidevogels onder de loep Kievit met kuiken in de Yerseke Moer. Ook fazanthanen worden fanatiek aangevallen. Kievit valt een paar vissende lepelaars aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43